Yurtta destan dünyada destek

Saraybosna’dan Kudüs’e Kahire’den Filibe’ye… Dünyanın dört bir yanında hain darbe girişiminin 1. yılında Türkiye’nin gönüldaşları 15 Temmuz’da Türkiye ile tek yürek oldu.

  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Önceki gün, Türkiye tek yürek oldu. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Şehitler Köprüsü milyonları buluşturdu. Hainlere geçit vermeyen köprüde şehitlerin anıldığı bir tören düzenlendi. Türkiye’nin tek yürek olduğu 15 Temmuz günü, dünyanın pek çok başkentinde düzenlenen anma etkinliklerinde gönüldaşlar Türkiye’nin yanında olduklarını gösterdi. Kahire’den Filibe’ye Saraybosna’dan Kudüs’e pek çok coğrafyada Türk bayrakları açılarak, dayanışma mesajları verildi.

KAHİRE’DE SERGİ AÇILDI

Bu kapsamda Kahire’de 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı. AA muhabirlerinin objektiflerinden 15 Temmuz darbe girişimi yansıtan fotoğraflar "En Uzun Gece" başlığıyla Yunus Emre Enstitüsü Kudüs Türk Kültür Merkezi'nde sergilendi. Sergiye katılan Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Sabri, 15 Temmuz şehitleri için dua etti. Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Sabri de yaptığı konuşmada, Kudüs'te çok zor günler yaşandığını belirterek, buna rağmen bu 15 Temmuz sergisine gelmek istediklerini ifade etti.      

Türk halkının darbe girişimini başarısızlığa uğratabilmesinin ardında liderlerinin ihlası, halkının vatanseverliği olduğunu kaydeden Şeyh Sabri, Aksa'daki olaylar için dün kendisini arayan Büyükelçi Türkoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e teşekkür etti. Darbe girişimini başarısızlığa uğrattığı için Türk halkı ve yetkilerini tebrik eden Şeyh Sabri, konuşmasının ardından 15 Temmuz şehitleri için dua etti. 

Lübnan'da da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle etkinlikler düzenlendi. Başkentteki Türk Büyükelçiliği tarafından Beyrut Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilen etkinliğe, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Lübnan hükümet yetkilileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Beyrut Ofisi Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Beyrut'ta yaşayan Türk vatandaşları ve Lübnanlılar katıldı.  

15 TEMMUZ KOŞUSU

Aynı şekilde Bulgaristan ve Kosova'da hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla şehitler için anma törenleri düzenlendi. Filibe Başkonsolosluğunun girişimiyle, Bulgaristan'ın güneydoğusunda Türklerin yoğun yaşadığı Kırcaali kentinde, Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Evi salonunda, Anadolu Ajansı'nın fotoğraflarından oluşan "15 Temmuz Destanı" adlı sergi açıldı. 

Saraybosna’da da törenler düzenlendi, meydanlanda gösteriler yapıldı ve 15 Temmuz koşusu gerçekleştirildi. ABD dahil daha pek çok ülkede ve şehirde Türkiye ile aynı anda meydanlar boş bırakılmadı.

TÜRK BAYRAĞI ‘SARAYBOSNA’NIN HAFIZASI’NDA

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısyla Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın en önemli sembollerinden tarihi Vijecnica Kütüphanesi, Türk bayrağı ile ışıklandırıldı. Tarihi bina “Saraybosna’nın hafızası” olarak nitelendiriliyor.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Muharrem İnce´nin seçim şarkısı Yunan türküsü çıktı

Muharrem İnce´nin seçim şarkısı Yunan türküsü çıktı