e-Okul LGS tercih işlemleri son gün! 2018 LGS lise tercih kılavuzu tercihler nasıl yapılır

LGS lise tercihleri için bugün son gün! 2018 LGS tercih kılavuzu tercih işlemleri nasıl yapılacak? Lise okul puan sıralaması kriterleri nasıl olacak? LGS liselerin yüzdelik tavan-taban puanları nedir? e-Okul LGS tercih işlemleri ne zaman sona eriyor? LGS tercih robotuna nasıl ulaşabilirim? LGS tercih robotu yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercih harç ödemeleri nasıl yapılacak? Bu yıl ilk kez TEOG'un yerine yapılan LGS tercih işlemleri devam ediyor. Yaklaşık bir milyon öğrencinin girdiği ve bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavının sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tercih kılavuzu da yayınlandı. Liselere Giriş Sınavı yerleştirmeleri 2 Temmuz itibari ile başlayacak ve 11 gün sürerek 13 Temmuz’da son bulacak. Adaylara boş kontenjanların duyurulmasının ardından özel okullara yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okulların kayıtları tamamlanacak. 2018-2019 yılı itibari ile LGS tercihlerini yapacak öğrenciler, okulların taban ve tavan puanlarını e-okul üzerinden öğrenebiliyorlar. e-Okul sistemine giriş yaptıktan sonra tercih edilen okulun ismi seçilerek liselerin il-il yüzdelik sıralaması görülebiliyor. LGS tercih işlemlerinde sona geliniyor. Bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavına giren öğrenciler için tercih kılavuzuna erişim odsgm.meb.gov.tr adresinden sağlanabilecek. Ortaöğretim son sınıf olan 8. sınıfı başarı ile tamamlayan öğrenciler tercih yapacaklar. İşte 2018 LGS tercih kılavuzu ve işlemleri...

  • 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

2018 LGS tercih kılavuzu tercih işlemleri nasıl yapılacak? Lise okul puan sıralaması kriterleri nasıl olacak? LGS liselerin yüzdelik tavan-taban puanları nedir? e-Okul LGS tercih işlemleri ne zaman sona eriyor? LGS tercih robotuna nasıl ulaşabilirim? LGS tercih robotu yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercih harç ödemeleri nasıl yapılacak? Bu yıl ilk kez TEOG'un yerine yapılan LGS tercih işlemleri  devam ediyor. Yaklaşık bir milyon öğrencinin girdiği ve bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavının sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tercih kılavuzu da yayınlandı. Liselere Giriş Sınavı yerleştirmeleri 2 Temmuz itibari ile başlayacak ve 11 gün sürerek 13 Temmuz’da son bulacak. Adaylara boş kontenjanların duyurulmasının ardından özel okullara yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okulların kayıtları tamamlanacak. 2018-2019 yılı itibari ile LGS tercihlerini yapacak öğrenciler, okulların taban ve tavan puanlarını e-okul üzerinden öğrenebiliyorlar. e-Okul sistemine giriş yaptıktan sonra tercih edilen okulun ismi seçilerek liselerin il-il yüzdelik sıralaması görülebiliyor. LGS tercih işlemlerinde sona geliniyor. Bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavına giren öğrenciler için tercih kılavuzuna erişim odsgm.meb.gov.tr adresinden sağlanabilecek. Ortaöğretim son sınıf olan 8. sınıfı başarı ile tamamlayan öğrenciler tercih yapacaklar. İşte 2018 LGS tercih kılavuzu ve işlemleri...

LGS tercih işlemleri kapsamında liselerin yüzdelik dilim bilgileri ve okulların il-il taban ve tavan puanları açıklandı. e-Okul aracılığı ile yapılacak olan LGS tercih işlemlerinde sona geliniyor. Tercih işlemleri 13 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), liselere geçişte getirdiği yeni sistem kapsamında tercih işlemleri bugün sona eriyor. Yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin tercihlerine göre yerleştirme sonuçları 30 Temmuz'da açıklanacak. Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanı 126 bin 240 olarak belirlenmişti. Sınava başvuran öğrenci sayısı 996 bin civarında. Yani öğrencilerin ancak yüzde 13'ü bu liselere yerleşecek.

Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerini tercih edenlerin şansı ise yüzde 8. Peki, yerleştirmeler nasıl yapılacak, kim daha şanslı, hiçbir tercihine yerleşemeyen ya da istediği okulu kazanamayanlar ne olacak? Tercihlerini yapan veli ve öğrencilerin şimdi kafalarında bu sorular var.

Öncelikle yapılan tercihlerin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Tercihler onaylatıldıktan sonra tercih süresi bitene katar, her türlü düzeltme işlemi yine okul müdürlüklerine başvurarak yaptırılabilecek. Tercihini onaylatmayan öğrenciler, tercih yapmamış sayılacak. Yine Tercih Başvuru Durumu "İptal" olarak görünen öğrenciler, yerleştirme işlemlerine dahil edilmeyecek.

Tercihlerin, kılavuza uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Son bir hatırlatma, tercih yapmayan, hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık liseye yerleşecek. Bu öğrenciler ile kazandığı okulu değiştirmek isteyenler için nakil döneminde yeni bir şans tanınacak.

Tercih sıralaması önemli

- Sınava girip sınavla öğrenci alan okullar arasından tercih yapan öğrenciler öncelikle bu okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirilecekler.

- Sınavla alan okullarda sınav puanının eşitliği halinde yerleştirmelerde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanı'na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8., 7. ve 6. sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılacak.

- Sınav puanıyla tercih ettiği okullardan birine yerleşen öğrencilerin yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak. Sınavla yerleşemeyen öğrenciler, Yerel Yerleştirmeye göre bir okula yerleştirilecekler.

- Yerel Yerleştirme işlemleri ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacak.

En son kriter yaş

- Burada öğrencileri avantajlı duruma getiren birkaç durum var. Örneğin öğrenci, ikamet adresine göre bulunduğu "Kayıt Alanı"ndan okul tercih etmesi durumunda, aynı okulu tercih eden "Komşu Kayıt Alanı"ndaki öğrencilerden; "Komşu Kayıt Alanında" bulananlar da "Diğer" kayıt alanlarındaki öğrencilere göre avantajlı olacak.

- Yine "Kayıt Alanında" bir ortaokulda okuyan öğrenci de "Komşu Kayıt Alanında" okuyan öğrenciye göre avantajlı olurken, en dezavantajlı durumdakiler "Diğer Kayıt Alanından" tercih yapanlar olacak. Aynı durumdaki öğrenciler arasından bulunduğu "Kayıt Alanında" bir ortaokulda dönem olarak fazla okuyan öğrenci de az okuyanlara göre avantajlı durumda.

- Öğrencilerin tercih sıralamaları da yerleştirme bakımından avantaj sağlayacak. Örneğin tüm şartları eşit olan öğrencilerden, bir okulu ilk tercihine yazanlar yerleştirmelerde daha şanslı.

- Eşitlik durumlarında, OBP'si yüksek olma, 8. sınıfta okula devam durumu, son olarak da yaşça küçük olan öğrencilere yerleştirmelerde öncelik verilecek.

- Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihlerinden birine yerleşmişse pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacak.

Nakil şansı da var

- Hiçbir tercihine yerleşemeyen, kazandığı okulu değiştirmek isteyenler için nakillerde yeni tercih hakkı tanınacak.

- Yerleştirmeye esas nakil tercihleri, 6 Ağustos'ta başlayacak, 4 dönem halinde olacak. Nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül tarihlerinde ilan edilecek.

- Her dönemde; Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

- Nakil tercihlerinde öğrenciler, ilk 2 okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecekler. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 okul seçilebilecek.

