Vesayet cübbesiyle siyasi polemik

Joe Biden’ın ziyaretine denk gelen ‘önceden alınmış’ tahliye kararını bir de FET֒ye sızdıran AYM’nin Başkanı Zühtü Arslan, kendini savunmaya çalıştı. Ancak her sözünde kendisiyle ve anayasayla çelişti.

  • Star - Ankara

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül’le ilgili skandal kararının yankıları sürüyor. Tepkilerin merkezindeki AYM Başkanı Zühtü Arslan, dün Ankara’da Avrupa Birliği ile yürütülen Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Projesi’nin açılışına katıldı. Arslan’ın konuşmasındaki çelişkiler özetle şöyle:

- Arslan: Bireysel başvuruda asıl olan, hak ve özgürlüklere kamu otoritelerince saygı gösterilmesi ve olası bir ihlal durumunda ihlalin yargısal yollarla giderilmesidir. AYM’ye bireysel başvuru, hak ihlallerinin olağan kanun yollarından giderilememesi halinde yapılacak 2. nitelikte bir kanun yoludur.

- Çelişki: Dündar kararında bunun tam tersi yapıldı. “Yasal yollar” tüketilmeden AYM, yerel mahkemenin yerine kensini koyarak karar verdi. Dündar ve Gü’le ilgili “siyasi casusluk” suçlamasını boşa çıkaracak biçimde  eylemin “basın ve ifade hürriyeti” kapsamında olduğunu savundu.

NİYE REDDETMEDİ?

- Arslan: Bireysel başvuru,  yargı makamlarınca verilen kararların her açıdan yeniden bir değerlendirmeye tabi tutulduğu ve her türlü bireysel mağduriyetin giderilmesine imkan sağlayan bir hak arama yolu değildir. Bireysel başvuru yolunun, kanun yollarından sonra yeni ve süper bir temyiz imkanı sunmadığının anlaşılması gerekir.

- Çelişki: Dündar’ın yargılandığı davada, ilk derece mahkemesi daha hükmünü vermeden Yargıtay da temyiz incelemesi yapmadan AYM karar verdi. AYM yetki gaspı yaptı.

- Arslan: Bireysel başvuruda AYM bir temyiz merci olarak görev yapmıyor.

- Çelişki: Madem öyle neden “süper mahkeme” gibi davranıldı. Dündar’la ilgili başvuru  neden reddedilmedi?

AKLAMAYA ÇALIŞTI

- Arslan: AYM, tutuklamaya ilişkin bir hak ihlali tespit ettiğinde, bu durum başvurucunun itham edildiği suçu işleyip işlemediğine dair bir karar verildiği anlamına gelmiyor.

- Çelişki: MİT tırlarının durdurulması olayıyla ilgili Dündar ve Gül, casuslukla suçlanıyor. AYM, ihanet manşetlerini atan sanıkların eyleminin “basın hürriyeti” kapsamında olduğu değerlendirerek yargılamaya büyük darbe vurdu.

KARARI BEKLEMEDİ

- Arslan:Başvurucunun fiillerinin suç oluşturup oluşturmadığı, bireysel başvuruyu karara bağlayan AYM’nin değil, yargılamayı yürüten derece mahkemelerinin görevidir.

- Çelişki: Madem öyle neden ilk derece mahkemesinin vereceği karar beklenmedi. Onun görev alanına girilerek, onun yerine karar verildi.

ANAYASA’YA UYMADI

- Arslan: AYM’nin,  kararları herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bu bir Anayasa kuralıdır. Anayasa’nın 153. Maddesi’nde açıkça, ‘AYM  kararları, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar’ denilmektedir.

- Çelişki: 153.Madde iptal kararlarını düzenliyor. AYM’nin norm denetimiyle ilgili aldığı kararların bağlayıcılığını düzenliyor. Aynı maddede “İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz” da diyor.  Dündar kararında bunların hangisine uyuldu?

- Arslan: Son tartışmalardan bağımsız olarak, AYM  kararlarına yönelik tepkiler konusunda söyleyeceklerim tamamen ilkesel düzeyde hususlardır. Buradan yeni ve gereksiz bir tartışma çıkarılmasın. Bunlar, bireysel başvuru kararlarının doğasına, içeriğine yönelik ilkesel değerlendirmelerdir.

- Çelişki: AYM kararlarının bağlayıcılığı açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “beni bağlamaz” ifadesine cevap değil mi şimdi?  

