Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yuvalarında yok edeceğiz

Türkiye’nin artık terör örgütlerinin saldırmasını beklemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu örgütler, nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine bineceğiz” dedi. Erdoğan, Suriye’den, Irak’tan Türkiye’ye yönelik herhangi bir tehdidin sınıra dayanmasnı beklemeyeceklerini, tehlikeleri kaynağında yok etmenin çaresine bakacaklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyaya Türkiye’nin yeni güvenlik anlayışını ilan etti. Artık Türkiye’nin savunmada kalmayacağını vurgulayan Erdoğan  “Terör örgütlerinin saldırmasını beklemeyeceğiz. Bu örgütler, nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine bineceğiz” dedi. Erdoğan, Suriye’de, Irak’ta Türkiye’ye yönelik tehditler olduğunda tehditlerin sınırlara dayanmasının beklenmeyeceğini söyledi. Tehditleri kaynağında yok etmenin, çözmenin çaresine bakılacağını ifade eden Erdoğan, sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmanın yollarının bulunacağını kaydetti. Erdoğan 28’inci Muhtarlar Toplantısı’nda gençlerin Lozan’ı araştırmasından rahatsız olunmasını anlayamadığını belirterek “Ben gençliğimizi bal arısı gibi görmek istiyorum, eşek arısı gibi değil” dedi.      

1923 PSİKOLOJİSİ OLMAZ

“Misak-ı Milli niye rahatsız ediyor?” diye soran Erdoğan, “Misak-ı Milli’yi gündeme getiren kim? Gazi Mustafa Kemal. Niye rahatsız oluyorsunuz?” ifadesini kullandı. Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye Misak-ı Milli konusunda verdiği destek için teşekkür etti. Kurtuluş Savaşı’na girerken hedefin Misak-ı Milli sınırlarına sahip çıkmak olduğunu hatırlatan Erdoğan şunları söyledi: “Maalesef hem batı hem de güney sınırlarımızda Misak-ı Milli hedeflerimizi koruyamadık. Asıl vahimi, zorunluluklardan kaynaklanan bu durumu esas olarak kabul edip kendimizi tamamen bu kabuğun içine hapsetme anlayışıdır. Biz işte bu  anlayışı reddediyoruz. Türkiye’yi 1923’ten beri böyle bir kısır döngüye hapsedenlerin amacı, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı, Selçuklu ve Osmanlı geçmişimizi bize unutturmaktır. 2016 yılında 1923’ün psikolojisi ile hareket edemeyiz. Biz Kurtuluş Savaşımızı ‘hatt -ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır’ stratejisiyle kazanmış bir milletiz. İstiklalimizi bu anlayış ile kazandığımız halde bizi Cumhuriyet tarihimizin tamamını ‘hatt-ı müdafaa’ ile geçirmeye zorlayan anlayışı geride bırakmak mecburiyetindeyiz. 93 yıldır başımıza ne geldiyse bu anlayıştan gelmiştir.”      

SAVUNMA DEĞİL, TAARRUZ  

Erdoğan, eskiden bıçak kemiğe dayanmadan harekete geçilmediğini hatırlatarak “Bunun için, kapımız hiç boş kalmadı. Rahat nefes aldığımız dönemimiz hiç olmadı ve her dönem bu tür bedeller ödedik” diye konuştu. Türkiye’nin bu yanlış güvenlik anlayışını artık terk ettiğini ve artık bedel ödemek istemediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz, bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz, gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör sorunumuz mu var? Terör örgütlerinin gelip bize saldırmasını beklemeyeceğiz. Bu örgütler, nerede faaliyet gösteriyorsa, nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine tepelerine bineceğiz” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, Suriye’de, Irak’ta Türkiye’ye yönelik tehditler olduğunda tehditlerin sınırlara dayanmasının beklenmeyeceğini söyledi. Tehditleri kaynağında yok etmenin, çözmenin çaresine bakılacağını ifade eden Erdoğan, sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmanın yollarının bulunacağını kaydetti.    

