Kortejde sevgi seli

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali etkinlikleri ikinci gününde de hız kesmeden devam etti. Günün en renkli etkinliği geleneksel Altın Portakal korteji ve sonrasında Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan kırmızı halı geçişiydi. Kortej sırasında sokakları dolduran Antalyalılar Yeşilçam yıldızları ile buluştu. Kırmızı halı geçişi ise renkli görüntülere sahne oldu.

x

Atatürk anıtına çelenk konuldu

Festivalin ikinci gün etkinlikleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve sinema emekçilerinden oluşan bir heyetin, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başladı. Antalyalı sinemaseverler törene katılan Yeşilçam yıldızları ile buluşma fırsatı buldu.

Geleneksel Altın Portakal korteji, bir çok sinema sanatçısının katılımıyla gerçekleştirildi. Kortej öncesinde AKM’de yapılan açılışta konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türkiye Cumhuriyeti’nin hoşgörü ile yönetilmesi için iyi bir muhalefetin gerektiğini söyleyerek “Türkiye’nin kaliteli demokrasiye ihtiyacı var. Hasdal ve Silivri’ye özgürlük” dedi. Korteje Başkan Akaydın ve Türkan Şoray öncülük etti. Korteje Antalyalı sinemaseverlerin ilgisi de büyük oldu. Antalya Kültür Merkezi’nden (AKM) yola çıkan kortej 100’üncü Yıl, Güllük, Cumhuriyet ve Atatürk Caddelerinden geçerek Büyükşehir Belediyesi önünde son buldu. Kortej geçişi sırasında Antalyalılar sokakları doldurdu. Sinemaseverler Yeşilçam yıldızları ile fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Sokak Sanatları Atölyesi sanatçılarının canlı heykel görünümünde yer aldığı kortej geçişine, Yaşam Akademi Derneği sanatçıları ile Anadolu Ateşi dansçıları renk kattı. Kortej geçişinden sonra düzenlenen kırmızı halı töreninde ve sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nin terasında sanatçılar, sevenleriyle buluştu. Başkan Mustafa Akaydın’ın evsahipliğinde gerçekleşen resepsiyona katılan yıldızlardan Salih Güney, Antalyalılardan gördüğü ilgiden memnuniyetini belirterek “Ne Koç ne de Sabancı zengin. Biz onlardan daha zenginiz. Böyle bir ilgi ve sevgi para ile satın alınamaz” dedi.

Festivale emeği geçenler unutulmadı

Törenin ardından aralarında ünlü Hollywood yıldızı Udo Kier’in yanı sıra oyuncular Nuri Alço, Yusuf Sezgin, Suna Yıldızoğlu, Süleyman Turan, Ahu Tuğba, Mine Soley, Tuğrul Mete ve Coşkun Göğen’in de bulunduğu heyet Başkan Akaydın ile birlikte festivale emeği geçenlerin mezarlarını ziyaret etti. Antalya Film Festivali düşüncesinin mimarı, kısa metraj filmciliğini ülkemize getiren ve bu dalda kazandığı 8 Altın Portakal ile hala en fazla Altın Portakal kazanan yönetmen ünvanının sahibi olan Behlül Dal; festivalin kurucusu ve dönemin Antalya Belediye Başkanı Avni Tolunay, Türk sinemasının en ünlü ‘kötü adam’larından Hayati Hamzaoğlu ve ‘Sinema Ansiklopedisi’nin yazarı, onlarca kitabı çevirerek edebiyatımıza kazandıran Rekin Teksoy, mezarları başında anıldı. Uncalı Mezarlığı’ndaki şehitliği de ziyaret eden gruptaki Hollywood yıldızı Udo Kier’in de mezarların başında dua etmesi dikkatleri çekti.

Türkan Sultan’a armağan

Festivalin onur konuğu Türkan Şoray şerefine Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve sinema yazarı Atilla Dorsay’ın çektiği 47 portre fotoğraftan oluşan ‘Türkan Sultan’a Armağan’ sergisi açıldı. Sergiye Antalyalıların ilgisi büyüktü. AKM’ye gelişinde ilk olarak Başkan Akaydın, Selda Alkor ve beraberindekilerle bir süre sohbet eden Türkan Şoray, daha sonra beraberindekilerle açılış kurdelesini kesti.