GERÇEKLERİ İNKAR ETTİ

- Arslan: Kararlarımıza yönelik her türlü eleştiriye saygı duyuyoruz. Ancak eleştirinin ötesinde tamamen hayali diyaloglar üreterek, mahkememizi talimatla karar veriyormuş gibi gösteren şahsıma ve üyelerimize yönelik tamamen yalan ve iftira niteliğindeki haber ve yorumları da burada kınıyor ve reddediyorum.

- Çelişki: Akademisyenler ve siyaset bilimciler AYM’yi “siyasi bir kurum” olarak tanımlıyor. Neden “siyasi kurum” olarak nitelendirildiği konusunu Arslan’ın iyi bildiği kanısındayız.  

 

Haber Turu

 Can Dündar'a zorla getirme kararı

Can Dündar'a zorla getirme kararı

Can Dündar’ın İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı saldırıya uğramasına ilişkin dava dosyası görevsizlik kararıyla gönderildiği Ağır Ceza Mahkemesi’nden geri döndü. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek davanın şikayetçisi Can Dündar hakkında, duruşmalara katılmadığı gerekçesiyle zorla getirme kararı çıkarıldı.

Karaman'da fabrika yangını

Karaman'da fabrika yangını

Karaman'da bir bisküvi fabrikasında çıkan yangında dumandan etkilen 18 işçi, tedavi altına alındı.

Fatsa’da balıkçı teknesi yangını

Fatsa’da balıkçı teknesi yangını

Ordu’nun Fatsa ilçesinde limanda bulunan bir balıkçı teknesi yandı.

Milli Savunma Bakanlığı 'sivilleşiyor'

Milli Savunma Bakanlığı "sivilleşiyor"

FETÖ'nün darbe girişimi öncesi bürokratların büyük bölümünün askerlerden oluştuğu Milli Savunma Bakanlığında son atamalarla sivil bürokrat sayısı arttı.

Şemdinli'de PKK'lı teröristlere ait çok sayıda mühimmat  ele geçirildi

Şemdinli'de PKK'lı teröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Şemdinli'de yapılan operasyonda PKK'lı teröristlere ait çok sayıda mühimmat ve patlayıcı madde düzenekleri ele geçirildi.

Savur'da çatışma: 1 asker yaralandı, 5 PKK’lı öldürüldü

Savur'da çatışma: 1 asker yaralandı, 5 PKK’lı öldürüldü

Mardin’in Savur ilçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 asker yaralandı, 5 terörist öldürüldü.

O bölgede kazı çalışması başlatıldı

O bölgede kazı çalışması başlatıldı

Üsküdar'da, dün toprak altında yaklaşık 250 kurusıkı tabancanın bulunduğu bölgede, kepçeyle kazı çalışması başlatıldı.

Baraj suları çekilince ortaya çıkan köyde dikkat çeken detay

Baraj suları çekilince ortaya çıkan köyde dikkat çeken detay

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Eşelek köyü, 1990 yılında Bakacak barajının yapılmasıyla sular altında kalmıştı. Baraj sularının çekilmesiyle, eski yapılar yeniden gün yüzüne çıktı. Yıllara rağmen köydeki binaların, mezar taşları ve diğer yapıların zarar görmemiş olması dikkat çekti.

Zonguldak'ta FETÖ'den 14 gözaltı

Zonguldak'ta FETÖ'den 14 gözaltı

Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 14 şüpheli gözaltına alındı.

PKK üyeliğinden aranan meclis üyesi sahte kimlikle yakalandı

PKK üyeliğinden aranan meclis üyesi sahte kimlikle yakalandı

Van’ın Çaldıran ilçesinde araması bulunan meclis üyesi sahte kimlikle yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Barujari Yanardağı faaliyete geçti

Barujari Yanardağı faaliyete geçti

Endonezya'nın Lombok Adası'nda Barujari Yanardağı'nın faaliyete geçtiği bildirildi.

'Erdoğan’ı istemekte haksız mıyım?'

"Erdoğan’ı istemekte haksız mıyım?"

“Obama’yı alın Erdoğan’ı bize verin” sözü ile gündeme oturan ünlü iktisatçı Arthur Laffer, çıkan haberler üzerine gönderdiği e-mailde “Türkiye kamu borcunu yüzde 50 azalttı, ABD arttırdı, Türkiye kurumlar vergisini yüzde 20’ye düşürdü, ABD’de yüzde 35’lerde uygulanıyor. Türkiye özelleştirirken, ABD devletleştiriyor. Şimdi bunlara bakınc

Çin'de grizu patlaması: 19 ölü

Çin'de grizu patlaması: 19 ölü

Çin'in Ningşia Hui Özerk bölgesinde bir kömür madeninde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 19'a yükseldi. Madenin sahibi gözaltına alındı.