- Sınavla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek.

- Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul müdürlüğüne başvurarak yapılabilecek.

- Nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel okullara kayıt ve nakil işlemleri de yapılabilecek.

- Tüm yerleştirme sonuçları e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak. Ayrıca SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığıyla yerleştirme sonuçları bildirilecek.

PUAN SIRALAMASINDA ÖNCELİK KRİTERLERİ NASIL OLACAK?

Sınavla öğrenci alan okullarda LGS puanının eşitliği halinde sırasıyla, Ortaokul Başarı Puanı’na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda LGS puanıyla öğrenci alan okul tercihine yerleşmişse yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak.

     


TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARI OLUŞTURULDU!

MEB, 2 ile 13 Temmuz arasında tercih danışmanlığı komisyonları aracılığıyla talep eden öğrencilere destek verecek. Bu kapsamda 81 ilde yaklaşık 31 bin öğretmen görev yapacak. Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açıköğretim kurumlarına yönlendirilecek.     

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

LGS sınavına katılım sağlayan öğrenciler için merkezi yerleştirme, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak.

Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek. İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihinde bulunabilecekler.
Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecekler.

LİSELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI

LGS’de tercih yapacak adaylar bir önceki yılın taban ve tavan puanlarını e-Okul sistemi üzerinden görebilecek. Ayrıca LGS tercih robotuna da e Okul’dan ulaşılabilir.
 

 

TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZUNA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ


LGS TERCİH ROBOTU VE LİSELERİN TABAN PUANLARI

LİSE TERCİH ADIMLARI;

Birinci adım yerel yerleştirme.

Tercih için MEB’in internet sitesine girdiğinizde sistem size önce yerel yerleştirme butonunu açacak ve yerel yerleştirme için tercihlerinizi tamamlamadan sınavla öğrenci alan okullar için tercih işlemlerini başlatmayacak.

Yerel yerleştirme yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

Yerel yerleştirmede en çok 5 okul tercih edebilirsiniz.
Aynı okul türünden en fazla üç okula yer verebilirsiniz.
Örneğin; en çok 3 Anadolu Lisesi ya da Meslek Lisesi veya Anadolu İmam Hatip Lisesi yazabilirsiniz. Diğer iki okul ayrı türde olabileceği gibi farklı okul türlerinden de olabilir.

Yerel yerleştirme tercih butonu açıldığında;

“Yeşil” renkteki okullar kendi kayıt bölgemiz,

“Mavi” renkteki okullar sizin kayıt bölgenize komşu bölgedeki okulları,

“Kırmızı” renkteki okullar diğer kayıt alanındaki okulları ifade edecektir.

Yerleşme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul “yeşil” renkle belirtilmiş okul olacaktır.
Yerel yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra merkezi yerleştirme tercih işlemlerine başlayabilirsiniz.LGS'DE YERLEŞME ORANINA DİKKAT

LGS ve adrese dayalı lise tercihleri 2 Temmuz’da başladı, 13 Temmuz’da sona erecek. Tercihlerle ilgili aileleri uyaran uzmanlar, öncelikle çocuğa baskı yapılmamasını, ailelerin ergen psikolojisini dikkate almasını ve lise seçerken üniversiteye öğrenci yerleştirme oranlarına bakılmasını öneriyor.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarına ve adrese dayalı lise tercihleri 2-13 Temmuz arasında alınıyor. Aileler de doğru tercihte bulunmak için rehber öğretmenlerin görüşlerine başvuruyor. Uğur Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü, tercih sürecinde ailelerin çocuklarına dayatmada bulunmamasını ve seçilecek okulun üniversiteye öğrenci yerleştirme oranına mutlaka bakılmasını önerdi. Güçlü’nün önerileri şöyle:

Ergenlik dönemindeki çocuklarda çeşitli iletişim sorunları yaşanabiliyor. Aileler, çocuklarla tercih sürecinin içinde yer almalı. Ergen psikolojisini bilerek hareket etmek ve onun tercihlerini önemsediğinizi hissettirmek önemli. Bunun için öncelikle olası bir tercih listesi çıkarılabilir ve liste, çeşitli kriterlere göre puanlandırılabilir. Tercih yapılırken öncelikle üniversiteye yerleştirme oranına ve akademik kadrosunun tecrübeli olmasına dikkat edin. Çocuğa uygunluğu, sunulan ders dışı aktiviteleir de değerlendirilebilir.