EL NUSRA HALEP’TEN ÇEKİLECEK   

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’ın telefon görüşmesinde, El Nusra’nın Halep’ten çıkmasını rica ettiğini anlatarak “Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatı verdik, onlar da bu çalışmayı yapmak suretiyle, El Nusra’yı Halep’ten çıkarma ve Halep halkının bu noktadaki huzurunu sağlama için bir çalışmanın içerisinde olalım diye aramızda böyle bir mutabakatı görüştük” dedi. Halep’ten olacak bir göç dalgasıyla Türkiye’ye 1 milyon kişinin daha geleceğini vurgulayan Erdoğan “Bunun bedelini kusura bakmayın da biz ödemeyiz. Bunu  özellikle tahrik edenler, Türkiye ile masaya oturup bunu konuşmak zorundadır” diye konuştu. Erdoğan, PKK ve DEAŞ’ın saldırılarının yoğunlaşması, FETÖ’nün hala diri tutulmaya çalışmasının Türkiye’nin, Suriye’nin ardından, Irak’ta da doğru yolda ilerlediğinin işareti olduğunu belirtti.  

ANLADIK Kİ KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESMEMİZ GEREKİYOR

 

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta yaşanan hadiseler karşısında da yeni güvenlik anlayışına uygun bir duruş sergilediğini anlatan Erdoğan, yıllarca Suriye’de hem mazlum Suriye halkının mağduriyetini giderecek hem Türkiye’nin sınırlarının güvenliğini sağlayacak bir çözüm bulunması için beklediklerine dikkati çekti. Erdoğan, “Ama baktık ki biz bekledikçe sorunlar üzerimize geliyor. Bir yanda DEAŞ terör örgütü, diğer yanda PYD/YPG terör örgütü karşımızda bayrak sallamaya başlayınca, anladık ki kimseden bize fayda yok. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerek” diye konuştu. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

MÜNBİÇ DE KUŞATILMALI

“Sahaya girince gördük ki aslında Suriye’nin sorunu DEAŞ değil, ortada bir taktik ve strateji oyunu var. Bu oyunu bozan Türkiye’nin iki ay önce başlattığı hamle olmuştur. İşte Cerablus DEAŞ’tan temizlendi. Rai, Dabık aynen DEAŞ’tan boşaltıldı. Birileri bize akıl veriyor, ne diyorlar? ‘Dabık’a girdiniz, iyi, bundan dolayı tebrik ederiz, kutlarız ama daha aşağı gitmeyin.’ Daha aşağıda ne var? El Bab var. Kusura bakmayın, biz oraya da gideceğiz. Niye gideceğiz? Çünkü bizim tehdidi altında olduğumuz yer, çizgi olarak söylüyorum, Dabık’ta bitmiyor. El Bab’ın da güneyine doğru iniyor. Oradan bizim Münbiç’i de koalisyon güçleriyle beraber kuşatma altına almamız lazım.Münbiç’i kim işgal etmek istiyor? PYD ile YPG. Biz Amerikalılara dedik ki ‘buradan PYD, YPG gidecek’ Bakalım söz verdiler. Tamam giderse mesele yok. ‘Rakka’da beraber hareket edebilir miyiz?’ Dedik ki ‘edebiliriz.’ Biz buna da varız. Fakat şu anda, benzer bir senaryo, mezhep çatışması çıkarmak üzere Musul’da sergileniyor. Kendi ülkesini terör örgütlerinin cirit attığı bir yer haline getiren Bağdat yönetiminin bu oyunun gerçek aktörü olmadığı gayet açıktır.” Erdoğan, asıl meselenin bölgenin yeniden yapılandırılması meselesi olduğunu ifade etti.

 MUSUL’DA OLACAĞIZ

Bağdat hükümeti ve Esad rejimi gibi yapılar ile terör örgütleri eliyle hayata geçirilmeye çalışılan bu projenin, Türkiye’nin bekasını tehdit ettiğinin altını çizen Erdoğan, “Hiç kimsenin bu oyunda bize biçtiği role rıza göstermek zorunda değiliz. Türkiye olarak kendi planlarımızı uygulamaya başladık.” dedi.     