PKK'ya tepki gösteren İngiliz polisi hakkında soruşturma açıldı

PKK'ya tepki gösteren İngiliz polisi hakkında soruşturma açıldı

İngiltere’de PKK terör örgütünün propagandası sırasında örgüt üyeleriyle tartışan bir polis memuru, ırkçılık suçlamasıyla geri hizmete alındı, hakkında da soruşturma açıldı.

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres öldü

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres öldü

Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in hayatını kaybettiği bildirildi.

ABD'den Güney Kore'ye füze savunma sistemi

ABD'den Güney Kore'ye füze savunma sistemi

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore'nin artan nükleer tehdidine karşı füze savunma sistemi kurulacağını açıkladı.

Modi'ye çok sert cevap: Düşmanca tavır ya da savaş nedeni

Modi'ye çok sert cevap: Düşmanca tavır ya da savaş nedeni

Pakistan Başbakanının Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Hindistan'ın İndus Suları Anlaşmasını ihlal etmesi halinde "Pakistan'a karşı düşmanca tavır ya da savaş nedeni sayılır" dedi.

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD yönetimi, 1961'de diplomatik ilişkilerini kestiği Küba'ya 55 yıl aradan sonra ilk kez büyükelçi atama kararı aldı.

Halep'te büyük katliam!

Halep'te büyük katliam!

Suriye'de insani yardım çalışmaları yapan Beyaz Baretliler Başkanı Raed Salih, Halep'te son bir hafta içerisinde yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

ABD'de geçici bütçe tasarısı krizi

ABD'de geçici bütçe tasarısı krizi

ABD Senatosu, federal hükümetin 30 Eylül Cuma gecesi resmi olarak "kapanmasını" 9 Aralık'a erteleyecek geçici bütçe tasarısını reddetti.

Gram altının fiyatı düşmeye devam ediyor

Gram altının fiyatı düşmeye devam ediyor

Altının gram fiyatı, yüzde 0,2 düşüş ile 126,7 liradan işlem görüyor.

TMSF dev bir holding gibi

TMSF dev bir holding gibi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen şirket sayısı 200'e ulaştı.

Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı

Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde yüz binlerce prim borçlusunu emekli edebilecek 'Krediyle Emeklilik Protokolü'nü imzaladı. Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı getiren düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Ekim.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,15 yükselişle 77.273,80 puandan başladı.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9740 liradan, avro 3,3350 liradan güne başladı.

Turkcell 100 milyar Dolar’lık oyun pazarına girdi

Turkcell 100 milyar Dolar’lık oyun pazarına girdi

Dünyada 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşan oyun pazarına Gamecell ile giren Turkcell’in Genel Müdür Yardımcısı Bütün “İlk ay % 25 indirim yapacağız. Oyunlar taksitle alınabilecek” dedi.

Kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yürürlükte.. İşte yeni taksitlendirme sistemi

Kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yürürlükte.. İşte yeni taksitlendirme sistemi

BDDK'nın kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmelikleri yürürlüğe girdi.

Sınıra Türk seddi

Sınıra Türk seddi

Türkiye’nin 911 kilometrelik Suriye sınırına güvenlik duvarı projesi hızlandı. Sınır duvarının 200 kilometresi yapıldı. Kalan bölümü yapacak TOKİ’nin Başkanı Ergun “5 ayda tamamlayacağız. Sınır duvarı, genişliği 2, yüksekliği 3 metre portatif bloklardan olacak” dedi.

Siber saldırılar şirketleri iflasa kadar götürebilir

Siber saldırılar şirketleri iflasa kadar götürebilir

Şirketler için her geçen gün daha da büyük bir tehdit haline gelen siber saldırılar, büyük mali kayıplar yaşatıyor.

Yabancının gözünde Türkiye ‘yatırım yapılabilir’ ülke

Yabancının gözünde Türkiye ‘yatırım yapılabilir’ ülke

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notunu indirme kararına rağmen yabancı yatırımcılar ekonomik temellere odaklanarak Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir’ ülke olarak görmeye devam ediyor.

Emre Mor'dan Ronaldo'ya teşekkür mesajı

Emre Mor'dan Ronaldo'ya teşekkür mesajı

Borussia Dortmund'da görev yapan milli futbolcu Emre Mor, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Real Madrid'le oynanan karşılaşmanın ardından Cristiano Ronaldo'ya mesaj gönderdi.

Kiev'i çok korkutan olay

Kiev'i çok korkutan olay

Ronaldo 100. golüne koşuyor!

Ronaldo 100. golüne koşuyor!

