07 Ağustos 2020 Cuma / 17 ZilHicce 1441
Gece modu

''KKTC’nin hakkını kimseye yedirmeyiz''

Başkan Yardımcısı Oktay, sonuna kadar KKTC’nin yanında olduğunu belirterek “Kıbrıs Türkü’nün hakkını başkalarına yedirmek isteyenlere de asla fırsat vermeyiz. Bedeli ne olursa olsun” dedi. 

18 Eylül 2019 Çarşamba 01:41 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 Çarşamba 01:41

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türkiye-Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı’na katıldı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Oktay, Türkiye ile Azerbaycan arasında tercihli ticaret anlaşmasının tamamlanmak üzere olduğunu ve Başkan Erdoğan’ın Ekim ayında Azerbaycan’a yapacağı ziyaret kapsamında imzalanacağını bildirdi. 

CİDDİ İŞBİRLİĞİ ALANI

İki ülke arasında basitleştirilmiş gümrük hattı kurulması yönündeki anlaşmanın da hemen hemen hazır olduğunu, tır geçiş ücretleri ve Hazar’dan geçiş ücretlerinin aşağı çekilmesi yönünde çalışmaların yapılacağını ifade eden Oktay, şunları söyledi: “Bakü-Tiflis-Kars demir yolunu daha aktif kullanmayı arzu ediyoruz. Orada ortak tarifelerin belirlenmesi ve hat üzerinde lojistik merkezlerin kurulması gündemimizde. Tarım alanında ciddi işbirliği alanı var. Savunma sanayisinde de ciddi fırsatlar var. Azerbaycan ordusunda çok ciddi modernizasyon ve yapılanma çalışmaları var. Biz Türkiye olarak bu çalışmalara katkı vermek istiyoruz ama aynı zamanda da üçüncü ülkeler nezdinde de birlikte nasıl çalışabiliriz bunu konuşuyoruz.” 

Oktay, dost ve kardeş ülkelerle yapılacak iş birliklerinin ekonomik gelişme açısından da büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “2023 hedeflerinden bir adım geri atmış değiliz. İhracatı 500 milyar dolara çıkartma gayretlerimizde zerre bir tereddütümüz yok. Ya çıkacak, ya çıkacak diyoruz. Zaman farklı olabilir ama mutlak şekilde bunun üzerine gidiyoruz” ifadelerini kullandı.      

Dağlık Karabağ sorunundan da bahseden Oktay, “Burada Cumhurbaşkanımızın duruşu son derece nettir, Türk milletinin duruşu son derece nettir. Burası Ermeni işgali altındadır ve bu işgal biran önce sonlanmalıdır. Bu işgal sonlanıncaya kadar da Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerinin normalleşmesi söz konusu olamaz” görüşünü paylaştı. Oktay, Kıbrıs konusunda yaşananlara da değinerek, şunları söyledi:      

UZAKTAN SEYREDEMEYİZ 

“Özellikle hak etmediği halde tek taraflı olarak Avrupa Birliği’ne alınan bir Rum Kesimi var. Hidrokarbon kaynaklarının da ortaya çıkmasıyla birlikte tek başına, esamesi dahi okunmaması gereken ülkelerin bölgeye gelerek bir şekilde kuzeyde yaşayan Kıbrıs Türkü’nün bu kaynaklardan faydalanmamasını sağlamak üzere bir çalışmayı görüyorsunuz. Kıbrıs Türkü’nü yok sayan bir yaklaşım. Türkiye olarak bizim böyle bir yaklaşımı uzaktan seyretme şansımız yok. Dolayısıyla Türkiye olarak son derece net bir şekilde ifade ediyoruz. Sonuna kadar Kıbrıs Türkü’nün yanındayız, arkasındayız ve hidrokarbon kaynaklarla alakalı Kıbrıs Türkü’nün hakkını başkalarına yedirmek isteyenlere de asla fırsat vermeyiz. Bu mesajı da son derece net ifade ediyoruz. Bunun bedeli ne olursa olsun. Bu kadar da açık konuşuyoruz.”