Tutuklu astsubay: Akıncı'ya 'Tatbikat var' parolasıyla girdik

Savcı iddianamelerine yansıyan 15 Temmuz darbe gecesinin ifadeleri Türkiye'nin ne büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü ortaya koydu. 15 Temmuz gecesi Genelkurmay’a götürülen Özel Kuvvetler mensubu astsubay üstçavuş: Tim komutanı 'Tatbikat tarzında operasyon var' deyip bizi Akıncı Üssü’ne çağırdı. Genelkurmay’da da bizi bir general içeriye aldı.

  • 12
  • 7
  • 1
  • 1
  • 3
  • 4
x

Darbe girişiminde komuta kademesini rehin almak için yola çıkarılan Özel Kuvvetler personeli Derviş Taş, "Akıncı Üssü'ne 'Tatbikat var' parolasıyla girdik. Otobüsle Genelkurmay Başkanlığı'na götürüldük. Bizi kapıda bir general karşıladı" dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada darbe girişiminin Mürted (Akıncı) Üssü'nde otobüsle yola çıkarılan timlerle başlatıldığı tespit edilmişti. Bu kapsamda o timde görev alan Astsubay Üstçavuş Derviş Taş'ın ifadesine ulaşıldı. Tutuklanan Taş şunları anlattı:

PAROLA: TATBİKAT VAR

"15 Temmuz günü tim komutanım, akşam operasyon tarzında bir tatbikat olacağını söyledi. Çelik yelek ve başlığımı alarak 18.30'da Akıncı Hava Üssü'nde olmamı istedi. Üsse vardığımızda bizi içeri almadılar. Tabur komutanını aradım. Tabur komutanı da 'Tatbikat için geldiğinizi söyleyin' dedi. Bizi aldılar ve bir binaya gönderdiler. Bayağı bir kalabalık oldu. Sonra 19.30-20.00 sıralarında üzerimizi değiştirmemizi, silahların gidilecek yerde verileceğini söylediler."

Saat 20.30 sıralarında, bizi apar topar otobüse bindirdiler. Gittiğimiz yerde brifing verileceğini söylediler. Genelkurmay'a geldiğimizde hiçbir şey yokmuş gibi elimizi kolumuzu sallayarak indik. Bir tane general karşıladı bizi. General önde biz arkada ana binanın olduğu yere gittik. Ana binanın orada 'siz dışarıda bekleyin' dediler. 'Biz tabancayla mı duracağız?' diye sorduğumuzda 'Evet' karşılığını verdiler. Oradaki korumalar da 'Siz neden geldiniz?' gibi sorular sordu.


Ortalık birden curcunaya döndü. Odalara girip bağırmaya başladılar. Sonra uçak sesleri duyduk. 'Başka bir şey var bu işte' diye düşündük. Sonra bir general bizi başka bir binaya götürdü. 'Ne oluyor, tatbikat değil miydi?' diye sorduğumuzda, 'Arkadaşlar bu iş şeyden çıktı, kendinize dikkat edin' dedi. O sırada uçak biriki bomba attı. Bir yerden de bize ateş edildi.

İlerleyen saatlerde halk toplandı. Halk toplanınca tanklar geldi. Sonra helikopterle asker getirdiler. Generalleri helikopterle götürdüler. O arada bir kişi uzun namlulu silahı bana verdi. 'Ne yapacağız' diye sorunca da 'Gelen olursa çatışacağız' dedi. Biz de çatışmayacağımızı söyledik. Sonra polise teslim olduk." (Sabah)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Kuzey Kore nükleer tesisi tamamen yıktı!

Kuzey Kore nükleer tesisi tamamen yıktı!

Ronaldinho aynı anda iki kadınla mı evleniyor?

Ronaldinho aynı anda iki kadınla mı evleniyor?

Diriliş'e bomba transfer

Diriliş'e bomba transfer

Burası Hobbiton film seti değil Sivas

Burası Hobbiton film seti değil Sivas