“Büyük sürpriz oldu”

Türkan Şoray, Atilla Dorsay ve Başkan Mustafa Akaydın ile birlikte açılıştan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Akaydın’a teşekkür eden ve “Antalyalılardan gördüğü sevecen ilgiden çok mutlu olduğunu” belirten Şoray, “Atilla Bey zaten o kadar çok yönlü ki; müzik, sinema sanatı, kitap ve fotoğraf... Biraz farkında olmadan hayatın içinden bu kareleri yakalaması benim için çok büyük bir sürpriz oldu. Bu bana bir yakını olarak değer verdiğini ve ilgilendiğini gösteriyor. Onun için de kendisine çok teşekkür ediyorum ve öpüyorum onu” diye konuştu.

“Yeter ki böyle bir yüz olsun”

Atilla Dorsay ise Türkan Şoray’a çalışmalar sırasında hiç poz verdirmediğini, sanatçıyı çeşitli festivallerde, sahnede, tv programında ve ödül alırken doğal haliyle fotoğrafladığını söyleyerek “Güzel insanlar, güzel yüzler yakaladığınız zaman birazcık da şansınız varsa çok güzel resimler çekmek mümkün. Yeter ki böyle bir yüz olsun” diyerek Türkan Şoray’a olan hayranlığını belirtti.

“50’nci yılda filmle geleceğim”

Gazetecilerin sohbet sırasında Başkan Mustafa Akaydın, “Bu yıl aldığı Sanatta Sosyal Sorumluluk Onur Ödülü ile birlikte 5 kez Altın Portakal alan Şoray’a ‘fahri hemşehrilik’ verecek misiniz?” sorusuna, “Tabii ki, her zaman” diyerek yanıtladı ve yanındaki görevlilere Şoray için kentin anahtarını ve bir fahri hemşehrilik beratı hazırlamaları için talimat verdi.

Akaydın, anahtar ve berat karşılığında Türkan Şoray’dan Antalya’ya bir kez daha gelmesi için söz aldı. Akaydın’a teşekkür eden Şoray, bir dahaki gelişinin festivalin 50. yılında ve bir film ile olacağını söyledi.

Türkan Şoray ise sergiyi gezdikten sonra kendisini görmek için AKM’de toplanan Antalyalılara, “Sevginiz sonsuza kadar kalbimde yaşayacaktır” diye seslendi.

Albüm kitap yayınlanıyor

Dorsay’ın arşivinde yer alan Türkan Şoray fotoğrafları, festival yayınları arasında bir albüm kitap olarak okurla buluşturuluyor.

Sinema yazarlarının duayeni Atilla Dorsay, dijital fotoğrafçılığa geçmenin getirdiği kolaylık ve o yıllardaki sayısız karşılaşmanın sağladığı fırsatlarla; hep dostu olan ve dostu kalan Türkan Şoray’ın özellikle 2007- 2012 yıllarında bol bol fotoğrafını çekmiş. Festivaller, kutlama günleri, bayram ziyaretleri, “Altın Kızlar” dizisinin seti ya da NTV’deki “Sinema Benim Aşkım” belgesel dizisinin çekimlerinde Şoray, farklı dekorlarda, değişik ışıklarda, çeşitli giysilerle Dorsay’ın objektifine konu olmuş.

Albüm kitapta, Atilla Dorsay’ın objektifinden Türkan Şoray karelerine, aralarında Mehmet Açar, Taha Akyol, Yazgülü Aldoğan, Yavuz Baydar, Ali Bulaç, Refik Durbaş, Ülkü Erakalın, Refik Erduran, Burak Göral, Prof. Dr. Gülseren Güçhan, Rahşan Gülşan, Kadir İnanır, Rıza Kıraç, Prof. Dr. Oğuz Makal, Zeynep Oral ve Ahmet Ümit gibi önemli isimler yer aldığı isimlerin yazıları eşlik ediyor.

Atilla Dorsay, albüm kitabın telifi ve satışından gelecek geliri UNICEF Türkiye’ye bağışlayacak.

İlk gala “Menekşeden Önce”

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk galası “Menekşe’den Önce” filmine ilgi çok büyüktü. AKM Perge Salonu’nu tıka basa dolduran izleyiciler, Sivas Madımak katliamını anlatan filmin ilerleyen dakikalarında gözyaşlarına hakim olamadı.