Erdoğan, Musul meselesini, Musul’da çözmek mecburiyetinde olduklarının altını çizdi. Musul’un mezhepçiliğe feda edilmesi durumunda sorunun Türkiye sınırına dayanmasının engellenemeyeceğine işaret eden Erdoğan, Suriye’de hangi amaçla ve nasıl harekete geçildiyse, Musul içinde aynı şekilde davranmakta kararlı olduklarını, Musul’un farklı bir mezhep anlayışına terk edilemeyeceğini bildirdi.  Şia düşmanı olmadıklarına, bunun sadece bir yorumdan ibaret olduğuna işaret eden Erdoğan, Musul’da etkin olan ülkelerin, Türkiye’nin hakkına saygı göstermesi gerektiğini yineleyerek, şöyle dedi: “Biz burada sınırdaş olacağız, biz söz söylemeyeceğiz, sınırı olmayanlar, aman yarabbi, onlar istediği gibi kesecek, biçecek, ondan sonra da elbiseyi yapacak. Yok böyle bir şey. Biz kendi istiklalimizi ve istikbalimizi korumak için mücadeleyi nerede yürütmemiz gerekiyorsa orada olmak istiyoruz. Şu anda bunun yeri Musul’dur. Öyleyse biz Musul’da olacağız.”

JETLERİMİZ HAREKATTA YER ALACAK

Hava unsurlarının Musul operasyonuna katılması konusunda mutabakata varıldığını anlatan Erdoğan,  “Şimdi bizi PKK ve DEAŞ ile oyalayıp, Musul’dan uzak tutmaya çalışıyorlar” dedi. Erdoğan, orada da PKK’nın olduğunu, 3 bin teröristi söz konusu bölgeye gönderdiğini bildirdi. Erdoğan, “Tüm bu gerçekler ortadayken, bize söylenen yalanlara daha fazla tahammül gösterebilir miyiz? Bizim geleceğimizi terör örgütleri eliyle biçimlendirebileceklerini sananlar yanılıyorlar “ dedi.  Erdoğan “Meseleyi ‘inceldiği yerden kopsun’ noktasına getirmek istemiyoruz ama yeni güvenlik anlayışımızın gereği olarak sorunları kapımıza dayanmadan çözmekte de kararlıyız” diye konuştu.

 

Haber Turu

Bakan Işık: PYD, Fırat'ın doğusuna çekilmeli

Bakan Işık: PYD, Fırat'ın doğusuna çekilmeli

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: Terör örgütü sözlerine güvenilmez. Münbiç'te kalan PKK/PYD/YPG unsurlarının söz verildiği gibi Fırat'ın doğusuna çekilmesini bekliyoruz

Manisa'da 9 rütbeli asker FETÖ'den tutuklandı

Manisa'da 9 rütbeli asker FETÖ'den tutuklandı

Manisa'da, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltın alınan 24 rütbeli askeri personel adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 9'u tutuklanırken, 14'ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 15 kişi ise serbest kaldı.

İstanbul'da Anadolu Adalet Sarayı'nın 21 personeline 'ByLock' gözaltısı

İstanbul'da Anadolu Adalet Sarayı'nın 21 personeline "ByLock" gözaltısı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Anadolu Adalet Sarayı'nda haklarında gözaltı kararı alınan 22 görevliden 21'i yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Savunma Bakanı Carter'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Savunma Bakanı Carter'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Savunma Bakanı Carter ile bir araya geldi.

Carter: Türkiye Musul operasyonuna katılmalı

Carter: Türkiye Musul operasyonuna katılmalı

ABD Savunma Bakanı Carter Türkiye'de önemli mesajlar verdi. Carter, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, ABD Savunma Bakanı Carter'ı kabul etti

Başbakan Yıldırım, ABD Savunma Bakanı Carter'ı kabul etti

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ı kabul etti.

İtirafçı hakim ve savcılara göreve dönüş yolu

İtirafçı hakim ve savcılara göreve dönüş yolu

HSYK Başkanvekili Yılmaz, "Disiplin açısından itirafta bulunan hakim, savcılar olursa ihraç yoluna gitmeyeceğiz. Onlara gereken her türlü ayrıcalığı tanımayı düşünüyoruz." dedi.

