Yiğit Bulut: Ey Avrupa! Bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın

Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez. Ey Avrupa bunu anlağın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı ‘bu bir siyasi, sosyolojik, ekonomik mücadeledir’ diye aklileştirilemez.” dedi

  • star.com.tr-özel

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT Haber TV'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında Batının terör örgütlerine bakışını sert bir dille eleştirdi. Bulut, Batının ‘Medeniyetler Çatışması’nı yanlış anlayarak terörü kendisinden ayrı bir yerde izole etmeye çalıştığını, son saldırıların Hatay’daki bir insan güvende değilse Berlin’dekinin de aynı tehlike içinde olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yiğit Bulut şöyle konuştu:

Avrupa birliğinin özellikle Belçika Almanya ve Fransa’nın yumuşak bir karnı var her zaman terör örgütlerine karşı sempatiyle yaklaşan ülkeler bunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllar öncesinden söylemişti "Senin teröristin benim teröristim ayrımı olmaz, bir gün bu terör gelir herkesi vurur ve her yerde ortaya çıkabilir" demişti.

''O ATEŞ MUTLAK SİZE ULAŞACAK''

Özellikle Belçika, Fransa ve Almanya’nın PKK terör örgütüne ev sahipliği yaptığını yaşayarak gördük. Fransa Cumhurbaşkanı’nın karısının maalesef PKK’lı teröristleri toplayıp ülkesine götürdüğünü gördük. Belçika’da terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensüsa sahip olduğunu yani bize dokunmadığın sürece biz de size dokunmayız şeklinde bir anlayış olduğunu gördük. Avrupa’da yaşayanların bunu bilmeleri lazım. Bir kaç gün önce bizim canımız yanarken, insanlarımız bombalarla hayatını kaybederken Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurmasına izin verildi. İnsanların acısı çok taze bunları söylemek istemiyorum ama bunları o insanların ailesi bilmek zorunda. Yani Belçika’nın terör örgütüne çadır kurdururken aynı terörün başka versiyonlarının da kendi vatandaşlarını vurduğunu Belçikalılar bilmek zorunda.

Bugüne kadar Avrupa’daki insanlar uyanamadılarsa, kendi devletlerinin tepkisizliğinin, etkisizliğinin, göz yummasının bugün kendilerini vurmalarını yaşıyorlar. Bunu bilip, idrak etmek zorundalar. Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurduruyorsunuz. Bir kaç gün sonra başka bir terör örgütü sizin ülkenizi vuruyor. Üstünde yattığınız çalının altı yanıyorsa o ateş mutlak size ulaşacak. Her programda bu Çin atasözünü söylüyorum. Türkiye’de bir terör olayı varsa bu sınırları aşarak mutlaka her yeri vuracaktır.

''TERÖR YUVASI BELÇİKA''

Belçika bir polis devleti.  Maalesef terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensusa sahip. Türkiye’de olaylar yaşanıyor failler Belçika’ya kaçıyor. Fransa’da olaylar yaşanıyor faillerden bir tanesi tesadüfen yapılan bir operasyonda Belçika’da Brüksel’de ele geçiriliyor. Zihniyet anlamında yanlış bir bakış açısı var. Teröristler bana dokunmasın ben de onlara dokunmayayım.

Biran önce Fransa Almanya ve Belçika’nın Türkiye’ye otuz yıldır acımasızca saldıran terör örgütlerine karşı fiili kararlar alarak, fiiliyata dökmeli, bir an önce Türkiye ile işbirliği yaparak bütün terör örgütlerin kendi topraklarında temizlemeleri gerekiyor. Türkiye’de dağın 3 bin metre tepesinde teröristin lojistiğine bakıyorsun bütün kullandığı malzeme Avrupa ülkelerinden. Eğer Fransa Almanya ve Belçika’da bugün birileri tekrar özür dileyerek söylüyorum ‘islami terördür bu, etnik terörden ayrılmalıdır, onunla mücadele edilmelidir’ gibi saçma bir kavram içinden olaya bakıyorsa bilsin ki olaylardan hiçbir anlamamışlar. Terör terördür senin teröristin benim teröristim olmaz. Senin teröristin kötü benim teröristim iyi olmaz. Brüksel’in kalbinde bir mahalleyi terör örgütüne verelim biz onlara dokunmayalım, onlar bize dokunmasın olmaz

''EY AVRUPA BUNU ANLADIĞIN GÜN HER ŞEYİ ANLAMIŞ OLACAKSIN''

Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez, Hiçbir terör eylemi onların tabiriyle ‘acceptable’ yani kabul edilebilir değildir. Terör hiçbir sebebin sonucu olamaz. Ey Avrupa bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı  ‘bu bir siyasi sosyolojik ekonomik mücadelesidir’ diye aklileştirilemez.

''AVRUPA BİRLİĞİ GEÇ BU MASALLARI''

Yunanlıların yaptıklarını benim babam kendi babasından duyarak anlattı bana. Yunan askerleri Trakya’da onları toplayıp götürdüğü zaman ıslak yataklara bağlayıp kendi idrarlarını içirmişler su olarak. Geldikleri zaman hepsi veremden ölmüş. Bu ne? İşkence değil mi? Savaş hukuku mu? Ama bunların hiç biri konuşulmuyor çünkü bizde öyle bir sivil toplum algısı var ki biz kendi hakkımızı savunduğumuz zaman haksız duruma düşüyoruz. Bunları konuşmamız lazım. Kurtuluş savaşı Avrupa Birliği ülkelerinin bizim coğrafyamızı işgal etmesidir. Bebekleri süngüye küm geçirdi. Canlı bebekleri süngüye takıp dolaşan kimdi? Bana insan hakları anlatmayın. Çok uzak değil, yüz sene önce. Onun için insan hakları özgürlük eşitlik, Fransız devrimi… Avrupa Birliği geç bunları, bu masalı başkalarına anlat. Türkiye’yi vuran terör örgütüne çadır mı kurdurdun, bana insan hakkı anlat. Türkiye’de ölen insanların hakkı ne? Onların hakkı yok mu? Türkiye’de şehit olanların hakkı yok mu? Terör örgütünün yıllardır aldığı binlerce canın hakkı yok mu? Bana Kopenhag kriteri anlatma. Bu ülkenin insanları da şunu idrak etsin bu ülkenin kamuoyuna bir aşağılık kompleksi pompalamak için kurulmuş bir kamuoyu düzeneği var, malum medyasıyla sivil toplumuyla.

 

Haber Turu

İzmir'de 115 kilo esrar ele geçirildi

İzmir'de 115 kilo esrar ele geçirildi

İzmir'de, dağıtılmak üzere hazır hale getirilmiş 115 kilo esrar, güvenlik güçlerinin nefes kesen operasyonu ile ele geçirildi.

DBP ve HDP'li o isimlere terör gözaltısı

DBP ve HDP'li o isimlere terör gözaltısı

Erzurum'un Tekman ilçesinde, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan DBP'li Tekman Belediye Eş Başkanı Tülay Karaca ve HDP İl Genel Meclis Üyesi Çiçek Sarıaltın'ın da aralarında bulundu 4 kişi tutuklandı.

Uyuşturucuyla mücadelede yeni dönem

Uyuşturucuyla mücadelede yeni dönem

Adalet Bakanlığınca hazırlanan kanun tasarısı taslağıyla, bireysel işlenen uyuşturucu ticareti suçlarında gizli soruşturmacılar görevlendirilebilecek.

YYÜ'de 10 personel daha ihraç edildi

YYÜ'de 10 personel daha ihraç edildi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 10 personel hakkında daha ihraç kararı alındı.

Teröristlerin dağa götürmeye çalıştığı 3 kız çocuğu ailelerine teslim edildi

Teröristlerin dağa götürmeye çalıştığı 3 kız çocuğu ailelerine teslim edildi

Van'da terör örgütü PKK mensuplarınca dağa götürülecekleri sırada düzenlenen operasyonla kurtarılan 3 kız çocuğu, ailelerine teslim edildi.

FETÖ'nün 'imamlarına' 20 ila 50 bin lira arası maaş!

FETÖ'nün "imamlarına" 20 ila 50 bin lira arası maaş!

