Şiddet içeren oyunlar çocuk psikolojisini bozuyor

Uzmanlar, şiddet ve cinsellik içeren oyunlara dikkat çekerek anne-babalara uyarılarda bulundu.

  • 13
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5
x

Çocukların internette oynadığı oyunlar konusunda anne-babaları uyaran uzmanlar, şiddet ve cinsellik içeren oyunlara dikkat çekti, “Çocuklar sanal ortamdaki görüntüleri dışarıda da sürdürme davranışı içerisinde olabiliyor” dedi.
 
“+18” etiketi ile satılan cinsel ve şiddet içerikli oyunların internet kafelerde çocuklara oynatıldığını söyleyen uzman, kendilerine konuyla ilgili başvuruların olduğunu söyledi. 
 
Olumsuz görüntülerin çocuklara rol model olabileceğine dikkat çeken uzman, "Özellikle 18 yaş altı çocuklarda bir model alma davranışı olabiliyor. Çocuklar, o olumsuz görüntüleri günlük hayatlarında da sürdürme eğilimi gösterebiliyor. Dolayısıyla izlediği şeyi arkadaşına uygulayabiliyor veya evde annesine-babasına öfkeyle birlikte gösterebiliyor. Çocuklar sanal ortamdaki şeyleri dışarıda da sürdürme davranışı içerisinde olabiliyor" şeklinde konuştu.
 
ÇOCUĞUN ALTTA YATAN PSİKOLOJİK SORUNLARI İRDELENMELİ
Ailelerin bu durumdan şikayetçi olduğunu ifade eden Ekici, "Bana da bu konuyla ilgili gelen birçok danışanım oldu. Direkt bu böyledir dmemiz doğru değil. O çocuğun alt yapısında neler yaşanmış yani aile yapısı nasıl, herhangi bir psikiyatrik hastalığı var mı diye de bakmak lazım. Sonuçta çocukların hayal gücü çok geniştir. Çocuğun alt yapısında bir problem varsa, oradaki gerçek ve hayali ayırt etme ile ilgili sorun yaşayabilir” dedi. 
 
"YASAKLAMAK ÇÖZÜM DEĞIL"
Çocuklara internetin yasaklanmasının çözüm olmadığını kaydeden uzman, "Gündelik hayatımızda interneti kesinlikle yasaklama gibi bir durum söz konusu olmuyor. Çünkü aile bireylerinin de elinde sürekli telefon ve internet kullanımı olduğu için çocuğu tamamen bunun dışında bırakmak maalesef mümkün değil. Bunun için kısıtlama olabilir. Belirli bir saat limiti konabilir. Ailenin kontrolünde olabilir ama bu kontrol çocuğu baskı altında tutarak yapılmamalı. Aile oyunların içeriğine bakmalı, denetlemeli” ifadelerini kullandı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Binaya giren yılanı böyle yakaladı

Binaya giren yılanı böyle yakaladı

Bunlar ancak Avustralya`da olur

Bunlar ancak Avustralya`da olur

Ölüme ramak kala

Ölüme ramak kala

AK Parti aday listesini

AK Parti aday listesini