Soner Yalçın’dan mektup var

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı & AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve eşi Dr. Günseli Akaydın da filmin izleyicileri arasındaydı. Yapımcı Halide Didem Kurt, gösterimden önce Soner Yalçın’ın gönderdiği mektubu okudu: “Onurumla girdiğim ve onurumla çıkacağım Silivri’den herkese selam. Kör zindanlardan, kitabımla ve bu belgeselimle sizlerleyim. Türkiye’deki iktidarlar, cesur ve bilgili gençleri, aydınları hiç sevmedi, eziyet etti, hapse attı, faili meçhul cinayetlere kurban etti. Yetmedi; sonunda Madımak’ta yaktı. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz cesarettir. Zihinsel çürümeye izin vermeyeceksiniz.”

Acıyı anlatmak

Madımak'taki yangında iki kardeşi ölen ve kendisi de katliamdan sonra doğan Menekşe'nin, o günleri araştırmaya başlamasının öyküsünü anlatan belgesel, dönemin tanıklarını konuşturarak yaşanan acıyı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Film, izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Gala gösteriminin ardından yapılan söyleşide, filmin yapımcısı Halide Didem Kurt, filmin müzik danışmanı Güvenç Dağüstün ve Madımak otelinde öldürülen 33 kişiden biri olan şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok izleyicilerle buluştu. Mustafa Akaydın ve festival komitesine teşekkürlerini ileten Zeynep Altıok, “Ülkemizde düşüncelerin öldürülmesi hâlâ devam ediyor. İnsanlık suçlarında zaman aşımının olması mümkün değildir. Sanatçılar, gazeteciler ve öğrenciler tutuklanıyor. Soner Yalçın’ın Silivri’deki hücresinden bu filmi yapması, çaba göstermesi ve mesleğinin ötesinde onuru için bu belgeseli tamamlamasını çok anlamlı ve toplum adına uzlaştırıcı buluyorum. Biz Dersimler, Maraşlar, Çorumlar olmasın istiyoruz” diye konuştu.

Filmin yapımcılarından Halide Didem Kurt ise Soner Yalçın’ın avukatları aracılığıyla kendilerine gönderdiği notlar üzerinden filmin çekimlerini tamamladıklarını ve Sivas katliamını yaşayan insanların acılarını daha çok kişiye duyurmak adına, filmin en kısa zamanda ülke çapında vizyona girmesi için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Soner Yalçın hâlâ tutuklu

Soner Yalçın’ın Oda TV davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı “Menekşe’den Önce”, Yalçın’ın isteği üzerine arkadaşları tarafından tamamlandı.

Derin Düşün-ce’ye hem övgü, hem eleştiri yağdı…

Yönetmen Çağatay Tosun’un “Derin Düşün-ce” adlı filminin galası, film ekibinin de katılımıyla AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gören film, senaryosu nedeniyle seyircilerin bir kısmı tarafından eleştirilirken, bir kısmı tarafından da “Ülkemizde yüzleşmekten kaçındığımız gerçekleri” yansıttığı gerekçesiyle övgüler aldı.

Gala sonrasında gerçekleştirilen söyleşide yönetmen Çağatay Tosun, film hakkındaki eleştirilere ve sorulara yanıt verdi. Seyircilerin filmde baba-kız arasında ensest ilişki olduğunu öne sürerek gösterdiği tepkiye cevaben “Toplumsal eleştiri yapmak, aile kavramını sorgulamak ve yetişkinlerin çocuklar üzerindeki etkilerini göstermek amacıyla bu filmi yaptıklarını” belirterek “Filmde kötü bir aile yapısı altında doğmuş, hayatı kendi başına kalarak öğrenmek zorunda bırakılan kız ile babası arasındaki sevgiyi anlattıklarını ve olması gerekenin dışında bir temas ya da ilişki olmadığını vurguladı. Filmin Türk sinema kriterlerine uygun olmasa da geleneksel aile yapısına uygun olduğunu anlatan Tosun, “Önyargılara karşı baba ile kız arasındaki olayları samimi, sıcak bir anlatımla sunmaya çalıştık” dedi.

Elveda Katya duygu dolu anlar yaşattı…

Festivalin ikinci gününde galası yapılan filmlerden biri de yönetmenliğini Ahmet Sönmez’in üstlendiği “Elveda Katya” oldu. Ulusal Uzun Metraj kategorisinde yarışan filmin gösterimi AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleştirildi.

Başrollerini Kadir İnanır, Anna Andrusenko, Caner Cindoruk gibi isimlerin paylaştığı filmin çekimleri, Trabzon, Rize ve Batum çevresinde gerçekleştirildi.

Yetimhanede büyüyen ve 18 yaşında babasını bulmak üzere Batum’a gelen Rus kızı Katya’yla, babası Yunus Kaptan’ın hüzünlü yaşam öyküsünü anlatan filmin gösterimi sırasında izleyiciler gözyaşlarına hakim olamadı.

Gösterim sonrasında gerçekleşen söyleşide sinemaseverler filme övgüler yağdırdı. Yönetmen Ahmet Sönmez, film üzerinde 1 yıldan fazla süredir çalıştığını ve senaryonun yaşanmış bir hikayeden uyarlandığını, filmin baş karakteri Katya’nın da Moskova’da yaşadığını söyledi. Sönmez, “Bu zamanda önyargılarımız vicdanımızın önüne geçti. İnsanların vicdanlarına dokunmak amacıyla bu filmi çektik” dedi.

Türk Kardeş ayakta alkışlandı

Sovyet yönetmen Victor Turin’in, senaryo ve kurgu tekniği açısından bir başyapıt olarak kabul edilen TÜRKSİB (Türk Kardeş) belgeseli, British Film Enstitüsü katkılarıyla 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterildi.

Gelenekselleşen “Pelikülün İzinde” bölümünde izleyiciyle buluşan TÜRKSİB’in gösterimine, ünlü İngiliz grubu Bronnt Industries Kapital canlı müzik performansıyla eşlik etti. 1929 tarihli belgesel, dönemin güç koşullarına rağmen son derece başarılı çekimleri ve kurgusuyla izleyicilerden tam not aldı. Belgesele büyük bir uyum sağlayan Bronnt Industries Kapital’in canlı müzik performansı ayakta alkışlandı.

Filmde, Sovyetler Birliği döneminde yapılan; günümüz Özbekistan’ından Kazakistan çöllerine, oradan Sibirya’ya uzanan 1445 kilometrelik Türkistan – Sibirya demiryolu inşaatı konu ediliyor. Demiryolunun yapımı sırasında ıssız doğanın acımasız koşulları karşısındaki insan manzaralarını izlenimci bir yaklaşımla ele alan TÜRKSİB belgeseli, senaryo ve kurgu tekniği açısından bir başyapıt olarak değerlendiriliyor.

Çanakkale çocukları

Sinan Çetin’in yönetmenliğini yaptığı ve eşi ile iki oğlunu oynattığı “Çanakkale Çocukları” adlı film, Altın Portakal Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştu. AKM Aspendos Salonu’nda yapılan gösterime filmin oyuncularından Wilma Elles de katıldı. Elles yaptığı “Savaşlar olmasın” dedi.

Konsere büyük ilgi

Festivalin ikinci gün etkinlikleri akşam Yüksek Sadakat müzik grubunun Habipler Kapalı Pazar Yeri’nde verdiği konserle sona erdi. Konsere Antalyalıların ilgisi büyük oldu.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 3. gün etkinlikleri ile bugün de devam edecek.

 

Haber Turu

Ünlü gazeteci hayatını kaybetti

Ünlü gazeteci hayatını kaybetti

Ünlü gazeteci-yazar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Nail Güreli yaşamını yitirdi.

TEM otoyolunda feci kaza

TEM otoyolunda feci kaza

Kocaeli Dilovası'nda bir otomobilin tıra arkadan çaprması sonucu bir kişi öldü.

Murat Arslan'a tutuklama talebi!

Murat Arslan'a tutuklama talebi!

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Murat Arslan tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Marmara Denizi'nde deprem

Marmara Denizi'nde deprem

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre Marmara Denizi'nde 3.0 büyüklüğünde deprem oldu.

Hatıra olarak minareyi götürdüler...

Hatıra olarak minareyi götürdüler...

