13 Ağustos 2020 Perşembe / 23 ZilHicce 1441
Gece modu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Şehit cenazesine giderken dikkat etmemiz gerekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de 23 Nisan oturumundan ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı ile ilgili soruya cevap veren Başkan Erdoğan, 'Şehit cenazesine giderken dikkat etmemiz gerekiyor'

AA23 Nisan 2019 Salı 15:10 - Güncelleme: 23 Nisan 2019 Salı 18:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de 23 Nisan oturumundan ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı sorusuna cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben bile bir Cumhurbaşkanı olarak, herhangi bir şehit evi ziyaretinde, öncelikle soruyorum: 'Gidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecek ise gitmeyeyim' derim." dedi.

"BEN BİLE RAHATSIZ EDECEKSEM GİTMEM"

TBMM çıkışında basın mensuplarının saldıraya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayıp aramayacağına ilişkin soru üzerine Erdoğan, bu konuda açıklama yaptığını belirterek, "Yorumumu yaptım. Daha niye arayayım?" dedi.

Kendisinin, "Türkiye İttifakı'na" ilişkin açıklamalarından sonra bu saldırının gerçekleştiğinin belirtilmesi ve zamanlamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin İttifakı', saldırıya çağrı mıdır? Yoksa burada bir şehit var ve bu şehidin kimler tarafından şehit edildiği belli. PKK ile hangi siyasi örgüt, el ele, kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiye'deki siyasi partiler kol kola veriyorlar, kol kola verdikten sonra da oraya gidiyorlar. Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların, birikmiş olan bu gaz sıkışması karşısında, nereye gideceksin; bunların hepsini etraflıca bir incelemek, bunun üzerinde de düşünmek lazım. Değil mi? Yani bunları bir istismar şeyine dönüştürmenin de anlamı yok. Buralarda çok dikkat etmemiz gerekir. Ben bile bir Cumhurbaşkanı olarak, herhangi bir şehit evi ziyaretinde, öncelikle soruyorum; 'Gidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyeyim' derim. Dua yapacaksam duamı evimden yaparım. Olay bu kadar basit."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam Mecliste gerçekleştirilecek, resepsiyona katılıp katılmayacağına ilişkin soruya da "Katılacağım." yanıtını verdi.