İzmir'de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmalarında örgüt üyeliğinden gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçirilen muhasebe kayıt sisteminde örgütün şirket gibi yönetildiği, sözde "Ege bölge imamı" olan firari Bekir Baz'ın şirketin genel müdürü, "il" ve "eyalet imamları"nın ise yön

Kahramanmaraş'ta FETÖ'den 5 tutuklama

Kahramanmaraş'ta FETÖ'den 5 tutuklama

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, örgütün finans sağlamak ve örgüt adına para aklayanlara yönelik gerçekleştirilen operasyonda adliyeye sevk edilen 15 kişiden 5'i tutuklandı.

Şırnak’ta 14 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Şırnak’ta 14 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Şırnak’taki 14 bölge, 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

Marmaris’te Sarıana Türbesi kundaklandı

Marmaris’te Sarıana Türbesi kundaklandı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Kanuni Sultan Süleyman'a Rodos seferi öncesi yol gösterdiği rivayet edilen ve aynı ismi taşıyan cami bahçesindeki Sarıana Türbesi, gece kimliği belirsiz bir kişi tarafından kundaklandı.

Yüksekova'da tespit edilen PKK'lılar böyle ateş altına alındı

Yüksekova'da tespit edilen PKK'lılar böyle ateş altına alındı

Hakkari Yüksekova Buzul Dağları bölgesinde tespit edilen PKK'lılar böyle ateş altına alındı

Suriyeliler 'PYD'nin bayrak oyununa' tepkili

Suriyeliler "PYD'nin bayrak oyununa" tepkili

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin kontrolündeki Rakka'ya bağlı Tel Abyad ilçesinde gümrük binasının üstüne asılan ABD bayrağına Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeliler tepki gösteriyor.

Başbakan Yıldırım, Medvedev ile görüştü

Başbakan Yıldırım, Medvedev ile görüştü

Başbakan Yıldırım, Rusya Başbakanı Medvedev ile yaptığı telefon görüşmesinde, 15 Temmuz'daki hain darbe teşebbüsü karşısında Rusya'nın Türkiye ile sergilediği dayanışmanın, Türk hükümeti ve halkı tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Irak'ta intihar saldırısı: 4 ölü

Irak'ta intihar saldırısı: 4 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş bakan maaşlarını da vurdu

Petrol fiyatlarındaki düşüş bakan maaşlarını da vurdu

Suudi Arabistan'da, küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından bakan maaşlarının yüzde 20 azaltılmasını da kapsayan bazı ekonomik önlemler alındığı bildirildi.

Güney Kore'de askeri helikopter düştü

Güney Kore'de askeri helikopter düştü

Güney Kore resmi ajansı Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore ordusuna ait bir helikopter, Güney Kore ve ABD'nin ortak tatbikatı sırasında Yangyang'ın 52 kilometre açığında denize çakıldı.

ABD’de alışveriş merkezine saldırıyı gerçekleştiren Çetin, suçlamaları kabul etti

ABD’de alışveriş merkezine saldırıyı gerçekleştiren Çetin, suçlamaları kabul etti

ABD’nin Washington eyaletinde bir alışveriş merkezinde 5 kişinin öldürüldüğü olayın zanlısı 20 yaşındaki Arcan Çetin, hakkındaki suçlamaları kabul etti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken Türkiye'de

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken Türkiye'de

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, bazı üst düzey temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

Clinton ve Trump canlı yayında kozlarını paylaştı

Clinton ve Trump canlı yayında kozlarını paylaştı

Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump, 8 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesinde ilk kez canlı yayında kozlarını paylaştı.

Kolombiya'da tarihi anlaşma imzalandı

Kolombiya'da tarihi anlaşma imzalandı

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında 52 yıl süren iç savaşı bitiren anlaşma imzalandı.

ABD ile Venezuela arasında üst düzey temas

ABD ile Venezuela arasında üst düzey temas

Ülkeleri arasında gerilim bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, tarihi barış anlaşmasına tanıklık etmek için bulundukları Kolombiya'da görüştü.

