Mülteci kampından sahneye

Cenin mülteci kampında kurulan Filistin Özgürlük Tiyatrosu ekibinin Konya’da sahnelediği ‘Filistin’e Dönüş’ adlı oyun, aynı zamanda, İsrail’in işgalci politikalarına karşı sanatsal bir direnişin adı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Konya’da gerçekleşen Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali kapsamında sahnelenen ‘Filistin’e Dönüş’ adlı oyun, İsrail zulmüne dikkat çekiyor. Cenin mülteci kampında tanışıp tiyatro kurmaya karar veren 6 kişilik Filistin Özgürlük Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyunda İsrail’in sürekli genişleyen Filistin işgali anlatılıyor. Mülteci kampındaki zulme maruz kalan Filistinlilerin yaşanmış hikayelerini konu alan oyun, Konya Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi. Filistin Özgürlük Tiyatrosu Direktörü Nabil Elray, tiyatro ekibinin Cenin mülteci kampında, Filistin halkının yaşadıklarını tüm dünya ülkelerine anlatmak için kurulduğunu söyledi. Elray, oyunun Filistinlilerin 

yaşanmış hikayelerine dayandığına işaret ederek, “İsrail işgali altında, yurtlarını terk etmek zorunda kalanların hikayesi bu. 3 yıl önce, mülteci kampında yaşayan, zulme maruz kalmış insanlardan dinlediğimiz gerçek hikayeleri bir araya getirerek bu oyunu oluşturduk” şeklinde konuştu. Amerika’da doğup büyüyen ve atayurdu Filistin’e yolculuk yapan bir gercin öyküsünü odak noktasına alan oyun çok küçük bir alanda oynanıyor. Elray, bu sahneleme şeklini şöyle tanımlıyor: “Aynı Filistin gibi. Çünkü Filistin, gün geçtikçe küçülüyor, küçülüyor, küçülüyor. Türkiye’nin her zaman Filistin’in yanında olduğunu biliyoruz ve bu destek için Türk halkına minnettarız.”

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İstanbul beyaz örtüye büründü

İstanbul beyaz örtüye büründü

Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki muhtemel rakipleri!

Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki muhtemel rakipleri!

Yarın okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili var son dakika MEB Valilik açıklaması

Yarın okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili var son dakika MEB Valilik açıklaması

T625 Genel Maksat Helikopteri'nin ismi GÖKBEY oldu

T625 Genel Maksat Helikopteri'nin ismi GÖKBEY oldu

En Çok Okunanlar