Uyuyan hücreler devreye girdi

Koalisyon güçleri karadan ve havadan Musul’a bomba yağdırıyor ancak operasyonun ilk gününde en etkin rolü kent içindeki yerel M (Mukavemet) ve İstiklal kuvvetleri oynadı.

 • SELİM EFE ERDEM
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Türkiye’nin yetiştirdiği yerel milisler olan Ninova Bekçileri Komutanı Nuceyfi komutasındaki Musul’un içindeki M kuvvetleri, DEAŞ liderlerine suikast düzenlerken, aylardır sivil görünümleriyle uykudaki İstiklal hücreleri ise dün mahalle mahalle silahlı direnişe başladı. Operasyon öncesinde IKBY bölgesinde görüştüğümüz eski Musul Valisi ve Ninova Bekçileri Komutanı Esil El Nuceyfi, kentin içinde irtibat halinde oldukları Arap ve Türkmen aşiretleriyle ‘uykudaki hücreler’ oluşturduklarını anlattı. Arapça Mukavemet (Direniş birlikleri) kelimesinden yola çıkarak M kuvvetleri oluşturduklarını belirten Nuceyfi, bu birimin DEAŞ’ın önde gelen sorumlularına büyük zarar verdiğini söyledi. Musul içindeki sivillerden bir tür ‘Seferberlik ekibi’ de oluşturan Nuceyfi, “İstiklal ve Özgürlük grubu dediğimiz bu güçler ise uyuyan hücreler ve biz Musul’u dışarıdan kuşattığımızda onlar içeriden mücadeleye başlayacak” dedi.

BM: Siviller Türkiye’ye kaçabilir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, (UNHCR) Musul operasyonu nedeniyle yaklaşık 100 bin sivilin Suriye ve Türkiye’ye kaçabileceği uyarısını yaptı. Musul’dan kaçacak sivillere yardım için 61 milyon dolarlık ek fonlamaya gerek duyduklarını söyleyen UNHCR, özellikle kış aylarında gerekli olacak çadır, battaniye ve ispirto ocaklarına acil ihtiyaç olduğunu söyledi. Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Koruyun) da Musul operasyonu nedeniyle 500 bin civarında çocuğun çatışma bölgelerinde kalabileceği uyarısını yaptı.

SADR’DAN PROTESTO ÇAĞRISI

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Şii Mukteda es-Sadr, Musul operasyonuyla ilgili video mesajında yandaşlarını Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde gösteri düzenlemeye çağırdı. Türkiye’nin Başika’daki askeri varlığından dolayı bu çağrıyı yapan Sadr, Federal Mahkeme önünde yapmayı planladıkları eylemi, Musul operasyonu nedeniyle ertelediklerini açıkladı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Seçim Yolunda Üsküdar

Seçim Yolunda Üsküdar

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hatay'a güneşten enerji üreten stadyum

Hatay'a güneşten enerji üreten stadyum

Beyazperdenin efsanesi 35 yaşında

Beyazperdenin efsanesi 35 yaşında