ABD'nin İHA talebimizi reddettiği ortaya çıktı

Dün seri üretimine başlanan ve Türkiye'nin gökyüzünde 'kamikaze askeri' olarak görev yapacak İHA'ların geçtiğimiz yıl ABD'den acil ihtiyaç olarak talep edildiği fakat Washington yönetiminin skandal bir kararla onay vermediği ortaya çıktı.

  • 23
  • 4
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
x

Terörle mücadelede güvenlik güçlerinin gücüne güç katacak yerli İHA ve SİHA'larla ilgili yeni bir detay gün yüzüne çıktı. ABD, Milli Savunma Sanayisi için acil ihtiyaç olarak istenilen İHA taleplerini reddettiği öğrenildi. 
 
Milli Savunma Müsteşarlığı, dün itibariyle yerli İHA (İnsansız hava aracı) ve SİHA'lar (Silahlı insansız hava aracı) için seri üretime başlandığını bildirdi.
 
Terörle mücadelede güvenlik güçlerinin gücüne güç katacak olan 'kamikaze drone'ların seri üretime başlanmasının ardından yeni bir detay gün yüzüne çıktı.
 
 
‘Türkiye’nin gökyüzündeki yeni askerleri’ olarak nitelendirilen drone’lar ALPAGU, KARGU ve TOGAN’ların, ABD'den acil ihtiyaç olarak istenildiği, fakat ABD yönetiminin bu talebi reddettiği ortaya çıktı. 
 
Savunma Sanayii Müsteşarı ve Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ (STM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, konuyla ilgili haberi sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu.
 
 
SALDIRAN YİĞİT
 
Türkiye, STM tarafından milli olarak geliştirilen Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı Drone “ALPAGU”, Otonom Do¨ner Kanatlı Vurucu Drone “KARGU” ve Otonom Do¨ner Kanatlı Kes¸if Drone “TOGAN” ile hem ilave operasyonel güce kavuştu hem de “sürü teknolojisi” alanında önemli bir adım attı. Seri üretimine başlanan “drone”ların isimleri öz Türkçe ve savunmayı hedefleyen askeri ikonlardan seçildi. Asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonlarının en kritik ekipmanlarından biri olmaya aday ALPAGU, eski Türkçe’de “tek başına düşmana saldıran yiğit” anlamını taşıyor. Tek bir er tarafından tas¸ınabilen ve lanc¸erden ates¸lenebilen ALPAGU, tespit ve ku¨c¸u¨k o¨lc¸ekli tehditleri etkisiz hale getirme görevlerini yapabiliyor. ALPAGU, o¨zgu¨n, go¨mu¨lu¨ ve gerc¸ek zamanlı go¨ru¨ntu¨ is¸leme ve derin o¨gˆrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere kars¸ı etkin kullanılabiliyor. Sistem; sabit kanatlı drone, lanc¸er ve yer kontrol biles¸enlerinden olus¸uyor. 
 
DÖNER KANATLI 
 
“Dağ başındaki gözlem kulesi” ve “atmaca” anlamlarına gelen KARGU ise döner kanatlı kamikaze sınıfında bulunuyor. KARGU, yapısal farkının dışında operasyonel anlamda ALPAGU ile benzer görevleri yerine getiriyor. Menzili ve hazırlık süresi ALPAGU’yla aynı olan KARGU, bin metre azami irtifaya 72 km hıza çıkabiliyor. KARGU, 6,3 kiloağırlığa sahip bulunuyor.
 
OTOMATİK TEHDİT BELİRLEME 
 
“Doğan” anlamına gelen TOGAN ise genel maksatlı kes¸if ve go¨zetleme go¨revlerinde kullanmak u¨zere o¨zgu¨n go¨rev planlama yazılımı, otonom zeka ve harekat kabiliyetleriyle dikkati çekiyor. TOGAN, özgu¨n go¨mu¨lu¨ ve gerc¸ek zamanlı go¨ru¨ntu¨ is¸leme ve derin o¨gˆrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli nesnelere kars¸ı etkin olarak kullanılabiliyor. TOGAN, 30 kat optik yakınlas¸tırma, 2 eksen stabilize o¨zgu¨n POD gibi kabiliyetler barındırıyor. TOGAN, operatöre gerek kalmaksızın uçuş görevini yerine getirebilen, hareketli veya hareketsiz tehditleri otomatik belirleyip sınıflandırabiliyor. (aksam.com.tr)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı