Taşeron ikramiye müjdesi Taşeron kadro son dakika ikramiye ne kadar olacak?

Taşeron ikramiyesi ne kadar? Taşeron son durum ne oldu? Bakan Sarıeroğlu 52 günlük taşeron ikramiyesini açıkladı. Taşerona önce kadro sonra ikramiye müjdesi geldi. Taşeron son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Binlerce Taşeron işçisi dün alınan kadro haberinden sonra şimdi de ikramiye müjdesini araştırıyor. Peki taşeron ikramiyesi ne kadar olacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 850 bin kişinin kadroya alınacağı taşeron düzenlemesi ile ilgili kadroya alınacaklara 52 günlük ikramiyenin de verileceğini açıkladı. Taşeron düzenlemesi yaklaşık 900 bin kişiyi kapsıyor. Aileleriyle birlikte yaklaşık 4 milyon vatandaşımızı ilgilendiriyor. Merakla beklenen taşeron ikramiyesi haberi bugün geldi. Peki kıdem ve yıllık izinler ne olacak? Tayin hakkı doğacak mı? Bakan Sarıeroğlu taşeron açıklamasında sevindiren haberi verdi. AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genl Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’da milyonlarca taşeron ve mevsimlik işçinin beklediği haberi açıklamıştı. Bakan Sarıeroğlu, taşeron kadro işçisi öncelikle güvenlik soruşturması ve sınava tabi tutulacak ve bu sınavı İŞKUR’un yapacağını açıkladı. Peki taşerona kadro sınavı nasıl uygulanacak? İşte taşeron 52 günlük ikramiye müjdesi ve taşeron son dakika haberleri sizlerle…

  • 24
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Taşeron ikramiyesi ne kadar? Taşeron son durum ne oldu? Sorularının yanıtları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Bakan Sarıeroğlu’ndan taşeron ikramiye açıklaması bugün geldi. Binlerce taşeron işçi ikramiyesi ne kadar olacak? Taşeron ikramiyesini kimler alacak? Peki taşeron düzenlemesi kimleri kapsıyor? Merakla beklene soruların yanıtlarını sizler için hazırladık. Taşeron 12 madde nedir? İşçiler mevcut maaşlarıyla mı kadroya alınacak? Bakan Sarıeroğlu kadroya alınacak taşeron işçilerine geçişleri tamamlandığında 52 günlük ikramiyenin de verileceğini dile getirdi. Kadroya alınacak kişilerin tayin hakkı olmayacak. Çalışmamız tamamlandı. Başbakan'ımız yurtdışından geldikten sonra son bir değerlendirme yapacağız. Bu sene bitmeden bu işi nihayete erdireceğiz. Kadroya alınacaklara herhangi bir eğitim ve yaş sınırı konulmayacak. Herhangi bir kıdem aranmayacak. İşte merak edilen taşeron ikramiye haberi…

 

Kadroya alınacak taşeron işçisine ikramiye müjdesi!

Bakan Sarıeroğlu kadroya alınacak taşeron işçilerine geçişleri tamamlandığında 52 günlük ikramiyenin de verileceğini belirtti.

Bakan Sarıeroğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle;

Olağanüstü günlerden geçilen dönemlerde böyle bir adımı atıyoruz. Taşeron konusu bütün vatandaşlarımızı ilgilendiren bir konu...

Sayın Cumhurbaşkanımızın bana kabine açıklandıktan sonra verdiği ilk görevdi. Talimat Cumhurbaşkanımızdan geldi. Çalışma arkadaşlarımıza da bu süreçte teşekkür ediyorum. Çok fazla çalışma yaptık. Zor bir konu, bu yüzden çok büyük bir hassasiyetle çalıştık.

 

52 GÜNLÜK İKRAMİYE

Maaş konusunda mevcut maaşları ile birlikte geçiş sağlamış olacak. Maaşlarına 52 günlük ikramiye de eklenmiş olacak.

Kadroya alınacak kişilerin tayin hakkı olmayacak.

 

TAŞERON DÜZENLEMESİ KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR?

Taşeron düzenlemesi yaklaşık 900 bin kişiyi kapsıyor. Aileleriyle birlikte yaklaşık 4 milyon vatandaşımızı ilgilendiriyor.