Çanakkale Biga'ya bağlı Eşelek köyü sakinlerinin, baraj yapımı nedeniyle 1997'de boşaltılan ve Gökçeada'ya taşınan eski yerleşim alanlarından hatıra olarak köy camisinin minaresini de götürdüğü ortaya çıktı.

FETÖ'nün darbeci askerlerine geçit vermedi

FETÖ'nün darbeci askerlerine geçit vermedi

Darbecilerin, 15 Temmuz'da Ankara Merkez Komutanlığı Özel Koruma Tabur Komutanlığı lojmanından bir generali kaçırma girişimini engelleyen piyade er Uzun, yaşadıklarını anlattı.

Adana'da canlı bomba operasyonu... İbo Osman' polisten baskın

Adana'da canlı bomba operasyonu... İbo Osman' polisten baskın

Adana'da İbo Osman olarak bilinen semte polis baskın düzenledi. Aralarında 2 canlı bomba şüphelisinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Tunceli'de terör örgütü PKK'ya ağır darbe

Tunceli'de terör örgütü PKK'ya ağır darbe

Tunceli Ovacık'ta öldürülen 23 PKK'lı teröristten üçünün PKK'nın sözde üst düzey sorumluları olduğu belirlendi.

'Canlı bomba' operasyonu! Hücre evine baskın

'Canlı bomba' operasyonu! Hücre evine baskın

Adana'da DAEŞ'li ve canlı bomba oldukları iddiasıyla bir eve düzenlenen operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

Beyin kanaması geçiren vatandaşın imdadına hava ambulansı yetişti

Beyin kanaması geçiren vatandaşın imdadına hava ambulansı yetişti

Sinop'un Türkeli ilçesinde beyin kanaması geçiren vatandaşın imdadına ambulans helikopter yetişti.

İki ülkeden bir ilk... BM'den ABD'ye 'Küba' çağrısı

İki ülkeden bir ilk... BM'den ABD'ye "Küba" çağrısı

BM Genel Kurulu, 25. kez ABD'den Küba'ya uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırmasını istedi. ABD ve İsrail ilk kez tasarıya çekimser oy verdi.

'Türkiye'ye ihtiyaç var'

''Türkiye'ye ihtiyaç var''

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye'ye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Steinmeier, "Türkiye'nin çevresinde yaşanan ihtilafların Türkiye'ye yansıdığını gözden kaçırmamız lazım" diye konuştu.

ABD'den çarpıcı Rakka açıklaması

ABD'den çarpıcı Rakka açıklaması

Irak'taki ABD'li üst düzey bir komutan, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Rakka operasyonunda rol alacağını söyledi. ABD: "YPG'nin Rakka'daki rolüyle ilgili Türkiye ile görüşüyoruz" ifadesi kullanıldı.

Somali'de bir sahil kenti DEAŞ'in eline geçti

Somali'de bir sahil kenti DEAŞ'in eline geçti

Terör örgütü DEAŞ'in, Somali'nin Puntland özerk bölgesi idaresindeki "Berri" bölgesine bağlı sahil kenti Kandele'yi kontrol altına aldığı bildirildi.

'İncirlik Üssü olmadan DEAŞ'la mücadelede başarısız oluruz'

"İncirlik Üssü olmadan DEAŞ'la mücadelede başarısız oluruz"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede Türkiye'nin katkılarının sürmesini istediklerini, İncirlik üssü olmadan bu mücadelede daha başarısız kalacaklarını söyledi.

Musul'da 10 günlük bilanço

Musul'da 10 günlük bilanço

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin ortak başlatıp, uluslararası koalisyon güçlerinin destek verdiği operasyonda şu ana kadar kentin güneydoğusunda yer alan Hemdaniye ilçesi, güneyinde Nemrud, doğusunda ise Bertılla kasabaları geri alındı.

Alman hava yolu Eurowing'in çalışanları greve gidiyor

Alman hava yolu Eurowing'in çalışanları greve gidiyor

Alman Havayolları Lufthansa'nın yan kuruluşu Eurowing'de yarın (Perşembe) grev var. Eurowings ile uzun süredir yürütülen toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varamayan Uçuş Görevlileri Sendikası (UFO), grev kararı aldı. UFO'dan yapılan açıklamada, grevin ayrıntılarının bugün saat 18:00'e kadar açıklanacağı duyuruldu.

