Steve Jobs'ın Pixar'da çalışanlarına sorduğu 2 kritik soru

Steve Jobs, Apple ve Pixar ile aynı anda ilgilendiği dönemlerde, işlerin yolunda olup olmadığını daha kısa sürede öğrenebileceği iki soru seçmiş ve çalışanlarına bu iki soruyu yöneltmeye başlamış.

  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Büyük şirketlerin yöneticileri için en önemli bilgilerden biri de çalışanlarından aldıkları geri bildirimler. Aynı anda Apple ve Pixar gibi iki büyük firmayı yöneten Steve Jobs da bu ihtiyacı hissetmiş, ancak yoğun programı zamanını hayli kısıtlamış. O da, iletişimin süresini kısaltıp kalitesini artıracak bir yol aramış ve oldukça zekice iki soru seçmiş.
 
öneticiler genelde çalışanlarına cevabı 'evet' ya da 'hayır' olan basit sorular sormayı tercih eder, çünkü en kısa iletişim şekli budur. Ancak bu iki soru zamandan ne kadar tasarruf ettirse de bilgi anlamından oldukça kalitesiz. Bu durumda da istediği verimi elde edemeyeceğini düşünen Jobs, soruları 'Şu anda Pixar'da yolunda gitmeyen şey nedir?' ve 'Şu anda Pixar'da en iyi giden şey nedir?' şeklinde sorarak çalışanlarını konu hakkında gerçekten düşünmeye sevk etmiş.
 
Çalışanlar ile düzenlenen oturumlarda her soruyu bir kişiye sorarak ve sonrasında cevap konusunda tüm ekip hemfikir olana kadar konuşarak sorunları kısa sürede halleden Jobs, aynı taktiği gelişmeler için de kullanarak oldukça başarılı bir iletişim kurmuş.
 
Bu konuda aynı şekilde çalışanların da 'Sormak istediğiniz birşey var mı?' cümlesini duyduklarında 'hayır' demek yerine sorabileceği iki önemli soru olduğu düşünülüyor. Bu sorulardan ilki 'En iyi yaptığım iki şey ve kendimi geliştirmem gerektiğini düşündüğünüz iki konuyu benimle paylaşır mısınız?. 
 
İkinci soru ise 'Yapabileceğim başka birşey ya da tekrarlamamamı istediğiniz bir davranış var mı?'.  Bu sorular sayesinde yöneticiler ile çalışanlar arasında oldukça sağlıklı ve verimli bir iletişim kurulabileceği düşünülüyor. 
 
(Webtekno)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Polisiyedeki tanıdık: Peyami Safa

Polisiyedeki tanıdık: Peyami Safa

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Başkan Erdoğan ile Bahçeli görüştü

Başkan Erdoğan ile Bahçeli görüştü

Zeugma Antik Kenti'nde bulunan Çingene Kızı hakkında bilmeniz gerekenler

Zeugma Antik Kenti'nde bulunan Çingene Kızı hakkında bilmeniz gerekenler

En Çok Okunanlar