Dolandırıcılardan yeni yöntem: FETÖ şüphelisisiniz

Dolandırıcılardan yeni yöntem: FETÖ şüphelisisiniz

İstanbul’da kendisini başkomiser olarak tanıtan bir dolandırıcı, yeminli tercümanlık işi yapan İsmail Atasoy adlı vatandaşın ofisini arayarak, “FETÖ şüphelisiniz, hesaplarınıza bloke konulacak" diyerek, bütün parasını çekip söyleyeceği hesaba yatırmasını istedi. Atasoy, bloke edildiği iddia elden hesabından para çekebildiğini fark edinc

Kayseri'de uyuşturucu operasyonu: 32  gözaltı

Kayseri'de uyuşturucu operasyonu: 32 gözaltı

Kayseri'de Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 27 adrese yapılan eş zamanlı operasyonda 32 kişi gözaltına alındı.

Yüksekova'da 6 terörist silahlı İHA ile öldürüldü

Yüksekova'da 6 terörist silahlı İHA ile öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Yüksekova'da silahlı insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen hava taarruzunda 6 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Operasyon komutanları Bartella Cephesi'nde

Operasyon komutanları Bartella Cephesi'nde

Musul operasyonu kapsamında, Bartella cephesinde yoğun çatışmalar yaşanırken, komutanlar bölgeyi ziyaret etti.

Kerkük'te sokak çatışmaları şiddetleniyor

Kerkük'te sokak çatışmaları şiddetleniyor

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın "uyuyan hücrelerinin", eş zamanlı intihar saldırıları gerçekleştirdiği Kerkük şehir merkezinde sokak çatışmaları şiddetlendi.

Tayland'da eski Başbakan Şinavatra'ya 1 milyar dolar ceza

Tayland'da eski Başbakan Şinavatra'ya 1 milyar dolar ceza

Tayland'da cunta yönetimi, pirinç üretimi destek programı çerçevesinde devleti milyarlarca dolar zarara uğratmakla suçlanan eski Başbakan Yinglak Şinavatra'nın 1 milyar dolar ödemesine karar verdi.

Amsterdam: FETÖ okulları velilere gerçekleri anlatmıyor

Amsterdam: FETÖ okulları velilere gerçekleri anlatmıyor

Los Angeles'ta sözleşmeleri yenilenmeyen üç FETÖ okulunun yetkilileri, velileri arayarak okulların kapanmayacağını iddia ediyor.

Koalisyon uçakları Başika yakınındaki köyleri bombalıyor

Koalisyon uçakları Başika yakınındaki köyleri bombalıyor

Musul operasyonu devam ederken koalisyon uçakları da Başika’nın sınır köylerinden Navaran köyünde DEAŞ noktalarına havadan bombaladı.

DEAŞ, Kerkük'ün Dibis ilçesine saldırdı: 13 ölü

DEAŞ, Kerkük'ün Dibis ilçesine saldırdı: 13 ölü

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Kerkük'ün Dibis ilçesindeki bir elektrik santraline saldırması sonucu 3'ü İran vatandaşı 13 sivilin hayatını kaybettiği, 4 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı belirtildi.

Japonya'da deprem

Japonya'da deprem

Japonya'nın batısında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Fransız polisinden Paris'te izinsiz gösteri

Fransız polisinden Paris'te izinsiz gösteri

Fransa'da çalışma koşullarını protesto etmek için Paris'te toplanan polisler izinsiz gösteri düzenledi.

Kerkük'te sokağa çıkma yasağı

Kerkük'te sokağa çıkma yasağı

Terör örgütü DEAŞ'ın Kerkük'teki "uyuyan hücreleri", şehir merkezindeki güvenlik güçlerine ait binalara saldırdı. Eş zamanlı saldırıların artması sonucu kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

AB liderlerinden Rusya'ya kınama

AB liderlerinden Rusya'ya kınama

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Rusya'yı Suriye'deki saldırılarından dolayı kınasa da İtalya'nın itirazı nedeniyle herhangi bir yaptırım kararı almadı.

Karadeniz'de palamut ile hamsinin mücadelesi

Karadeniz'de palamut ile hamsinin mücadelesi

TÜİK istatistiklerinde, palamut bolluğu yaşanan sezonda hamsinin az, hamsinin bol avlandığı sezonda ise palamudun az olduğu belirlendi.

Altının gramı 125 liranın altında

Altının gramı 125 liranın altında

Altının gram fiyatı bugün sınırlı yükselişle 125 liranın hemen altında dengelendi.

