Yiğit Bulut: Ey Avrupa! Bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın

Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez. Ey Avrupa bunu anlağın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı ‘bu bir siyasi, sosyolojik, ekonomik mücadeledir’ diye aklileştirilemez.” dedi

  • star.com.tr-özel
x

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT Haber TV'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında Batının terör örgütlerine bakışını sert bir dille eleştirdi. Bulut, Batının ‘Medeniyetler Çatışması’nı yanlış anlayarak terörü kendisinden ayrı bir yerde izole etmeye çalıştığını, son saldırıların Hatay’daki bir insan güvende değilse Berlin’dekinin de aynı tehlike içinde olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yiğit Bulut şöyle konuştu:

Avrupa birliğinin özellikle Belçika Almanya ve Fransa’nın yumuşak bir karnı var her zaman terör örgütlerine karşı sempatiyle yaklaşan ülkeler bunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllar öncesinden söylemişti "Senin teröristin benim teröristim ayrımı olmaz, bir gün bu terör gelir herkesi vurur ve her yerde ortaya çıkabilir" demişti.

''O ATEŞ MUTLAK SİZE ULAŞACAK''

Özellikle Belçika, Fransa ve Almanya’nın PKK terör örgütüne ev sahipliği yaptığını yaşayarak gördük. Fransa Cumhurbaşkanı’nın karısının maalesef PKK’lı teröristleri toplayıp ülkesine götürdüğünü gördük. Belçika’da terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensüsa sahip olduğunu yani bize dokunmadığın sürece biz de size dokunmayız şeklinde bir anlayış olduğunu gördük. Avrupa’da yaşayanların bunu bilmeleri lazım. Bir kaç gün önce bizim canımız yanarken, insanlarımız bombalarla hayatını kaybederken Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurmasına izin verildi. İnsanların acısı çok taze bunları söylemek istemiyorum ama bunları o insanların ailesi bilmek zorunda. Yani Belçika’nın terör örgütüne çadır kurdururken aynı terörün başka versiyonlarının da kendi vatandaşlarını vurduğunu Belçikalılar bilmek zorunda.

Bugüne kadar Avrupa’daki insanlar uyanamadılarsa, kendi devletlerinin tepkisizliğinin, etkisizliğinin, göz yummasının bugün kendilerini vurmalarını yaşıyorlar. Bunu bilip, idrak etmek zorundalar. Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurduruyorsunuz. Bir kaç gün sonra başka bir terör örgütü sizin ülkenizi vuruyor. Üstünde yattığınız çalının altı yanıyorsa o ateş mutlak size ulaşacak. Her programda bu Çin atasözünü söylüyorum. Türkiye’de bir terör olayı varsa bu sınırları aşarak mutlaka her yeri vuracaktır.

''TERÖR YUVASI BELÇİKA''

Belçika bir polis devleti.  Maalesef terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensusa sahip. Türkiye’de olaylar yaşanıyor failler Belçika’ya kaçıyor. Fransa’da olaylar yaşanıyor faillerden bir tanesi tesadüfen yapılan bir operasyonda Belçika’da Brüksel’de ele geçiriliyor. Zihniyet anlamında yanlış bir bakış açısı var. Teröristler bana dokunmasın ben de onlara dokunmayayım.

Biran önce Fransa Almanya ve Belçika’nın Türkiye’ye otuz yıldır acımasızca saldıran terör örgütlerine karşı fiili kararlar alarak, fiiliyata dökmeli, bir an önce Türkiye ile işbirliği yaparak bütün terör örgütlerin kendi topraklarında temizlemeleri gerekiyor. Türkiye’de dağın 3 bin metre tepesinde teröristin lojistiğine bakıyorsun bütün kullandığı malzeme Avrupa ülkelerinden. Eğer Fransa Almanya ve Belçika’da bugün birileri tekrar özür dileyerek söylüyorum ‘islami terördür bu, etnik terörden ayrılmalıdır, onunla mücadele edilmelidir’ gibi saçma bir kavram içinden olaya bakıyorsa bilsin ki olaylardan hiçbir anlamamışlar. Terör terördür senin teröristin benim teröristim olmaz. Senin teröristin kötü benim teröristim iyi olmaz. Brüksel’in kalbinde bir mahalleyi terör örgütüne verelim biz onlara dokunmayalım, onlar bize dokunmasın olmaz

