13 Temmuz 2020 Pazartesi / 22 Zilkade 1441
Gece modu

Mehmet Emin Bilmez Van Belediye Başkanı olarak atandı! Mehmet Emin Bilmez kimdir?

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardın Büyükşehir Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine yeni atamalar gerçekleştirildi. Van valisi Mehmet Emin Bilmez; Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atandı. Peki, Mehmet Emin Bilmez kimdir? Mehmet Emin Bilmez hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

20 Ağustos 2019 Salı  09:20 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 Salı 09:20
Mehmet Emin Bilmez Van Belediye Başkanı olarak atandı. Mehmet Emin Bilmez kimdir? sorusunun yanıtı merak ediliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardın Büyükşehir Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine yeni atamalar gerçekleştirildi. Bu kapsamda Van valisi Mehmet Emin Bilmez; Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atandı. Mehmet Emin Bilmez hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte tüm detaylar... 
 
MEHMET EMİN BİLMEZ KİMDİR? 
01.02.1966 tarihinde Bingöl ili, Solhan ilçesi, Mutluca köyünde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, orta öğrenimini Bingöl İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. Üniversiteyi Ankara Hukuk Fakültesi'nde okudu. 1989 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra Ankara Barosu bünyesinde avukatlık stajını yaptı.
 
24.12.1990 tarihinde Elazığ kaymakam adaylığına atandı. 1 yılı İngiltere'de olmak üzere 3,5 yıl süren kaymakamlık stajından sonra, sırasıyla kaymakam olarak Rize-İkizdere, Elazığ-Ağın, Van-Muradiye ve Konya-Sarayönü ilçelerinde çalıştı. 2005 yılında Ankara ve Edirne'de 8 aylık kısa dönem askerlik yaptı. 01.09.2009 tarihinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bünyesinde daire başkanı olarak atandı. İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanı olarak üç yıl çalıştıktan sonra 15.04.2011 tarihinde aynı kurumda Genel Müdür Yardımcılığına atandı. 10.09.2016 – 21.06.2017 tarihleri arasında Mahalli İdareler Genel Müdürü Vekilliği yaptı. 13.06.2017 - 26.12.2018 tarihleri arasında Ardahan Valiliği Yaptı.
 
26 Aralık 2018 Tarih ve 2018/260 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Van Valiliğine atanan Vali Bilmez evli ve 3 çocuk babasıdır.