TMSF Adabank'ı satışa çıkardı

TMSF Adabank'ı satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Adabank AŞ'nin yüzde 94,44'lük hissesini satışa çıkardı.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0630, avro 3,3410 liradan güne başladı.

FETÖ kasasından servet çıktı

FETÖ kasasından servet çıktı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadelenin bilançosunu ilk kez açıkladı.

Dolmabahçe’de 666 milyar dolar’lık buluşma

Dolmabahçe’de 666 milyar dolar’lık buluşma

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 9. Yatırım Danışma Konseyi toplantılarının Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 27 Ekim’de Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirileceğini belirterek, “Toplantılara 14 ülkeden, 10 sektörde yer alan ve toplam ciroları 666 milyar dolar, toplam istihdamı da 1.5 milyon olan konsey üyeleri katılacak

38.5 milyon aboneye ulaştı

38.5 milyon aboneye ulaştı

3. çeyrekte 450 bin net abone artışı sağlayarak toplamda 38.5 milyon aboneye ulaşan Türk Telekom, sadece mobilde yılbaşından bu yana 1 milyon abone kazandı. Türk Telekom CEO’su Doany “Gelirlerimiz yüzde 11.4 artarak 4.1 milyar TL oldu” dedi.

Türkiye Petrolleri Zülfikar Holding’in oldu

Türkiye Petrolleri Zülfikar Holding’in oldu

Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 490 milyon lirayla Turkuaz Petrol’ün de sahibi olan Zülfikarlar Holding AŞ verdi.

Yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek

Yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek

Cengiz Holding ve Alarko ortaklığında faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ’ın çağrı merkezi Konya’da açıldı. Çağrı merkezinin açılışında konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak “Yeni yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek” dedi.

‘Aklanmak’ için MÜSİAD’a geliyorlar ama dikkatliyiz

‘Aklanmak’ için MÜSİAD’a geliyorlar ama dikkatliyiz

MÜSİAD Başkanı Olpak, FET֒nün iş dünyası örgütü TUSKON’dan kopup ‘aklanmak’ için MÜSİAD üyeliğine başvuranlar olduğunu belirterek “Artık üye alımında seçiciyiz. 2 yıllık üyenin referansıyla alıyoruz” dedi.

Becali kulüplerimizle alay etti: Kötüleri Türkiye'ye satıyorum

Becali kulüplerimizle alay etti: Kötüleri Türkiye'ye satıyorum

Türkiye'ye birçok futbolcu satan Steaue Bükreş'in sahibi Gigi Becali kulüplerimizle resmen alay etti.

Haftanın oyuncusu ikinci kez Messi

Haftanın oyuncusu ikinci kez Messi

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 3. haftanın futbolcusu Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi oldu.

Rüştü Reçber'den Arsenal Soccer School'a ziyaret

Rüştü Reçber'den Arsenal Soccer School'a ziyaret

Eski milli kaleci Rüştü Reçber, İstanbul'da bulunan Arsenal Soccer School'u ziyaret etti.

Bakambu'dan geri dönüş sinyali

Bakambu'dan geri dönüş sinyali

Geçtiğimiz sezon başında Bursaspor'dan Villarreal'e transfer olan Bakambu, kendisi için Bursaspor defterinin kapanmadığını söyledi.

Cenk Akyol Acıbadem Üniversitesi'nde

Cenk Akyol Acıbadem Üniversitesi'nde

Son olarak Beşiktaş Sompo Japan'da oynayan tecrübeli oyuncu Cenk Akyol, Acıbadem Üniversitesi ile anlaşmaya vardı.

Trabzonspor'dan Kazım Koyuncu belgeseli

Trabzonspor'dan Kazım Koyuncu belgeseli

Trabzonspor Kulübü tarafından, 2005 Haziran'da vefat eden sanatçı Kazım Koyuncu'nun taraftarlığının anlatıldığı belgesel çalışması yapılıyor.

UEFA Avrupa Ligi'nde 'Haftanın 11'i' açıklandı

UEFA Avrupa Ligi'nde 'Haftanın 11'i' açıklandı

UEFA Avrupa Ligi'nde 3. hafta karşılaşmalarının tamamlanmasının ardından 'Haftanın 11'i açıklandı.

