Oruç ne zaman farz kılındı

Ramazan-ı şerif ayı orucu, hicretin ikinci yılında farz kılınmış, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem de (oruç farz kılındıktan sonra) dokuz Ramazan (dokuz yıl) oruç tutmuştur.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Oruç, İslam dininin beş şartından biri. Yılda bir ay, ramazan ayında, Allah’a kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmağa başlamasından güneş batmasına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmekten ve orucu bozan başka şeylerden nefsi korumak suretiyle tutulur. Orucun Arap dilindeki karşılığı ‘savm’ kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

“Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu akşama kadar tamamlayın. …kulû veşrabû hattâ yetebeyyene lekumul haytul ebyadu minel haytıl esvedi minel fecri, summe etimmus sıyâme ilel leyli (Bakara 187)Oruç ne zaman farz kılındı Yani Ramazan Orucu hangi sene farz kılındı?

GÜNAHTAN KORUNURSUNUZ

Ramazan-ı şerif ayı orucu, hicretin ikinci yılında farz kılınmış, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem de (oruç farz kılındıktan sonra) dokuz Ramazan (dokuz yıl) oruç tutmuştur.

Oruç bizden önceki ümmetlere de farz kılınmıştır. Nitekim Cenabı Hak Ayeti celilede: “Ey iman edenler ! Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. Umulur ki (günahlardan) korunursunuz.” (Bakara Suresi,183)

“Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem dokuz yıl Ramazan orucunu tutmuştur. Çünkü Ramazan orucu, hicretin ikinci yılında Şaban ayında farz kılınmış, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de hicretin onbirinci yılında Rebiül-Evvel ayında vefat etmiştir.” 

KİMLERE FARZ DEĞİLDİR?

Yüce dinimiz kişileri güçleri oranında sorumlu tutmuş, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir.  

1-YOLCULUK: Ramazan’da oruç tutmamak için tanınan bir ruhsattır. Yolculuk süresince tutulmayan oruç sayısınca kaza edilir. 

2-HASTALIK: Oruç tuttuğu takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimse Ramazan’da oruç tutmaz, sonra kaza eder. Ama ömür boyu hastalığı kendisiyle arkadaş ise o zaman ömür boyu tutmaz, fidye verir.  

3-ÇOCUK EMZİRME: Hamile olanlar ve emzikli hanımlar sütlerinin kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmaya bilirler.

4-ZOR İŞTE ÇALIŞMAK: Ağır şartlarda çalışan kimseler şayet oruç tuttukları takdirde sağlıklarına bir zarar gelme söz konusu olduğu takdirde oruçlarını bozabilirler ve sonradan kaza eder. 

5-YAŞLILIK: Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar, oruç tutmazlar yerine fidye verirler. 

KİMLERE FARZDIR?

1-Müslüman olmak

Bir kimseye orucun farz olması için, o kişinin Müslüman olması gerekir. Müslüman olmayan kimseler İslam’ın emir ve yasaklarıyla sorumlu (mükellef) değildirler. 

2-Ergenlik çağında ve akıllı olmak

Oruç ve ibadetlerin farz olması için o kimsenin ergenlik (buluğ) çağında ve aynı zamanda akıllı olması gerekir. Bu konuda peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyuruyorlar:  “Üç kişiden sorumluluk (mükellefiyetlik) kaldırılmıştır. Buluğ çağına erinceye kadar çocuktan. Aklı yerine gelinceye kadar deliden. Uyanıncaya kadar uyuyandan” (Buhari, hudut 22) 

3-Hasta-engel mazereti olmamak ve yolcu olmamak Oruç ibadetinin farz olması için kişinin sağlıklı olması ve yolcu olmaması gerekir. Ancak yolcu olan kimselere oruç farz olmamakla birlikte tutarlarsa kendileri için daha hayırlı olur.  

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hayvanların X-Ray altındaki görüntüleri

Hayvanların X-Ray altındaki görüntüleri

Şans eseri bulunan tarihi eserler

Şans eseri bulunan tarihi eserler

En Çok Okunanlar