''EY AVRUPA BUNU ANLADIĞIN GÜN HER ŞEYİ ANLAMIŞ OLACAKSIN''

Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez, Hiçbir terör eylemi onların tabiriyle ‘acceptable’ yani kabul edilebilir değildir. Terör hiçbir sebebin sonucu olamaz. Ey Avrupa bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı  ‘bu bir siyasi sosyolojik ekonomik mücadelesidir’ diye aklileştirilemez.

''AVRUPA BİRLİĞİ GEÇ BU MASALLARI''

Yunanlıların yaptıklarını benim babam kendi babasından duyarak anlattı bana. Yunan askerleri Trakya’da onları toplayıp götürdüğü zaman ıslak yataklara bağlayıp kendi idrarlarını içirmişler su olarak. Geldikleri zaman hepsi veremden ölmüş. Bu ne? İşkence değil mi? Savaş hukuku mu? Ama bunların hiç biri konuşulmuyor çünkü bizde öyle bir sivil toplum algısı var ki biz kendi hakkımızı savunduğumuz zaman haksız duruma düşüyoruz. Bunları konuşmamız lazım. Kurtuluş savaşı Avrupa Birliği ülkelerinin bizim coğrafyamızı işgal etmesidir. Bebekleri süngüye küm geçirdi. Canlı bebekleri süngüye takıp dolaşan kimdi? Bana insan hakları anlatmayın. Çok uzak değil, yüz sene önce. Onun için insan hakları özgürlük eşitlik, Fransız devrimi… Avrupa Birliği geç bunları, bu masalı başkalarına anlat. Türkiye’yi vuran terör örgütüne çadır mı kurdurdun, bana insan hakkı anlat. Türkiye’de ölen insanların hakkı ne? Onların hakkı yok mu? Türkiye’de şehit olanların hakkı yok mu? Terör örgütünün yıllardır aldığı binlerce canın hakkı yok mu? Bana Kopenhag kriteri anlatma. Bu ülkenin insanları da şunu idrak etsin bu ülkenin kamuoyuna bir aşağılık kompleksi pompalamak için kurulmuş bir kamuoyu düzeneği var, malum medyasıyla sivil toplumuyla.

 

Haber Turu

Yalnız yaşayan kadının evinden 3 kamyon çöp çıktı

Yalnız yaşayan kadının evinden 3 kamyon çöp çıktı

Aydın'da yalnız yaşayan 56 yaşındaki bir kadının evinden 3 kamyon dolusu çöp çıktı.

Sınır kapılarında POLNET arızası giderildi

Sınır kapılarında POLNET arızası giderildi

Emniyet Bilgi Sistemi POLNET'teki arıza nedeniyle Edirne'deki sınır kapılarında duran geçişler, sorunun giderilmesinin ardından yeniden başladı.

'Rahmi Koç tutuklanacaktı'

"Rahmi Koç tutuklanacaktı"

Meclis Araştırma Komisyonu'na konuşan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, Rahmi Koç'un Ergenekon operasyonunda FETÖ'nün 'Ejder' kod adı verdiği kişi olduğunu açıkladı. Arslan, "Örgüt, operasyon kapsamında Koç'un tutuklanması için hazırlıklar yapıyorlardı" diye konuştu.

FETÖ ile mücadelede kan değişimi

FETÖ ile mücadelede kan değişimi

Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik operasyonları yürüten Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nde görev değişikliği yaşandı. Dairenin yeni başkanı Hakkari Emniyet Müdürü Resul Holoğlu atandı.

THY'dan yolculara POLNET uyarısı

THY'dan yolculara POLNET uyarısı

Polnet sisteminde meydana gelen arıza sonrası THY açıklama yaptı. Açıklamada, yolcuların havalimanına daha erken gelmesi istendi.

Kürt isyanı

Kürt isyanı

Diyarbakır Belediye Başkanı Kışanak ve eş başkan Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından, HDP ile PKK’nın yaptığı ‘Sokağa çıkın’ çağrılarına halk itibar etmedi. Kürt halkı HDP/ PKK’ya isyan etti.

Flaş iddia... 'YPG, İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü'

Flaş iddia... ''YPG, İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü''

Washinton Post, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG denetimindeki Suriye Demokratik Güçleri'nden bir heyetin İncirlik'te darbeci askerlerle görüştüğünü ileri sürdü.

Yenibosna bombacıları tutuklandı

Yenibosna bombacıları tutuklandı

75. Yıl Polis Merkezi yakınlarında bombalı motosikletin patlatılması sonucu 10 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili 7 kişi tutuklandı.

'Musul’u İngilizler’e bir telgrafla verdik'

'Musul’u İngilizler’e bir telgrafla verdik'

Cafer Tayyar Paşa’dan dinlediğini aktaran Raif Karadağ, Musul’un 1927’de Türk ordusunca alındığını, ancak İngilizler’in blöfü üzerine, Ankara Hükümetinden gelen bir mesajla tekrar İngilizlere terkedildiğini anlatıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mağduriyet edebiyatı ihanet demektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mağduriyet edebiyatı ihanet demektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FET֒cülerin kamudan atılmalarını eleştirenlere sert çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son zamanlarda ‘mağduriyet edebiyatı’ yapılıyor. Şehitlerimin aileleri mağdur değil mi? Kim ki FETÖ terör örgütünün mensupları sebebiyle mağduriyet edebiyatı yapıyorsa ihanet içindedir. Biz artık bunlardan bıktık.” dedi

DEAŞ'e karşı AWACS desteği

DEAŞ'e karşı AWACS desteği

ATO, Terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede Hava Uyarı ve Kontrol Sistemi'nin destek olacağını açıkladı.

BM'ye yeter dedi:  Artık öfke duyuyorum

BM'ye yeter dedi: Artık öfke duyuyorum

BMGK'nın Suriye konusundaki eylemsizliğine tepki gösteren BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı O'Brien, "Her ay, BMGK'ya Suriye'de daha da kötüye giden insani durumu anlatmaya geliyorum ve artık bu duruma büyük öfke duyuyorum" dedi.

Bedii ve 36 sanık hakkındaki müebbet cezası onandı

Bedii ve 36 sanık hakkındaki müebbet cezası onandı

Mısır’da Yargıtay, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii ve 36 sanık hakkında verilen müebbet (25 yıl) hapis cezasını onayladı.

Trump, Beyaz Saray'a çok yaklaştı

Trump, Beyaz Saray'a çok yaklaştı

ABD'de başkan adayı Trump, Beyaz Saray’ın birkaç sokak yakınında bulunan otelinin açılışını yaptı.

Milislerden Telafer’e  Şii Hilali için yığınak

Milislerden Telafer’e Şii Hilali için yığınak

Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin, Telafer’i kurtarma operasyonuna katılmak amacıyla, Musul’un güneyine takviye birlikler gönderdiği iddia edildi.

NATO: Rusya’nın davranışından kaygı duyuyoruz

NATO: Rusya’nın davranışından kaygı duyuyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya’nın davranışından kaygı duyuyoruz. Diyalog kurmak, tansiyon yüksekken daha büyük önem taşıyor." dedi.

İtalya'da deprem

İtalya'da deprem

İtalya'nın merkezi bölgelerinden Marche'de, akşam saatlerinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

10 binden fazla kişi yerinden oldu

10 binden fazla kişi yerinden oldu

BM, Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonun onuncu gününde 10 bin 500'den fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

Barzani'den şaşırtan Musul açıklaması

Barzani'den şaşırtan Musul açıklaması

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Musul operasyonunda kendi üzerlerine düşeni başarıyla yaptıklarını ifade etti. Barzani'nin 'DAEŞ sonrası Musul için kaygılıyız' demesi dikkat çekti.

İki ülkeden bir ilk... BM'den ABD'ye 'Küba' çağrısı

İki ülkeden bir ilk... BM'den ABD'ye "Küba" çağrısı

BM Genel Kurulu, 25. kez ABD'den Küba'ya uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırmasını istedi. ABD ve İsrail ilk kez tasarıya çekimser oy verdi.

Yerli savaş uçağı geliyor

Yerli savaş uçağı geliyor

İlk yerli otomobille ilgili modelin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye bir savaş uçağı projesi üzerine çalışıyor. Takvimle ilgili açıklamalarımız yakında olacak" diye konuştu.

Musul ve Kerkük’e ait 77 bin tapu elimizde

Musul ve Kerkük’e ait 77 bin tapu elimizde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığında Musul ve Kerkük’te Osmanlı dönemine ait 1847-1917 yıllarını kapsayan 77 bin 63 tapu kaydı bulunuyor.

'Memur zihniyetini  kıracak sistem gelecek'

'Memur zihniyetini kıracak sistem gelecek'

Star’ın Ankara Temsilciliği’ni ziyaret eden Çalışma Bakanı Müezzinoğlu memuru değil hizmeti merkez alan uygulamayı hedeflediklerini söyledi. Müezzinoğlu, kıdem tazminatı konusunu da işçi ve işveren arasında yüzde 70’e varan bir ortak noktayı yakaladıkları zaman Meclis’e getireceklerini belirtti.

Konya’ya 700 milyon lira yatırımla TEMAŞEHİR

Konya’ya 700 milyon lira yatırımla TEMAŞEHİR

Emlak Konut GYO, 60 yıllık birikimini Anadolu’ya taşımaya hız verdi. 700 milyon liralık yatırımla yükselecek Temaşehir Konya’nın ilk etabı satıldı, ikinci etabı 29 Ekim’de 324 bin liradan satışa çıkıyor.

Sosyal medyada gördü bodrumunda yetiştiriyor

Sosyal medyada gördü bodrumunda yetiştiriyor

Nail Keserci, sosyal medyada izlediği görüntüler sayesinde üretimini öğrendiği ve evinin bodrumunda yetiştirmeye başladığı istiridye mantarlarını internet üzerinden satarak gelir elde ediyor.

Yöresel ürünler fuarla yurt dışına taşınacak

Yöresel ürünler fuarla yurt dışına taşınacak

Antalya’da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nun katılımıyla dün başladı.

Ticareti artıracak üçlü  mekanizma devrede

Ticareti artıracak üçlü mekanizma devrede

Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan İstanbul’da ortak ticaret ofisini resmen açtı. Açılışta konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci “Ofis üçlü mekanizmanın ticari faaliyetlerini artırmak üzere çalışacak” dedi.

Bakan Albayrak devreye girecek projeleri açıkladı

Bakan Albayrak devreye girecek projeleri açıkladı

Gazda depolama sıkıntısı bu kış bitiyor. Enerji Bakanı Albayrak, 20 milyon metreküplük yüzer LNG terminali ile Aliağa’daki kapasite artışına dönük projenin bu yıl sonunda, Tuz Gölü’ndeki depolama tesisinin ise yeni yılda hizmete gireceğini açıkladı.

Yerli otomobilin ilk modeli belli oluyor

Yerli otomobilin ilk modeli belli oluyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Önümüzdeki günlerde ilk yerli otomobille ilgili modeli açıklayacağız. Türkiye bir savaş uçağı projesi üzerine çalışıyor. Takvimle ilgili açıklamalarımız yakında olacak." dedi.

Asgari ücrette işlem tamam! Kanun teklifi kabul edildi

Asgari ücrette işlem tamam! Kanun teklifi kabul edildi

Vergi diliminden dolayı ücretleri bin 300 TL'nin altına düşen asgari ücretliler için aradaki farkı telafi etmeyi öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Libya'da DEAŞ'a yönelik 346 hava saldırısı düzenlendi

Libya'da DEAŞ'a yönelik 346 hava saldırısı düzenlendi

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bağlı güçlerin, Libya’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik 346 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Ali Koç'tan dev projeler

Ali Koç'tan dev projeler

Fenerbahçe başkanlığına soyunan ünlü iş adamı kolları sıvadı. Kulübün 1.5 milyar lirayı bulan borcunu güçlü bir yönetim ve önemli sponsorluk gelirleriyle azaltacak olan Ali Koç, dünya yıldızlarını transfer ederek Devler Ligi kupasına aday olacak.

