Bu yıl 2 milyon İranlı turist gelecek

Nevruz öncesinde gelen talep artışıyla geçen yıl 1 milyon 665 bin olan İranlı turist sayısı 2017’de 2 milyonu bulacak. İranlı turistler alışveriş için İstanbul’u, tatil içinse Antalya ve Bodrum’u tercih ediyor.

  • 2
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), TITE İran Uluslararası Turizm Fuarı sonrası ve Nevruz dönemi için İran’dan gelen talebi göz önüne alarak ‘TÜROB TITE Tahran Turizm Fuarı’ başlıklı bir sonuç raporu hazırladı. Raporda, geçen yıl charter uçuşlarda sorunlar yaşanmasına rağmen 1 milyon 665 bin İranlı turisti ağırlayan Türkiye’nin, bu yıl 2 milyona ulaşmayı hedeflediği tespiti yapıldı. Siyasi ilişkilerin turizm üzerindeki etkilerinin de işlendiği raporda “İki ülke arasında siyasi ilişkilerde gerginlik olmaması durumunda bu hedef pek uzak görünmüyor” denildi. Raporda, kan kaybeden diğer büyük pazarlar ve Nevruz Bayramı öncesinde İran’dan gelen talep göz önüne alındığında İran’ın bu yıl en büyük turizm pazarı olabileceği kaydedildi. 

DENİZ-KUM-GÜNEŞ

Bu yılın ilk ayında İran’dan gelen turist sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak 101 bin kişi olduğu belirtilen raporda, Türkiye’nin yurt dışına çıkışlarda İranlılar için Dubai ve Malezya’dan sonra en çok tercih edilen üçüncü ülke olduğu belirtildi. İranlıların Türkiye’yi tercih nedeninin alışveriş ile deniz-kum-güneş tatili olduğuna işaret edilen raporda, İranlıların tercih ettiği diğer önemli destinasyonların Ermenistan ve Amerika olduğu dile getirildi. Amerika seyahatlerinde Türkiye’nin İranlılar için önemli bir transit noktası durumunda bulunduğu bilgisine yer verilen raporda, “Alışveriş amaçlı gelenlerin tercihi çoğunlukla İstanbul olurken, tatil amaçlı gelenler ise daha önce ağırlıklı olarak Antalya’yı tercih ediyor, son dönemde Bodrum ve Marmaris’e de ilgi artmaya başladı”denildi. 

TV REKLAMI ETKİLİ OLUR

Kültürel, coğrafi ve tarihi yakınlık sebebiyle İran’ın Türkiye için öne çıkan turizm pazarlarından biri haline geldiği aktarılan raporda, şunlar yer aldı: “İran’da sıklıkla kullanılan pazarlama unsuru, işletim hakkı belediyelere ait olan şehir ilan panolarıdır. Radyo ve televizyon yayınları, devletin kontrolünde bulunuyor. Tehran Times ve Iran Daily, İngilizce olarak yayınlanan günlük gazeteler. Ayrıca Press TV adlı İngilizce kanal, uydu aracılığıyla izlenebiliyor. Bu yayın

 organları aracılığıyla turizm pazarlaması yapılmasının etkili olacağı düşünülüyor. THY başta olmak üzere havayolu şirketlerimizin Tahran’ın yanı sıra İsfahan, Tebriz, Şiraz, Meşhed,  Ahvaz ve Kirmanşah’a doğrudan uçuşlarının olması Türkiye ile İran arasındaki turizm ilişkilerine katkı sağlıyor. İran’ın güvenlik endeksi, Türkiye’nin güvenlik endeksinden daha yüksek olması dikkati çekiyor.” 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

En Çok Okunanlar