13 Temmuz 2020 Pazartesi / 22 Zilkade 1441
Gece modu

Foreign Policy: Erdoğan Washington’ı parmağında oynatıyor

ABD’nin köklü yayın organlarından Foreign Policy, Başkan Erdoğan’ın ABD’yi etkileyerek istediğini almayı başardığını söyledi. FP haberi, “Erdoğan Washington’ı parmağında oynatıyor” başlığıyla verdi.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 01:27 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 Pazartesi 09:51

ForeIgn Policy (FP), Fırat’ın doğusuna düzenlenecek müşterek harekat hakkında çarpıcı analizlerde bulundu. Medya organı, Türkiye ve ABD’nin şartlar üzerinde anlaşması hakkında, “Başarılı ABD diplomasisinin Türkiye’yi tek başına hareket etmekten vazgeçirdiği düşünebilir. Ama Ankara’nın zafer edasıyla ‘ABD bizim pozisyonumuza yaklaştı’ demesinin bir sebebi var.” sözlerine yer verdi.  

S-400’LERDE GERİ ADIM ATMADI 

Türkiye ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen S-400 konusunda geri adım atmamış, füze sisteminin intikalini başlatmıştı. Türkiye’nin S-400 konusundaki kendinden emin ve makul tutumu sayesinde ABD tehdit olarak savurduğu yaptırımları uygulamakta bile temkinli davranmak zorunda kaldı.  

OYALAMAYA MÜSAADE YOK 

Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan olası bir operasyon konusunda, Erdoğan, yine geri adım atmadı ve etkin bir diplomasi örneği sergiledi. Tarafların uzlaştığı müzakereler neticesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Amerika’nın Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine müsaade etmeyeceğiz” yorumu sürece damgasını vurdu. 

BU BİR DİPLOMASİ YETENEĞİ 

Foreign Policy de, S-400 yaptırımları ile Fırat’ın doğusuna düzenlenmek istenen operasyonun hemen hemen aynı zamana denk gelmesinin altı çizdi, “Erdoğan’ın fırtınası, konuşmaların seyrini değiştirdi” yorumunda bulundu. FP, haberin detayında Türkiye’nin müşterek harekat konusunda elde ettiklerini “olağanüstü”olarak tanımlarken, Başkan Erdoğan’ın diplomasi yeteneğine dikkat çekildi.