TRT Genel Müdür Yardımcısı Eren: Batı medyası hikayeyi bir bütün olarak göremedi

TRT Genel Müdür Yardımcısı Eren, 'Batı medyası aslında hiçbir zaman hikayeyi bir bütün olarak göremedi. Hikayenin kendine bakan taraflarını gördü' dedi.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, batı medyasında son dönemde tırmanışa geçen Türkiye aleyhtarı yayınların Türkiye'nin son 15 yıldaki büyümesinden kaynaklandığını belirterek, "Batı medyası aslında hiçbir zaman hikayeyi bir bütün olarak göremedi. Hikayenin kendine bakan taraflarını gördü." dedi.

TRT World'ün Medya Paneli partneri olduğu Davos Dünya İletişim Forumu için İsviçre'nin Cenevre kentine gelen Eren, AA muhabirine TRT World'ün hedefleri ve uluslararası medyadaki Türkiye aleyhtarı haberlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eren, Türkiye'nin son 15 yılda dünyada birçok açıdan atağa geçmesine rağmen TRT World'ün geç kalmış bir proje olduğunu, bununla beraber 3-4 yıl içerisinde dünyanın uluslararası yayın yapan en önemli ilk 3 kanalından biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

"Mazlumların sesi olmak istiyoruz"

TRT World yayına başladıktan sonra yurt dışında birçok engelle karşılaştıklarını anlatan Eren, engellere rağmen yeryüzündeki mazlumların sesi olmak istediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT World'ün lansmanında yaptığı konuşmada, "Ben TRT World'ün devlet bülteni olmasını istemiyorum. TRT World'ün mazlumların sesi olmasını istiyorum." dediğini anımsatan Eren, "Bu özelliklerinden bakıldığında TRT World dünyada alternatifi olmayan bir kanal ve inşallah daha da büyüyecek." dedi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. İnsanların fikri değişir değişmez bu ikinci bir mevzu. Bizim işe başlattığımız yeni arkadaşlar, ilerledikçe, kariyerlerini genişlettikçe ve yurt dışından aldığımız gazetecilerin yanında mesleklerini çok iyi bir şekilde öğrendikçe önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde TRT World'ün Avrupa, Asya ve Afrika'da birinci veya ikinci kanal olarak seyredileceğine inanıyorum. "

"Batı medyası hiçbir zaman hikayeyi bir bütün olarak göremedi"

Son dönemde batı medyasında tırmanışa geçen Türkiye aleyhtarı yayınların, Türkiye'nin son 15 yıldaki büyümesinden kaynaklandığını belirten Eren, şunları kaydetti:

"Kökeni aslında bizde olan eşitlik ve adalet gibi kavramları batı kendi medyasında yıllardır varmış gibi gösterdi. Batı medyası aslında hiçbir zaman hikayeyi bir bütün olarak göremedi. Hikayenin kendine bakan taraflarını gördü. Ortadoğu'ya oryantalist baktı, Afrika'ya farklı baktı. Avrupa merkezli bir yayın yaptı her zaman ve dünyaya oradan baktı. Şimdi de, tüm medya organlarıyla Türkiye aleyhinde bir kampanya başlatmış vaziyetteler. Türkiye'yi hiç okumadan, ne olduğu hakkında hiçbir fikirleri olmadan alenen yanlış haberler yapıyorlar. Kötü olan taraf bunu açıktan yapmaları ve buna karşılık buradaki resmi makamların da yeteri kadar tepki vermemesi."

"Tek ortak birleştikleri nokta Türkiye düşmanlığı"

Batı medyasındaki olumsuz haberlerin diğer bir nedeninin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takıntısından kaynaklandığına işaret eden Eren, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnşallah referandumu hayırlı bir şekilde atlatırız. Tek ortak birleştikleri nokta Türkiye düşmanlığı ve bu da Türkiye'nin büyümesiyle alakalı. Eski Türkiye'de bu tür haberler yapmıyorlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan obsesifliği var batı medyasının. Bu, Erdoğan'ın şahsından kaynaklanmıyor. Türkiye'yi büyütmesinden ve son 15 yılda yaptıklarından kaynaklanıyor."

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor