DEAŞ'in Musul'daki tehlikeli oyunu

Terör örgütü DEAŞ'in Musul'da sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı ortaya çıktı. Örgütün lideri Bağdadi'nin de binlerce silahlı terörist ile birlikte Musul'da olduğu ve koalisyona karşı savaşmak için hazırlandıkları iddia edildi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Musul halkı, Irak ve Kürt güçleri çevre köyleri ele geçirerek kente doğru ilerlemelerini sürdürürken, terör örgütü DEAŞ'in sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başladığını söylediler.

Örgütün liderinin de binlerce DEAŞ 'li teröristle birlikte kentte bulunduğu, dolayısıyla örgütün koalisyon güçlerini püskürtmek için ciddi bir direnişe hazırlandığı belirtiliyor.

Telefonla bağlantı kurulan sakinler, koalisyon güçlerinin daha kente 20 ila 50 kilometre uzakta olmaları nedeniyle, 100 kadar ailenin kentin saldırılara en açık güney ve doğu kesimlerinden merkeze taşındıklarını söyledi.

DAEŞ militanlarının kentten ayrılmak isteyenlere engel olduklarını söyleyen Musul sakinlerinden biri de, militanların sivilleri kendilerinin kullandığı ve yeni boşalttığı binalara gönderdiklerini söyledi.

Musul üniversitesi yakınlarında oturan Ebu Mahir adlı Musullu, "Belli ki DEAŞ insanları canlı kalkan olarak kullanmaya başladı çünkü aileleri hedef olması muhtemel binalara yerleştiriyorlar" dedi.

Musul'un düşmesi DEAŞ'in Irak'ta yenildiğini kanıtlayacak ancak Saddam Hüseyin'in 2003 yılında devrilmesinden bu yana birbirleriyle silahlı mücadele halinde olan gruplar arasında kanlı mezhep savaşlarına yol açmasından korkuluyor.

Washington'a ABD savunma bakanlığı sözcüsü Jeff Davis, sivillerin canlı kalkan olarak kullanıldığını bildiklerini söyledi.

"Bu birkaç haftadır devam ediyor; sivillerin kentten çıkmalarının zorla engellendiğini ve Musul'dan ayrılamadıklarını biliyoruz. İstekleri hilafına kentte tutuluyorlar" dedi.

Musul'da halen 1 buçuk milyon nüfus var. Uluslararası Göç Örgütü, DAEŞ'in on binlerce kent sakinini canlı kalkan olarak kullanabileceğini bildirdi.

IOM, daha önce Iraklı Kürt güçlere karşı kimyasal silah kullandıkları bilinen örgütün, yine bu silahlarla saldırmasının olası olduğunu belirtti.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Damperi açılan hafriyat kamyonu üst geçide böyle çarptı

Damperi açılan hafriyat kamyonu üst geçide böyle çarptı

Türkiye'nin dört bir yanında şampiyonluk coşkusu

Türkiye'nin dört bir yanında şampiyonluk coşkusu

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı