HİSAR-O NATO tatbikatında

ASELSAN HİSAR-O Sistemiyle 2016 yılında da katılım sağlanan tatbikata, bu yıl da kazandığı yeni yeteneklerini test etme ve mevcut yeteneklerinin de sorunsuz olarak korunduğu gözlemleme fırsatı bulmak için katılım sağlandı. CWIX Tatbikatına; NATO üyesi 25 ülke ve gözlemci ülkelere ait sistemler katılım sağlandı.

  • 36
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

NATO CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination, eXercise) Tatbikatı, NATO ülkelerinde yer alan firma ve kurumların sistem çözümlerini bir arada deneyebilecekleri, birlikte çalışabilirliklerini test edebilecekleri, problemleri beraber çözebilecekleri ortak bir altyapı ve ortam sunmakta.
 
Binden fazla katılımcının dâhil olduğu tatbikat, Polonya’nın Bydgoszcz şehrinde Joint Force Training Centre’de (JFTC) gerçekleştirildi. Birlikte çalışabilirlik yeteneklerini test etmek üzere firmalar bilgi sistemlerini ve haberleşme altyapılarını test etmek üzere dört binden fazla test durumu hazırladı ve tatbikat boyunca bu testleri gerçekleştirdi.
 
Türkiye tatbikata 18 sistem ile katılım sağladı.
CWIX 2017 Tatbikatı sırasında ASELSAN HİSAR-O Komuta Kontrol ekibi tarafından koşulan 102 testin tamamı başarı ile gerçekleştirildi. Türkiye tatbikata; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kullanılan/kullanılacak olan 18 sistem ile katılım sağladı. Tatbikatın amacı; NATO ve Barış İçin Ortaklık üyesi ülkelerin mevcut ve geliştirilmekte olan Komuta Kontrol Bilgi Sistemlerinin, NATO harekât ortamında karşılıklı çalışabilirlik testlerini icra etmek ve alınacak sonuçlara göre gerekli iyileştirilmeleri yapmaktır.
 
“HİSAR-O tüm unsurlarıyla tatbikatta”
ASELSAN, CWIX Tatbikatı faaliyetlerine ASELSAN tarafından geliştirilen Komuta Kontrol Yazılımları ve alt yüklenici tarafından geliştirilen Link-16 Yazılımı ile katılım sağlandı. HİSAR-O Projesi kapsamında geliştirilen Atış Kontrol Merkezi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı ve ERİMAY-L16 Alt Sistemi Yazılımları test edilecek sistemler olarak tatbikatta yer aldı. Yazılımların Link-16/JREAP-C kabiliyetlerinin diğer sistemler ile test edilerek doğrulaması yapıldı. Ayrıca tatbikat boyunca HİSAR-O Sistemi tüm unsurlarının tanıtımı da yapıldı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

En Çok Okunanlar