Obradovic: 'Çok iyi bir galibiyet aldık'

Obradovic: 'Çok iyi bir galibiyet aldık'

Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic, THY Avrupa Ligi'nde Litvanya'nın Zalgiris takımına karşı iyi bir galibiyet aldıklarını söyledi.

Real Madrid gol yağdırdı!

Real Madrid gol yağdırdı!

İspanya Kral Kupası 4. tur ilk maçında Real Madrid, 3. lig takımlarından Cultural y Deportiva Leonesa'yı deplasmanda 7-1 yendi.

Derbide Mourinho kazandı!

Derbide Mourinho kazandı!

İngiltere Lig Kupası'nda Manchester derbisi heyecanı yaşandı. Kupanın 4. turunda Manchester United, Old Trafford'da Manchester City'i konuk etti.

Ziraat Türkiye Kupası'nda gruplara kalan takımlar

Ziraat Türkiye Kupası'nda gruplara kalan takımlar

Futbolda Ziraat Türkiye Kupası 3. turunda 13 maç yapıldı. İşte sonuçlar..

Banvit kayıpsız devam ediyor!

Banvit kayıpsız devam ediyor!

Basketbolda, FIBA Şampiyonlar Ligi A Grubu'ndaki ikinci maçında Banvit, deplasmanda Alman ekibi Fraport Skyliners'ı 86-70 yendi ve iki de iki yaptı.

Galatasaray galibiyetle tanışamadı!

Galatasaray galibiyetle tanışamadı!

Kupada tur Bursaspor'un!

Kupada tur Bursaspor'un!

Ziraat Türkiye Kupası 3. Turu'nda Bursaspor, Yomraspor'u 3-0 mağlup etti.

Fenerbahçe, Euroleague'de durdurulamıyor!

Fenerbahçe, Euroleague'de durdurulamıyor!

THY Euroleague'de Fenerbahçe, sahasında Zalgiris Kaunas'ı 82-68 mağlup etti.

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

İzmir’in Aliağa ilçesinde, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, okul bahçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genç kız, ilçe genelinde yapılan atletizm müsabakalarında aldığı başarılarla adından söz ettirmişti.

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Ordu'nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Çalık, karavanıyla İkizce ilçesini, mahallesini ve fındığı tanıtmak için İstanbul'a doğru yola çıktı.

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Adana’da kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağından, halk arasında kurtçuk olarak bilinen 14 larva çıkarıldı.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Adana'da anestezi uzmanı Dr. K.Ş. ile genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya'da haftalık yayınlanan ve gösterdiği yemeklerle karınları acıktıran bir anime olan Shokugeki no Soma'da Türk dönerinin yer aldığı bir bölüm yayınlandı. Türk dönercileri, animasyon filmi için “Döneri bu kadar iyi biz anlatamazdık” yorumları yaptı.

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Adana'da hastaneye götürülen 7 yaşındaki bir çocuğun kulağından 14 sinek larvası çıkartıldı.

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Samsun’da kooperatiften çektiği kredi ile baba mesleği olan mobilya, döşeme ve tamirat işi yapan genç kadın, işinin patronu oldu.

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki parkurlardan biri olan Adrasan-Olimpos rotası, yanlış işaretlemeler yüzünden tehlike saçıyor.

Konya’da uçak restorana büyük ilgi

Konya’da uçak restorana büyük ilgi

Konya’da, Türkiye’nin havacılık temalı en büyük parkı olan Türk Yıldızları Parkı’ndaki uçak restoran ve kafe ilgi görüyor.

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının verdiği demokrasi mücadelesini anlatan “Türkiye” adlı marşı yazdı.