O gözlerin sahibi tutuklandı

O gözlerin sahibi tutuklandı

Fotoğrafçı Steve McCurry'nin National Geographic dergisi için çektiği fotoğrafı ile dünyanın en tanınan yüzlerinden biri haline gelen "Afgan Kız" tutuklandı.

Brüksel'de 3'lü toplantı

Brüksel'de 3'lü toplantı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Amerikan ve Fransız Savunma Bakanları ile bir araya geldi.

Medvedev'in bulunduğu salon 'patlama sesi' nedeniyle boşaltıldı

Medvedev'in bulunduğu salon "patlama sesi" nedeniyle boşaltıldı

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in Moskova'da katıldığı foruma "patlama sesi duyulması" nedeniyle ara verildiği ve salonun boşaltıldığı belirtildi.

Bakan Arslan açıkladı... Mahmutbey'i rahatlatacak proje geliyor

Bakan Arslan açıkladı... Mahmutbey'i rahatlatacak proje geliyor

İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin temel atma törenine katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan önemli açıklamalarda bulundu.

Milli İHA'ya giden yol

Milli İHA'ya giden yol

Bugünlerde kamuoyunun yakından takip ettiği İHA'lar, Türkiye için yakın bir zaman öncesine kadar öncelikli sorunlardan biriydi. Güvenlik, maliyet ve kullanılabilirlik konusunda geçmiş dönemlerde pek çok kez 'arıza' çıkaran Heron krizleri, 'milli ve yerli savunma' hedefiyle ortaya çıkarılan 'Bayraktar' ile tarihe karıştı.

Bakan Zeybekci'den bankalara uyarı

Bakan Zeybekci'den bankalara uyarı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Faizleri çok üst seviyelere çıkararak, bankacılığa yakışmayan, tefeci mantığı ile insanların zayıf anlarında onların zafiyetlerinden faydalanma şeklinde bir yaklaşım içinde olabildiklerini duyduk ve görüyoruz. Bunun gereği yapılır, hem de şiddetli bir şekilde yapılır.

Maliye Bakanlığı’ndan 'kara liste' açıklaması

Maliye Bakanlığı’ndan "kara liste" açıklaması

Maliye Bakanlığı, bugün bir gazeteye ait internet sitesinde “Bankalar 9 bin şirketi FET֒den kara listeye aldı” başlığıyla tamamen gerçek dışı ve maksatlı bir haber yayınlandığını belirterek, haberde iddia edildiği gibi ne MASAK'ın ne de Bakanlığın başka bir birimi tarafından herhangi bir bankaya böyle bir bildirim yapılmadığı bildirild

Altının gramı 126 lirayı aştı

Altının gramı 126 lirayı aştı

Altının gram fiyatı yüzde 0,2 yükselişle 126 liranın üzerine çıktı.

Brent petrol 50 dolar seviyelerine geriledi

Brent petrol 50 dolar seviyelerine geriledi

Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de petrol stoklarının artması sonrasında 50 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bakan Tüfenkci: Yeni hal yasasını hayata geçireceğiz

Bakan Tüfenkci: Yeni hal yasasını hayata geçireceğiz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sabah namazını kıldığı ve esnaf duasına katıldığı Antalya Sebze ve Meyve Hali'nde, yerinde incelemeler yapıldığını ve bu incelemelerin gıda komitesinde değerlendirerek yeni bir hal yasasının hayata geçirileceğini söyledi.

Borsa güne yatay başladı

Borsa güne yatay başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,07 yükselişle 79.492,59 puandan başladı.

Denizi olmayan şehirden kıtalararası balık ihracatı

Denizi olmayan şehirden kıtalararası balık ihracatı

Denize kıyısı olmayan ancak sınırları içerisinde yer alan barajlarında üretilen alabalıkları 15 ülkeye ihracat eden Kahramanmaraş, kıyı kentleriyle yarışıyor.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0750, avro 3,3480 liradan güne başladı.

Ersun Yanal: Zorlandık ama...

Ersun Yanal: Zorlandık ama...

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Ziraat Türkiye Kupası 3. turunda 2-1 kazandıkları Çorum Belediyespor maçında zorlandıklarını ancak istedikleri sonucu aldıklarını söyledi.

Mario Gomez açıkladı! Geri dönecek mi?

Mario Gomez açıkladı! Geri dönecek mi?