'Türk fındığı tehdit altında'

''Türk fındığı tehdit altında''

Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Sevinç, "Türk fındığı tehdit altındadır. Önlem alınmazsa Türk fındık üretiminin dünya genelindeki payının yüzde 60’lara düşmesi felaket olacaktır" dedi.

Fi Yapı'ya kayyum atandı

Fi Yapı'ya kayyum atandı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında, aralarında AKFA Holding'e bağlı şirketler ile Fi Yapı'nın da bulunduğu 22 şirkete, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin kayyum olarak atanmasına kar

Zeybekci: Ekonomide bir 'es' dönemi oldu

Zeybekci: Ekonomide bir "es" dönemi oldu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 büyüme rakamları ile ilgili, "2016 yılında gerek turizmde gerek tarımda gerekse ihracatta yaşanan bazı gelişmeler, çevre ülkelerdeki olumsuz gelişmelerin yanında, içerideki terör ve 15 Temmuz ihanet girişimi ile beraber Türkiye'de bir 'es' dönemimiz oldu yani bir çekingenlik dönemimiz oldu" dedi.

Deutsche Bank'taki kayıplar rekor yeniledi

Deutsche Bank'taki kayıplar rekor yeniledi

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank’ın hisselerindeki kayıplar sürerken, banka hisseleri sabah saatlerinde yeni bir tarihi düşük seviyeye geriledi.

 'Mevduat faizlerini düşürmeden kredi faizleri düşmez'

"Mevduat faizlerini düşürmeden kredi faizleri düşmez"

Başbakan Yardımcısı Canikli son olarak Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığını söyledi.

'Türkiye'den ilgi hiçbir zaman çekilmez'

"Türkiye'den ilgi hiçbir zaman çekilmez"

Ernst & Young (EY) Türkiye Başkanlığı'na getirilen Metin Canoğulları, Moody's'in Türkiye'nin notunu düşürmesinin Türkiye'deki para hareketlerini negatif etkilemeyeceğini belirterek, "Para nereye gidecek? Bu kadar fırsat sunan kaç ülke var? Türkiye'den ilgi hiçbir zaman çekilmez." ifadelerini kullandı.

Piyasalar Moody's'i dinlemedi

Piyasalar Moody's'i dinlemedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in kararı ile 3'ün üzerini gören dolar/TL, bu seviyelerden düşüşe geçerek 2,97'nin altına geriledi.

Gram altının fiyatı Moody's öncesine döndü

Gram altının fiyatı Moody's öncesine döndü

Altının gram fiyatı, dün günün ikinci yarısında başlayan düşüşünü bugün de sürdürerek uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye kararı öncesindeki seviyelerine geriledi.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,32 yükselişle 76.972,34 puandan başladı.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9700 liradan, avro 3,3410 liradan güne başladı.

Roma'nın efsane kaptanı 40 yaşında

Roma'nın efsane kaptanı 40 yaşında

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Roma'nın 40. yaş gününü kutlayan emektar kaptanı Francesco Totti, ilerleyen yaşına rağmen ortaya koyduğu performansla beğeni topluyor.

Sen neymişsin Eren!

Sen neymişsin Eren!

Bu sezon attığı gollerle Galatasaray taraftarlarının gözdesi haline gelen Eren Derdiyok'un bilinmeyen bir özelliğini eski hocası Rıza Çalımbay açıkladı.

Mo Williams basketbolu bıraktı

Mo Williams basketbolu bıraktı

Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) geçen sezon Cleveland Cavaliers forması giyen Mo Williams, kariyerine son verdiğini açıkladı.

'Fırat ile dünya şampiyonluk maçını Türkiye’de yapmak isterim'

''Fırat ile dünya şampiyonluk maçını Türkiye’de yapmak isterim''

Geçtiğimiz günlerde rakibi dünya şampiyonluk maçına çıkmayınca boşta kalan Bosnalı Müslüman boksör Marco Huck, Türk boks tarihinin ilk ve tek dünya şampiyonu Fırat Arslan ile dünya şampiyonluk maçına çıkabileceğini ve bu maçın da Türkiye’de olmasından mutluluk duyacağını belirtti.