İlk aşamada 450 bin kişiyi tam kadrolu olarak almış olacağız. Bazı rakamları vermek istiyorum. Kamuda şu anda 109 bin işçimiz var. Yaklaşık 4 buçuk kat işçiyi kadroya alıyoruz. Zor bir iş ve bundan sonraki aşaması da zorlu olacak. İkinci aşamada belediyede ve il özel idarelerindeki iktisadi teşekkülerde 400 bin kişi istihdam edilecek. Halihazırda bu şekilde çalışan 100 bin işçimiz var.

 

KIDEM VE YILLIK İZİNLER KORUNACAK MI?

Çalışanların kazanmış oldukları kıdem ve yıllık izinler olduğu gibi korunacak. Maaş konusunda mevcut maaşları ile birlikte geçiş sağlamış olacak. Maaşlarına 52 günlük ikramiye de eklenmiş olacak.

 

TAYİN HAKKI YOK

Kadroya alınacak kişilerin tayin hakkı olmayacak.

Çalışmamız tamamlandı. Başbakan'ımız yurtdışından geldikten sonra son bir değerlendirme yapacağız.

Bu sene bitmeden bu işi nihayete erdireceğiz.

Kadroya alınacaklara herhangi bir eğitim v

e yaş sınırı konulmayacak.

Herhangi bir kıdem aranmayacak.

 

 

MEVSİMLİK İŞÇİLERE 4 AY 29 GÜN

Üçüncü aşamada ise geçici ve mevsimlik işçiler var... Buradaki kardeşlerimiz 5 ay çalışıyorlardı. Yeni düzenlemeyle 4 ay 29 gün daha çalışma imkanı sunuyoruz. Çalışanlarımızın her şeyini düşündük. En ufak bir mağduriyet olmasın, mevcut durumdan geriye gidilmesin diye çalıştık.

 

TAŞERONA KADRO SINAVI NASIL UYGULANACAK?

Taşeron çalışan 450 bin kişinin kamuda kadroya alınması sürecinin detayları netleşiyor. Buna göre taşeron çalışanlar için öncelikle güvenlik soruşturması ve sınav olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Bu sınav bir KPSS olmayacak. İŞKUR yapacak” dedi. Sonrasında ise kamu işçisi olacak taşeron çalışanlar, 52 günlük ikramiye hakkından yararlanabilecek.  Bakan Sarıeroğlu, “toplum vacdanını da” düşünerek böyle bir karar aldıklarını söyledi. Sarıeroğlu, “Geçiş yapmak isteyen işçi kardeşlerimizin başvurularını alacağız, bu başvurular incelenecek, inceledikten sonra da ilan edilecek. Bununla ilgili biliyorsunuz kamuda şu anda işçi olarak girişte İŞKUR üzerinden gerçekleştiriliyor, bir sınav şekli var, ama bu sınav şekli böyle çok kuralları ağır bir sınav değil. Ama bu kadar KPSS’yle herkesin girdiği bir memuriyet ya da kamuda çalışma imkanı varken toplum vicdanını da düşünerekten böyle bir ara mekanizma koyacağız, bu sınavdan sonra da herkesin geçişini sağlamış olacağız” diye konuştu. Sınavın yapılan işle ilgili olacağını belirten Sarıeoğlu, “Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedür” dedi.

 

CUMAHURBAŞKANI ERDOĞAN TAŞERON AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan binlerce taşeron ve mevsimlik işçinin beklediği haberi açıklayarak, "900 bin çalışanımızı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen düzenlemeye değinmek istiyorum: Çalıştıkları yerlerde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçinin halen en fazla 5 ay 29 gün olan süresi 9 aya çıkarılıyor. Kamuda 4C statüsünde çalışanlar 4B statüsüne alınıyor. Böylece bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz" dedi.

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genl Başkanı Recep Tayyi Erdoğan sözlerini tamamlamadan önce binlerce taşeron ve mevsimlik işçinin beklediği haberi açıkladı.

900 bin çalışanımızı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen düzenlemeye değinmek istiyorum diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Çalıştıkları yerlerde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan süresi 9 aya çıkarılıyor. Kamuda 4C statüsünde çalışanlar 4B statüsüne alınıyor. Böylece bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz" dedi.

 

Taşeron ne demek? 
 
Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir. Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Putin'den kritik Suriye ziyareti

Putin'den kritik Suriye ziyareti

Böyle yürüyen merdiven görülmedi

Böyle yürüyen merdiven görülmedi

Vicdansız baba oğlunu böyle tekmeledi

Vicdansız baba oğlunu böyle tekmeledi

Adana'da kraliçenin altın paraları ele geçirildi

Adana'da kraliçenin altın paraları ele geçirildi