Güneş Sistemi’ne 100’den fazla yeni gezegen eklenebilir

Bilim insanları, “gezegen” teriminin tanımını değiştirme yönünde bir öneride bulundular. Eğer öneri kabul edilirse, aralarında Plüton’un da bulunduğu 100’den fazla komşu gezegene sahip olabiliriz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

NASA’da çalışan bir grup bilim insanı, Plüton’u yeniden Güneş Sistemi’ndeki gezegenler arasına ekleyebilecek bir öneride bulundular. New Horizons araştırma ekibinde görevli olan bilim insanları, “gezegen” sözcüğünün tanımının değiştirilmesini önerdi. Eğer bu öneri kabul edilirse, “gezegen” sözcüğü çok daha fazla gök cismi için kullanılacak ve Güneş Sistemi’nin gezegen sayısı yaklaşık 110'a yükselecek.
 
Bilim insanlarının önerisine göre, bir gök cisminin gezegen olarak sayılabilmesi için şu özelliklere sahip olması gerekiyor:
Hiçbir zaman nükleer füzyon tepkimesine uğramamış olmak
Kendi yerçekimi sayesinde küremsi şekle sahip olmak
Boyut olarak yıldızlardan küçük olmak
 
Öneriye göre temel olarak bu üç özelliğe sahip olan tüm gök cisimleri gezegen olarak sayılabilecek ve buna Dünya’nın uydusu olan Ay ve diğer gezegenlerin uyduları da dahil.
 
Bilim insanlarının Plüton’u yeniden gezegen sınıfına sokmak için böyle bir öneride bulunmuş olabileceğini düşünebilirsiniz, ancak onların söylediğine göre gezegen tanımı, gezegen araştırmalarında önemli olan kriterlere göre belirlenmemiş. Bu yeni tanım sayesinde gezegenler yalnızca konumları ve boyutlarıyla değil, önemli olan diğer faktörler de göz önünde bulundurularak değerlendirilecekler.
New Horizons uzay aracı tarafından görüntülenen Pluto'daki Norgay ve Hillary dağları. NASA
 
Tanım değişikliği nasıl gündeme geldi?
International Astronomical Union, 2006 senesinde gezegen teriminin tanımında “Güneş’in yörüngesinde bulunan gök cismi” ifadesine yer vermişti. Bu tanıma göre keşfedilen yeni gezegen, Güneş Sistemi’nin dışında bulunmasından ötürü bir gezegen değil, exoplanet olarak sınıflandırılıyor. Bilim insanları, “9. gezegen” olarak tanınan bu gök cisminin gezegen olarak kabul görmesi için yeni bir tanıma ihtiyaç olduğu konusunda karar kılmışlar.
 
Şu an bilim insanları, bir gök cisminin konumuna göre mi, yoksa özelliklerine göre mi gezegen olarak kabul edilmesi gerektiği konusunu tartışıyorlar.
Kaynak PopularScience
 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Yunan Haber kanalı canlı yayında Milli SİHA´larımızı övdü

Yunan Haber kanalı canlı yayında Milli SİHA´larımızı övdü

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

Galatasaray'dan dev transfer operasyonu!

Galatasaray'dan dev transfer operasyonu!

Ersun Yanal ilk maçında hayal kırıklığı yaşadı

Ersun Yanal ilk maçında hayal kırıklığı yaşadı

En Çok Okunanlar