Bronşit bulaşıcı mıdır?

Bronşit orta büyüklükteki hava yollarının hastalık yapan herhangi bir mikroorganizma nedeniyle iltihaplanmasıdır. Bronşitin diğer bir nedeni de duman solumak ve sigara içmektir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Zararlı maddeler soluma ya da sigara içmeyle oluşan bronşit bulaşıcı değildir, fakat mikroorganizmaların yol açtığı bronşit çok bulaşıcıdır. Bunlar özellikle viral bronşit enfeksiyonlarıdır. Bronşitin ne kadar bulaşıcı olduğunu birçok kişi yanıtlamakta zorlanır. Bu durumun nedeni, bronşitle ilgili birçok söylenti ve inanıştır. Birçoğu da doğru değildir. Bronşit mikroorganizmalar tarafından taşındığı için, bu mikroorganizmalarla doğrudan temas, hastalığa yakalanmanın tek yoludur. Hastalık hakkında edineceğiniz doğru bilgiler size bronşitin ne kadar bulaşıcı olduğunun yanıtını verecektir. Bronşit belirtileri, hırıltı, öksürük, ateş, yorgunluk, kesik soluk alma ve baş ağrısıdır. Hastalık en çok hasta biriyle temas kurma yoluyla bulaşır.

Mikroorganizmalar, hasta biriyle temas kurma yoluyla, hastanın mukus ya da balgamından yayılabilir. Bu mikroorganizmalar hastanın etrafındaki havada ya da kullandığı mutfak eşyası ve kıyafetlerde bulunabilir. Sağlıklı biri bu eşyayı doğru bir şekilde yıkamadan kullandığında, hastalığı kapma riski oldukça yüksektir. Hastalıktan korunmak için önleyici bir aşı kullanılabilir. Bu ağızdan alınır ve 1985 yılında Profesör Robert Clancy tarafından Avustralya daki Newcastle üniversitesinde geliştirilmiştir. Bu aşı dört yıl sonra piyasaya sürülmüştür. Hastalık hakkında bilgi edindiğinizde, "Bronşit ne kadar bulaşıcıdır?" sorusuna yanıt verebilmeniz ve aynı zamanda başa çıkmanız kolay olacaktır.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Yunan Haber kanalı canlı yayında Milli SİHA´larımızı övdü

Yunan Haber kanalı canlı yayında Milli SİHA´larımızı övdü

Ersun Yanal ilk maçında hayal kırıklığı yaşadı

Ersun Yanal ilk maçında hayal kırıklığı yaşadı

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

En Çok Okunanlar