Real Madrid'in Borussia Dortmund ile karşılaştığı maçta takımının ilk golünü atan Ronaldo, Şampiyonlar Ligi'nin en golcü oyuncusu rekorunu geliştiriyor.

Geceye damga vuran an! Emre Mor oyuna girdi...

Geceye damga vuran an! Emre Mor oyuna girdi...

Borussia Dortmund'ın Real Madrid'le oynadığı Şampiyonlar Ligi mücadelesinde A Milli Takım'ın genç yıldızı Emre Mor oyuna girdikten sonra takımı adına olumlu işler yaptı. Genç yıldız maçın 83.dakikasında attığı şutla da Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk golüne çok yaklaştı.

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları

Şampiyonlar Ligi'nde gecenin toplu sonuçları

UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanın ikinci haftası, E, F, G, H, gruplarında oynanan 8 karşılaşma ile devam etti. Gecenin gollü maçında Emre Mor'lu Borussia Dortmund sahasında Cristiano Ronaldo'lu Real Madrid ile 2-2 berabere kaldı. İşte Gecenin toplu sonuçları...

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i İstanbul'da

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i İstanbul'da

THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'i 19-22 Mayıs'ta Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Skandal olay sonrası Allardyce kovuldu

Skandal olay sonrası Allardyce kovuldu

İngiltere A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce görevinden istifa etti.

Transfer pazarlığı Allardyce'ı görevinden etti

Transfer pazarlığı Allardyce'ı görevinden etti

İngiltere A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce görevinden istifa etti.

Şenol Güneş Dinamo Kiev maçının şifresini verdi

Şenol Güneş Dinamo Kiev maçının şifresini verdi

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş Dinamo Kiev'in Napoli karşısında hatalı goller yediğinin altını çizerken maçta da Kiev'den hata beklediklerini iletti.

Başkan açıkladı! TFF 1. Lig'e yayıncı müjdesi

Başkan açıkladı! TFF 1. Lig'e yayıncı müjdesi

Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, henüz yayıncı kuruluşu bulunmayan PTT 1. Lig'le ilgili müjdeli bir haber verdi.

Macar Majda: Türkler'e ve türkülere aşık oldum

Macar Majda: Türkler'e ve türkülere aşık oldum

MACARİSTAN'dan Erasmus Programı kapsamında 7 yıl önce geldiği Türkiye'de eğitim gören, Türkçe'yi ve türkü söylemeyi öğrenen 28 yaşındaki Majda Maria Guessous, ülkesindeki televizyon programında, "Türklere ve türkülere aşık oldum" dedi.

İngiliz kadının cenazesi İslami usüllere göre defnedildi

İngiliz kadının cenazesi İslami usüllere göre defnedildi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Multipl Skleroz (MS) hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren İngiliz Linda Riordan'ın cenazesi, İslami usüllere göre toprağa verildi.

Tuncel Kurtiz mezarı başında anıldı

Tuncel Kurtiz mezarı başında anıldı

Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün üçüncü yılında Edremit’in Çamlıbel Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Didim'de ölü caretta caretta sahile vurdu

Didim'de ölü caretta caretta sahile vurdu

Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki sahile, sırt kabuğu kırılmış telef olmuş caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası vurdu.

Dünya her zamankinden daha sıcak

Dünya her zamankinden daha sıcak

ABD'deki yeni bir araştırma, dünyanın şu dönem, son 120 bin yıl içinde en sıcak zamanlarını yaşadığını ortaya koydu.

Dünyanın beklediği açıklama geldi

Dünyanın beklediği açıklama geldi

NASA Jüpiter'in uydusu Europa’da muhtemel su buharlarına rastlandığını duyurdu.

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Angelina Jolie ve Brad Pitt'in boşanma kararı alması yeniden “Büyük bir sevgi ve heyecanla başlayan ilişkiler neden günün birinde sona eriyor?” sorusunu gündeme taşıdı. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan mutlu evliliğin püf noktalarını anlattı.

'İç güzellik önemli' inanışı yalan oldu!

''İç güzellik önemli'' inanışı yalan oldu!

Medikal estetik ürünleri üreten bir ilaç firmasının 8 bin kadınla yaptığı ‘Küresel Estetik Trendleri’ araştırmasına göre ‘Önemli olan iç güzellik’ inanışı sözden ibaret!

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Kocaeli’de bir şahıs, yol çalışması nedeniyle güzergah dışına çıkmak zorunda kalan halk otobüsü sürücüsünü istediği yerde durmadığı için bıçakladı.

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da yarın kuvvetli yağış bekleniyor.