Osmanlıspor'a şok! Yıldız oyuncu 3 hafta yok

Osmanlıspor'a şok! Yıldız oyuncu 3 hafta yok

Osmanlıspor'un Nijeryalı oyuncusu Raheem Lawal'ın, sakatlığı nedeniyle 3 hafta takımındaki yerini alamayacağı bildirildi.

Formula 1'de heyecan ABD'de sürüyor

Formula 1'de heyecan ABD'de sürüyor

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda heyecan, ABD Grand Prix'si ile sürecek.

İngiliz basını 4-1'lik maçı böyle gördü

İngiliz basını 4-1'lik maçı böyle gördü

Fenerbahçe'nin Manchester United'a deplasmanda 4-1 yenildiği karşılaşma, İngiliz basınında geniş yer buldu.

Kıraç araziler lavantayla bereketleniyor

Kıraç araziler lavantayla bereketleniyor

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Kaymakamlık öncülüğünde başlatılan lavanta üreticiliği projesi kapsamında lavanta yağından sabun, kolonya, losyon ve oda spreyi üretildi.

Eski deniz astsubayından hayat dersi

Eski deniz astsubayından hayat dersi

Deniz astsubayı iken önce bir bacağını, ardından Marmara depreminde ilk eşini ve tek çocuğu olan 11 yaşındaki kızını kaybeden Durmuş Turanoğlu, 3 yıllık depresyon sürecinin ardından ahşap oyma hat sanatı ile yaşama tutundu. Turanoğlu, 50’li yaşlardan sonra keşfettiği yeteneği için “Bunu, hayat hikayeme sabretmemin sonunda bana verilen b

Bu bakkalda para değil, kitap geçiyor

Bu bakkalda para değil, kitap geçiyor

Üsküdar'da bir bakkal dükkanında çocuklar alışverişi kitap özetiyle yapıyor. Bakkalda bulunan kütüphaneden aldıkları kitapları okuyan çocuklar karşılığında diledikleri ürünleri bakkaldan alabiliyor. Bakkal Kanber Bozan'ın başlattığı anlamlı projeye destek için birçok ilden kitap gönderiliyor.

Türkiye'de ilk kez görüldü! Gözlerine inanamadılar

Türkiye'de ilk kez görüldü! Gözlerine inanamadılar

Bodrum'da balıkçıların oltasına takılan ve bölgede ilk kez görüldüğü belirtilen, tropik bölgelerde yaşayan vantuz balığı, şaşkına çevirdi.

Günde bir paket sigara içiyor

Günde bir paket sigara içiyor

Kuzey Kore'deki Pyongyang Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan 19 yaşındaki şempanze günde 1 paket sigara içiyor..

Yolun üzerine 3 katlı bina yapan Rizeli

Yolun üzerine 3 katlı bina yapan Rizeli

Rize'de yaşayan bir kişi, arsasının uygun almaması nedeniyle 3 katlı evini ana kolonları yol üzerine kalacak şekilde inşa etti.

Köpek balıklarından kaçan dev palamutlar Akdeniz'de

Köpek balıklarından kaçan dev palamutlar Akdeniz'de

Mersin'de balıkçıların ağına 8 kiloluk dev palamutlar takıldı. Balık tezgahlarını dolduran dev palamutların köpek balıklarından kaçıp Akdeniz'e geldiği tahmin ediliyor.

200 yıllık burgulu armut ağacı görenleri şaşırtıyor

200 yıllık burgulu armut ağacı görenleri şaşırtıyor

Kastamonu’da 200 yıllık olduğu tahmin edilen ve İl Özel İdaresi tarafından basılan Anıt Ağaçlar kitabında da yer alan burgulu armut ağacını görmek için doğa ve çevre tutkunları köyü ziyaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk istedi diye niyet ettiler, üçüzleri oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk istedi diye niyet ettiler, üçüzleri oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'en az 3 çocuk ' çağrısı üzerine ikinci çocuklarını dünyaya getirmeye karar veren ailenin üçüz kızları oldu. 7 aylık doğan bebekler, ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşuyor.

Avrupa'nın çiftçilik hayatının temeli Türkiye'de atılmış

Avrupa'nın çiftçilik hayatının temeli Türkiye'de atılmış

Kırklareli'de 24 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, Avrupa'nın ilk çiftçilik hayatının temellerinin Trakya'da atıldığı tespit edildi.