Merkezi sınava girmeyen ve evine yakın lokasyondaki okulları tercih edecek öğrenciler için birçok kriter bulunuyor. Okulların türü, kontenjanı, öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri dikkate alınacak. Adrese dayalı yerleştirmenin avantajı ise evine yakın lokasyondaki okullar tercih edileceği için öğrenci özellikle mega kentlerde enerjisini yollarda tüketmemiş olacak. Sınava giren ve girmeyen öğrencilerin tercihlerini mutlaka uzmanlardan yardım alarak gerçekleştirmelerini öneriyoruz” dedi.LGS PUANLAR YENİDEN HESAPLANDI

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) yabancı dil testinde puanların hatalı hesaplandığı gerekçesiyle yaklaşık 800 öğrencinin puanı yenilendi.

Buna göre, değerlendirmede Almanca ve Fransızca derslerinden sınava girenlerin katsayısının İngilizce’yi çözenlere göre düşük hesaplandığı, sınavda doğru-yanlış ve boş sayıları aynı olan öğrencilerle karşılaştırıldığında, yaklaşık 6-10 puana varan farkın ortaya çıktığı öğrenildi.

Uzmanlar, bu durumun özellikle özel okullara kayıt yaptırmayı düşünenlerde mağduriyet yaratabileceğini belirterek, mahkeme yoluna başvurabileceklerini söylüyor. 1 Temmuz’da kayıt almaya başlayan kolejler, ikinci kesin kayıt dönemini 5 Temmuz’da tamamladı. Dün başlayan serbest kayıt dönemi 11 Temmuz’da bitecek. Bu süreçte Robert, Alman, Sainte Pulcherie ile Saint Joseph Fransız liselerinin kontenjanları doldu. Kimilerinde ise 8 ile 100 arası boş kontenjan var.

İŞLEMLER NASIL GERÇEKLEŞECEK?

2017–2018 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar ve kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecektir. Bakanlık 5 maddelik açıklaması:

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos 2018, 19 Ağustos 2018, 03 Eylül 2018 ve 08 Eylül 2018 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

 c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

LGS güvenlik kodu ile öğrenciler başvurularını kaydettikten sonra Güvenlik Kayıt No sonraki girişlerinde isteniyor. Başvurusunu ilk defa kaydedecek olanlar güvenlik kodu kısmını boş geçecekler. Güvenlik Kayıt No’yu öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası’nı öğrenebilirsiniz.

LGS GÜVENLİK KAYIT NO NEDİR?

Güvenlik Kayıt No alanı Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Yerleştirme Sınavı başvurusunda verilen numaradır.

Bu sınava Başvuru yapmamışsanız ilk girişte boş geçiniz. Başvurunun kaydedilmesinden sonraki girişlerde size verilecek olan “Güvenlik Kayıt No” değerini girmelisiniz.

Dikkat: Kayıt işleminden sonra ekranda gösterilecek olan “Güvenlik Kayıt No” değerini almayı unutmayınız! Numarayı almayı unuttuysanız öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası’nı öğrenebilirsiniz.

