13 Ağustos 2020 Perşembe / 23 ZilHicce 1441
Gece modu

DGS hukuk taban puanları açıklandı mı? DGS hukuk başarı sıralaması belli oldu mu?

4 Ağustos tarihinde açıklanan 2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının ardından tercih işlemlerinin başlaması büyük bir heyecanla bekleniyordu. DGS 2019 tercih dönemi dün itibari ile başladı. Başlayan tercih döneminin ardından öğrenciler internet üzerinden araşrırmalar yapmaya başladılar.DGS hukuk taban puanları belli oldu mu? DGS hukuk başarı sıralaması açıklandı mı? gibi soruların yanıtları merak ediliyor. DGS tercih işlemleri, 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Tercih işlemi, 28 Ağustos 2019 tarihinde saat 23:59’da sona erecek. DGS tercihleri hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar...

23 Ağustos 2019 Cuma  09:17 - Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 09:17
DGS hukuk taban puanları belli oldu mu? DGS hukuk başarı sıralaması açıklandı mı? sorularının yanıtları büyük bir heyecanla araştırılıyor. Üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarından dört yıllık lisans programlarına geçiş yapmak isteyen binlerce öğrenci uzun süredir DGS tercih kılavuzunun yayınlanıp tercihlerin başlamasını bekliyordu. DGS tercihleri dün itibari ile başladı. 2019-DGS tercih işlemleri, 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. DGS tercihlerine ilişkin tüm merak edilenleri sizler için derledik. 
 
DGS HUKUK TABAN PUANLARI BELLİ OLDU MU? 

2018 DGS TABAN VE TAVAN PUANLARI

 

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?
 
Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.
 
Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.
 
Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.
 
Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.
 

 
Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.
 
ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2019-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görülmelidir.
 
Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz.
 
Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.
 
DGS NEDİR?
 
Dikey Geçiş Sınavının kısaltmasıdır. 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmakta olan sınavın adıdır.
 
DGS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR?
 
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.