01 Aralık 2020 Salı / 15 RebiülAhir 1442
Gece modu

Bakan Yldız'dan BTC'YE siber saldırı açıklaması

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Boğaziçi Enerji Kulübü Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı'nda 2008 yılındaki patlamanın bir siber saldırı sonucu gerçekleştiği iddialarına ilişkin soruya Yıldız, 'Bir yayın organının analiz ve yorumundan yola çıkılarak bu haberin yapıldığını anlıyoruz. Burada dikkate alınacak konular vardır. Ama bazı yanlış ve eksik işlemler de vardır' dedi.

11 Aralık 2014 Perşembe 17:34 - Güncelleme: 11 Aralık 2014 Perşembe 17:34
Rus gazına indirim konusunda Gazprom yetkilileriyle dün görüşüldüğünü belirten Yıldız, "Dün anlaşamadık ve iki toplantı daha yapmamız gerektiğine karar verdik. Amacımız yılbaşından önce karara varmak. Çünkü Botaş'ın çok net zararı var. 10 liraya alıp 9 liraya satıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 
"NÜKLEER SANTRALİ KURULMASI"
 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, üçüncü nükleer santralin Güney Kore modelinde olduğu gibi Türkiye tarafından yapılmaması yönünde hiçbir engel olmadığını belirterek, "hazırlıklarımız geleceğimiz ile alakalı. bizler 10 yıllık, 15 yıllık hazırlıklar yapacağız ki... mesala Güney Kore 30 yıl içinde ithal ettiği bir kalemi ihraç etme noktasına geldi. Yani bizden daha fazla çalıştılar. İki bin öğrencilerini yurt dışına gönderdiler ve iki yıl sonra kendi santrallerini dizayn ettiler. Bu bir milli projedir ve bu konuda aslında sanayimizin lig atlamasıyla ilgili önemli bir noktadır ve bunu kazandırmamız lazım" dedi.
 
 
Taner Yıldız, "Ham petrol varil fiyatlarının düşüşünden memnun olmayan tek kuruluşumuz TPAO. Yaklaşık 550-600 milyon dolar civarında bir gelirden oldular ama Türkiye şu an itibariyle 5,5 milyar dolar cari açığından kısıntı yaptı. Yani Türkiye açısından memnun olduğumuz ama TPAO açısından da biraz kendilerinin sıkıntılı olduğu bir ortam yaşıyoruz" diye konuştu.
 
 
Boğaziçi Enerji Kulübü Toplantısı'nda konuşan Yıldız, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
 
 
BTC'YE SİBER SALDIRI İDDİASI
 
 
Yıldız, Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı'nda 2008 yılındaki patlamanın bir siber saldırı sonucu gerçekleştiği iddialarına ilişkin soruya, "Bir yayın organının analiz ve yorumundan yola çıkılarak bu haberin yapıldığını anlıyoruz. Burada dikkate alınacak konular vardır. Ama bazı yanlış ve eksik işlemler de vardır. Kamera kayıtlarından bahsediliyor. Kamera bu kazadan daha sonra yapılıyor. Bunun üzerine TÜBİTAK, ODTÜ gibi bilirkişilik müessesi oluşturuluyor. Refahiye savcılığında bunlar değerlendiriliyor. Bunun kaza ve terörle ilgili  olduğuna dair bir bulgu yok. Ama bu tahkikat devam ettiriliyor. Biz de takip ediyoruz. bunla alakalı bu yorumu, analizi yapanların ellerinde varsa bilgi-bulgu tarafımıza versinler. dosya henüz kapatılmış değil" şeklinde cevap verdi.
 
 
"TANAP'IN ORTAĞIYIZ"
 
 
Yıldız, Rusya'nın Türkiye'den geçecek yeni boru hattı teklifinin, TANAP'a zarar verip vermeyeceğine yönelik soruya, "Biz TANAP'ın ortağıyız. TANAP bizim projemiz. O yüzden böyle bir riskin olmadığını, oluşmayacağını bütün TANAP'ın taraflarına anlattık. Bu manada rahat etmeleri konusunu kendileriyle paylaştık. bu projelere uzun vadeli bakalım. Bir nükleer santral 60 yıllığına yapılıyor. Bir boru hattı en az 30-40 yıllığına yapılıyor. Bu süreç içinde anlık yaşanan siyasi istikrarsızlıkların devam edeceğini düşünmeyin. Sürdürülebilir politikalar açısından biz de böyle düşünüyoruz" dedi.
 
 
ŞİLE AÇIKLARINDA SONDAJ
 
 
Taner Yıldız, "Shell ile Şile açıklarında bir sondaj yapmayı planlıyoruz. Romanya baseninde petrol ve doğalgazla alakalı bulgular var. Bizim oraya yakın bloklarımız var. Bizim de çalışmamız lazım" dedi. Yıldız, Shell ile yapılan anlaşmanın 300 milyon dolar değerinde  olduğunu belirterek, "Umarız ki çıkar. Varsa bulacağız. Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi ile 1540 kilometrekarede 3 boyutlu ve 190 kilometrede 2 boyutlu sismik yaptık. Bu sismikler bizim burada sondaj yapmamızın doğru olduğunu söylüyor. Yüzde 50-50 hisseyle buraya başlayacağız. Hem masraflarına hem de gelirlerine ortak olacağız. Bu sondajın da Ocak ayında başlamasını ümit ediyoruz" diye konuştu.