Adalet Bakanlığı idare memuru alım başvuruları başladı! İdare memurluğu öğrencisi başvurusu nasıl yapılır?

Adalet Bakanlığı idare memuru alımı yapıyor. İdare memurluğu öğrencisi başvuruları başlıyor. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 300 idare memurluğu öğrencisi alınacağına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, başvuruda bulunacak adayların 18 yaşından küçük, merkezi sınav tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olması şartı var. Adayların 2018 KPSS Lisans Sınavı'nın KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olması isteniyor. Adalet Bakanlığı idare memuru öğrencisi alımına dair merak edilenlerin tümünü sizler için araştırdık. İşte tüm merak edilenler...

19 Ağustos 2019 Pazartesi  09:29 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 Pazartesi 09:29
Adalet Bakanlığı idare memuru alımı yapıyor. İdare memurluğu öğrencisi başvuruları başlıyor. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce sözlü sınav ve mülakat ile 300 idare memurluğu öğrencisi alımı gerçekleştirilecek. Adalet Bakanlığı idare memurluğu öğrencisi ilanına başvuru yapabilmek için lisans mezunu olmak ve KPSS puanı gibi şartlar aranıyor.  Öğrenci adayının sözlü sınavda ve mülakatta başarılı sayılabilmesi için her birinden 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecek. Adalet Bakanlığı idare memurluğu öğrencisi alımları hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. 
 

MEMUR ALIM İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

 
ADALET BAKANLIĞI İDARE MEMURU ALIMI YAPIYOR! 
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce sözlü sınav ve mülakat ile 300 idare memurluğu öğrencisi alınacak. 
 
İDARE MEMURLUĞU ÖĞRENCİSİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR!
İdare memurluğu öğrencisi başvuruları yarın başlıyor. Başvurular 2 Eylül tarihinin mesai saati bitimine kadar Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıklarına bağlı bilgi işlem şube müdürlükleri, şeflikleri ve bürolarına bizzat yapılacak. Posta yoluyla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecek.
 
 

 
ADALET BAKANLIĞI İDARE MEMURLUĞU ÖĞRENCİSİ ŞARTLARI NELER? 
Sözlü sınav ve mülakata KPSSP3 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alan öğrenci adaylarından en yüksek puandan başlamak üzere bin 500 kişi çağrılacak.
 
Sözlü sınav ve mülakata girecek adayların isimleri, sınav yerleri ile sözlü sınav tarihleri Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden "www.cte.adalet.gov.tr" adresinden ilan edilecek.
 
Sözlü sınavda adaylara genel kültür, genel hukuk, infaz mevzuatı ve ceza infaz kurumu idaresine ilişkin konuların bir veya birkaçından sorular ile Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihinden sorular yöneltilecek.
 
Mülakatta ise adayların davranışı ve genel fiziki durumu ile bir konuyu kavrama ile ifade yeteneği üzerinden değerlendirme yapılacak.
 
Öğrenci adayının sözlü sınavda ve mülakatta başarılı sayılabilmesi için her birinden 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecek.
 
Nihai başarı listesi, adayların merkezi sınav, sözlü sınav ve mülakatta aldıkları puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenerek sınavın bitimini takip eden 15 gün içerisinde "www.cte.adalet.gov.tr" adresinden ilan edilecek.
 

 
5 AY EĞİTİM VERİLECEK
Sınavı kazanan adaylar 5 aylık hizmet öncesi eğitim görecek ve bu sürede 3 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda harçlık ödenecek.
 
Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğünde yapılacak hizmet öncesi eğitim, isteğe bağlı olarak yatılı sürdürülebilecek.
 
Eğitim merkezlerinin ve yatılı tesislerin her türlü gereksinimi, giderleri ve hizmet öncesi eğitime alınanların resmi kıyafet ve harçlıkları Bakanlık bütçesinden karşılanacak.
 
Eğitim merkezlerinde yatılı kalmayan idare memurluğu öğrencileri, bu hizmetlerden yararlanmamaları karşılığı herhangi bir hak talep edemeyecek.
 
EĞİTİMİ BAŞARI İLE TAMAMLAYANLAR "İDARE MEMURU" OLARAK ATANACAK
Eğitim görenler, eğitim süresi içinde kendilerine öğretilen konularda yazılı, sözlü ve uygulamalı sınava alınacak. Hizmet öncesi eğitimi başarı ile tamamlayan idare memurluğu öğrencileri "idare memuru" olarak atanacak.
 
Başarısız olan öğrenci adaylarının ise eğitim merkezi ile ilişiği kesilecek. Başarısızlıkları veya sağlık durumları dışındaki nedenlerle öğrenciliği sona erdirilenler veya isteği ile öğrencilikten ayrılanlar, kendileri için yapılmış bulunan bütün giderleri iki katı olarak karşılamak zorunda olacak.
 
Ataması yapıldıktan sonra, sağlık nedeniyle görevini yapmaya devam edemeyecekler hariç olmak üzere herhangi bir sebeple mecburi hizmet yükümlülüğü dolmadan görevinden çekilenler ile görevi ile ilişiği kesilenler kendileri için yapılmış bütün giderleri, görev yapmadıkları süre ile orantılı ve iki katı olarak ödeyecek.
 
Hizmet öncesi eğitim görerek ataması yapılanlar her öğretim yılı karşılığında 2 yıl süre ile mecburi hizmetle yükümlü olacak.

Bakan Akar ve TSK'nın komuta kademesi Suriye sınırında