İngiltere'de dev skandal

İngiltere'de dev skandal

Seine Nehri kenarı yayalaştırıldı

Seine Nehri kenarı yayalaştırıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te Seine Nehri'nin "Rive Droite" olarak adlandırılan kıyısı yayalaştırıldı.

EuroBasket 2017'nin biletleri satışa çıkıyor

EuroBasket 2017'nin biletleri satışa çıkıyor

Türkiye'nin de ev sahibi ülkelerden biri olduğu 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın (EuroBasket 2017) biletleri çarşamba günü satışa çıkıyor.

'Finlandiya'da çok kibar oynanıyor, bunu değiştirmek istiyorum'

''Finlandiya'da çok kibar oynanıyor, bunu değiştirmek istiyorum''

Nijerya futbolunun efsanevi isimlerinden Daniel Amokachi, ülkesine göre çok farklı bir iklimde Finlandiya'da teknik direktörlük yapıyor. Yarı profesyonel bir üçüncü lig takımı olan Hercules'ü çalıştıran Amokachi kendisini evinde gibi hissettiğini söylüyor.

Gaziantep Büyükşehir evinde Sivasspor'u devirdi

Gaziantep Büyükşehir evinde Sivasspor'u devirdi

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, TFF 1. Lig'in 5'inci haftasında sahasında konuk ettiği Sivasspor'u 2-1 mağlup etti.

Mustafa Yumlu’ya maskeli doğum günü

Mustafa Yumlu’ya maskeli doğum günü

Trabzonspor’un savunma oyuncusu Mustafa Yumlu’ya maskeli doğum günü kutlaması yapıldı.

Dünya her zamankinden daha sıcak

Dünya her zamankinden daha sıcak

ABD'deki yeni bir araştırma, dünyanın şu dönem, son 120 bin yıl içinde en sıcak zamanlarını yaşadığını ortaya koydu.

Dünyanın beklediği açıklama geldi

Dünyanın beklediği açıklama geldi

NASA Jüpiter'in uydusu Europa’da muhtemel su buharlarına rastlandığını duyurdu.

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Boşandılar! Çünkü bedel ödemediler

Angelina Jolie ve Brad Pitt'in boşanma kararı alması yeniden “Büyük bir sevgi ve heyecanla başlayan ilişkiler neden günün birinde sona eriyor?” sorusunu gündeme taşıdı. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan mutlu evliliğin püf noktalarını anlattı.

'İç güzellik önemli' inanışı yalan oldu!

''İç güzellik önemli'' inanışı yalan oldu!

Medikal estetik ürünleri üreten bir ilaç firmasının 8 bin kadınla yaptığı ‘Küresel Estetik Trendleri’ araştırmasına göre ‘Önemli olan iç güzellik’ inanışı sözden ibaret!

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Bunu da gördük! Şoförü istediği yerde durmadı diye...

Kocaeli’de bir şahıs, yol çalışması nedeniyle güzergah dışına çıkmak zorunda kalan halk otobüsü sürücüsünü istediği yerde durmadığı için bıçakladı.

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı

İstanbul'da yarın kuvvetli yağış bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve şehit Halisdemir'in portrelerini saçlarına kazıdılar

Tokat'ta kuaförler tribal saç dövmesi üzerine yaptıkları çalışma kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir'in portrelerini gönüllü vatandaşların saçlarına kazıdı.

Genç kız, 9 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Genç kız, 9 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Edirne’nin Keşan ilçesinde 4. Kattan düşerek ağır yaralanan 14 yaşındaki lise öğrencisi, 9 günlük yaşam mücadelesine yenik düştü.

Lindsay Lohan İstanbul ziyaretinde mültecileri unutmadı

Lindsay Lohan İstanbul ziyaretinde mültecileri unutmadı

Ünlü Hollywood aktrisi Lindsay Lohan, İstanbul ziyaretinin bir kısmını Suriyeli mültecilere ayırdı.

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet Takvimine 'yaz saati' ayarı: Namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren...

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il müftülüğüne gönderilen genelgeyle, kış saati uygulamasının kaldırılması nedeniyle Diyanet Takvimindeki namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren bir saat eklenerek ezanların okunması istendi.