Beşiktaş'a geri dönmek istediği yönünde açıklamalarda bulunduğu iddia edilen Mario Gomez, Facebook hesabından yaptığı açıklamayla Wolfsburg'da mutlu olduğunu ve bu sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Trabzonspor'un yıldızından büyük gaf!

Trabzonspor'un yıldızından büyük gaf!

Trabzonspor'un Nijeryalı orta saha oyuncusu Onazi Ogenyi, Ziraat Türkiye Kupası'nda Bordo Mavililer'in Çorumspor'u uzatmalarda mağlup ettiği maçın ardından ilginç bir tweet attı.

Akhisar turu 5 golle geçti!

Akhisar turu 5 golle geçti!

Akhisar Belediyespor, Ziraat Türkiye Kupası 3. Turu'nda Nazilli Belediyespor ile karşılaştı.

Büyük sürpriz! Tuncay Şanlı dönemi resmen başladı

Büyük sürpriz! Tuncay Şanlı dönemi resmen başladı

3. Lig 3. Grup takımlarından Sakaryaspor teknik direktörlük görevine Tuncay Şanlı'yı getirirken yardımcısı ise Aurelio oldu.

Quaresma için flaş iddia! Gidiyor mu?

Quaresma için flaş iddia! Gidiyor mu?

Fransız basını Lille kulübünün yeni sahibi olması beklenen İspanyol iş adamı Gerard Lopez'in ilk hedefinin Quaresma olduğunu iddia etti.

Sırrı Sakık'tan Galatasaray'a şaşırtan tepki!

Sırrı Sakık'tan Galatasaray'a şaşırtan tepki!

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Galatasaray'ın Dersimspor'u 5-1 yenmesinin ardından "1-0 da işinizi görürdü. Gücünüz mağdura mı yetiyor?" diyerek tepki gösterdi.

Manchester maçı bilet fiyatları belli oldu!

Manchester maçı bilet fiyatları belli oldu!

Fenerbahçe - Manchester United maçının bilet fiyatları belli oldu.

Trabzonspor uzatmalarda güldü!

Trabzonspor uzatmalarda güldü!

Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3. Lig ekibi Çorum Belediyespor ile karşılaştı. 1-0 geriye düşen Trabzonspor, 85. dakikada N'Doye ile beraberliği yakaladı, Okay ile uzatmalarda galip gelerek adını gruplara kaldı.

Fatih Terim'den bir bomba daha!

Fatih Terim'den bir bomba daha!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Emre Mor'un ardından bir gurbetçi yıldız adayını daha A Milli Takım'a kazandırdı.

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

İzmir’in Aliağa ilçesinde, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, okul bahçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genç kız, ilçe genelinde yapılan atletizm müsabakalarında aldığı başarılarla adından söz ettirmişti.

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Ordu'nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Çalık, karavanıyla İkizce ilçesini, mahallesini ve fındığı tanıtmak için İstanbul'a doğru yola çıktı.

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Adana’da kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağından, halk arasında kurtçuk olarak bilinen 14 larva çıkarıldı.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Adana'da anestezi uzmanı Dr. K.Ş. ile genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya'da haftalık yayınlanan ve gösterdiği yemeklerle karınları acıktıran bir anime olan Shokugeki no Soma'da Türk dönerinin yer aldığı bir bölüm yayınlandı. Türk dönercileri, animasyon filmi için “Döneri bu kadar iyi biz anlatamazdık” yorumları yaptı.

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Adana'da hastaneye götürülen 7 yaşındaki bir çocuğun kulağından 14 sinek larvası çıkartıldı.

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Samsun’da kooperatiften çektiği kredi ile baba mesleği olan mobilya, döşeme ve tamirat işi yapan genç kadın, işinin patronu oldu.

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki parkurlardan biri olan Adrasan-Olimpos rotası, yanlış işaretlemeler yüzünden tehlike saçıyor.

Konya’da uçak restorana büyük ilgi

Konya’da uçak restorana büyük ilgi

Konya’da, Türkiye’nin havacılık temalı en büyük parkı olan Türk Yıldızları Parkı’ndaki uçak restoran ve kafe ilgi görüyor.

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni sanatçıdan 15 Temmuz Marşı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının verdiği demokrasi mücadelesini anlatan “Türkiye” adlı marşı yazdı.