‘TERCİH KILAVUZU ANLAŞILIR DEĞİL’

Dün yayınlanan Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu için uzmanlar ‘Anlaşılır değil’ yorumunda bulunarak, ‘Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu Anlama Kılavuz’u gerektiğini söyledi. Kılavuzun zor, ancak kılavuzu anlamanın daha zor olduğunu söyleyen uzmanlar, tercih yaparken çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

2018 YILINDA OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

MEB tarafından tercih, yerleştirme ve nakil işlemleri, 16 Eylül 2018 tarihinde sona ererken okullar ne zaman açılıyor, sorusu tercih takviminin içerisinde açıklandı. Buna göre okullar, 18 Eylül 2018 tarihinde eğitim-öğretim dönemi başlıyor.

LGS birincisi İmam Hatipli Azra oldu

Adana'da yaşayan ortaokul öğrencisi Azra Kargı, Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) bu yıl ilk kez yapılan LGS'nin sonuçlarının açıklanmasıyla büyük sevinç yaşadı. Azra Kargı, LGS'de tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puanla 2018 Türkiye 1'incilerinden biri oldu.

2017 Devlet Parasız ve Yatılılık Bursluluk Sınavı'nda da 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olduğu öğrenilen Azra Kargı, büyük başarısı dikkat çekti.

Adana ÖNDER İmam Hatipliler Derneği'nin kurucularından Adana Milletvekili Av. Mehmet Şükrü Erdinç Azra Kargı'yı ve ailesini telefon ile arayarak tebrik etti.

Tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan Kargı, mutluluğunu sevenleri ile paylaştı.
 
OLÇUM BAŞAK (ANKARA) LGS BİRİNCİSİ

Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) birincisi Ankara’dan çıktı. Özel bir okulda tam burslu olarak eğitim gören Olçum Başak, tüm soruları çözerek, LGS birincisi oldu

MEHMET FARUK KÖYLÜ (KONYA) LGS BİRİNCİSİ

Bu yıl ilk kez yapılan Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS) tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan Mehmet Faruk Köylü, mühendis olmanın hayalini kuruyor.

AKBEL AYDIN (ORDU) LGS BİRİNCİSİ

Ordu'da, Liselere Geçiş Sınavı'ndan (LGS) 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan Altınordu 19 Eylül Ortaokulu Akbel Aydın, başarısının sırrının çok fazla kitap okumaktan geçtiğini söyledi.

2018 LGS tercih kılavuzu tercih işlemleri nasıl yapılacak? Lise okul puan sıralaması kriterleri nasıl olacak? LGS liselerin yüzdelik tavan-taban puanları nedir? e-Okul LGS tercih işlemleri ne zaman sona eriyor? LGS tercih robotuna nasıl ulaşabilirim? LGS tercih robotu yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercih harç ödemeleri nasıl yapılacak? Bu yıl ilk kez TEOG'un yerine yapılan LGS tercih işlemleri  devam ediyor. Yaklaşık bir milyon öğrencinin girdiği ve bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavının sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tercih kılavuzu da yayınlandı. Liselere Giriş Sınavı yerleştirmeleri 2 Temmuz itibari ile başlayacak ve 11 gün sürerek 13 Temmuz’da son bulacak. Adaylara boş kontenjanların duyurulmasının ardından özel okullara yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okulların kayıtları tamamlanacak. 2018-2019 yılı itibari ile LGS tercihlerini yapacak öğrenciler, okulların taban ve tavan puanlarını e-okul üzerinden öğrenebiliyorlar. e-Okul sistemine giriş yaptıktan sonra tercih edilen okulun ismi seçilerek liselerin il-il yüzdelik sıralaması görülebiliyor. LGS tercih işlemlerinde sona geliniyor. Bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavına giren öğrenciler için tercih kılavuzuna erişim odsgm.meb.gov.tr adresinden sağlanabilecek. Ortaöğretim son sınıf olan 8. sınıfı başarı ile tamamlayan öğrenciler tercih yapacaklar. İşte 2018 LGS tercih kılavuzu ve işlemleri...

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Başkan Erdoğan ve Trump Suriye´yi görüştü

Başkan Erdoğan ve Trump Suriye´yi görüştü