Çin, kendi işlemci ve işletim sistemleri ile devlet ve savunma bilgilerini koruyor

Çin'in en büyük füze tasarımcısı ve üreticisi, bilgilerin güvenliğini artırmak amacıyla ülkenin en gelişmiş bilgisayar işlemcileriyle bir bilgisayar ağı sistemi kurdu.

 • star.com.tr / M. Cihat AĞAÇ
 • 19
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Endüstrisi Kurumu (CASIC) yetkililerinden Gu Peng, dış kaynaklı teknoloji tekellerinin manipülasyonunu önlemek ve bilgileri korumak için 20 bin bilgisayara yerel işlemci entegre edildiğini söyledi.
 
Yurtdışında üretilen işlemcilerin bütün açıklarını keşfederek yeni bir sistem geliştirdiklerini belirten Peng, ''Sorunları biliyoruz ve bu sorunları sistemimizden giderebiliyoruz. Aynı zamanda sistemi açıklara karşı geliştirip, güncelleyebiliyoruz.'' dedi. 
 
''Ülkelerin bilgi ağları tehdit altında''
 
Gu Peng, şirketin 2014 yılında kendi bilgisayar ağını Loongson işlmecileri ve Kylin işletim sistemleri ile değiştirdiğini, bunların yerli üretim ve kontrol edilebilir olduğunu belirtti.
 
Loongson'dan Global Times'a yapılan açıklamada "Loongson işlemcisi temelli 'terminaller', en az emsalleri kadar iyi çalışıp günlük ofis ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabiliyorlar." ifadeleri kullanıldı.
 
Peng, ''Kylin, Pekin'deki Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi'nde 2001 yılından beri geliştirilen bir işletim sistemi. 2015'e gelindiğinde CASIC, 18 işletim sistemini tamamen lokalize etti ve devletin yüksek düzeyde sınıflandırılmış bilgilerini işleyen 1.000'den fazla bilgisayar ağı oluşturuldu.''
 
Çin'in en büyük füze üreticisi, 100'den fazla bilgi teknolojisi şirketi ile işbirliği yaparak; işlemciler, işletim sistemleri, veritabanı ve bulut platformları da dahil olmak üzere, bilgiler ve ürünler için eksiksiz bir endüstriyel zincir oluşturulmasını sağladı.
 
Açıklamaya göre, işlemciler Çin'in GPS benzeri BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi gibi düzinelerce Devlet projesinde kullanıldı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İkinci Kosova Savaşı -Tarihte bugün 17 Ekim 1448

İkinci Kosova Savaşı -Tarihte bugün 17 Ekim 1448

Kanseri önlemek mümkün mü?

Kanseri önlemek mümkün mü?

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

En Çok Okunanlar