05 Temmuz 2020 Pazar / 14 Zilkade 1441
Gece modu

Erzurum genelevi yıkıldı

Erzurum'un eski piknik alanı, tarihi Boğaz mevkiindeki genelev tamamen yıkıldı.

ERZURUM (İHA) 04 Mart 2014 Salı 14:16 - Güncelleme: 04 Mart 2014 Salı 14:21
Erzurum'un eski piknik alanı, tarihi Boğaz mevkiindeki genelev, Zührevi Hastalıklar Fuhuşla Mücadele Komisyonu’nun aldığı karar sonucu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamen kapatıldı.

Genelev bölgesinde çevre düzenlemesi yapılarak vatandaşın hizmetine sunulacak. 10 Ocak 2014 tarihinde toplanan komisyon, hijyen kurallarına uyulmadığı için iki kez 15’er günlük kapatma cezası verilen genelevi, ayrıca yerleşim bölgesi içinde kalması yönüyle de değerlendirdi ve tamamen kapatılması kararı aldı. Genelevlerin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen 'Genel Kadınlar ve Genelevlerin Tabi Olacakları Hükümler ve Fuhuş Yüzünden Bulaşan Zührevi Hastalıklarla Mücadele' tüzüğünde, genelevlerin resmi daire, ibadet, eğitim yerleri, spor sahaları ve genel toplanma, eğlence ve bayram yeri yakınında olamayacağı hükmü yer alıyor. Komisyon, son toplantısında Yenişehir ve Yıldızkent yerleşim bölgesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü Su Arıtma Tesisleri bölgesinde kalan Erzurum genelevinin, açık kalma koşullarının tüzüğe aykırı hale geldiği hükmüne vardı. İl Zührevi Hastalıklar Fuhuşla Mücadele Komisyonu kararı doğrultusunda genelev tamamen kapatıldı ve genelevde bulunan sekiz ev de yıktırıldı.

KÜÇÜKLER: "MESİRE ALANI OLACAK"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, daha önce şehrin içindeyken, 28 yıl önce Erzurum'un, tarihi mesire yerlerinden olan Boğaz Mevkiine taşınan genelevin, Yenişehir ve Yıldızkent yerleşim bölgesi içinde kaldığını hatırlatarak, "Bu durum ilgili tüzüğe zaten aykırıydı. Buradaki evlerin çoğu zaten boşalmış durumdaydı. Çalışma koşulları uygun olmadığından ilgili birimlerimizin aldığı kararlar sonucu, kalan birkaç ev de boşaltılarak yıktırıldı. Bu bölge, eskiden olduğu gibi yeniden şehrin mesire alanlarından biri haline getirilecek. Boğaz Mevkiinden akan su ile eskiden 40 değirmen çalışırdı. Biz, Boğaz Mevkiini, oradaki su potansiyelini de kullanarak ağaçlandıracak ve rekreasyon alanına çevirip vatandaşın hizmetine sunacağız.