08 Ağustos 2020 Cumartesi / 18 ZilHicce 1441
Gece modu

23 Nisan Salı okullar tatil olacak mı? 23 Nisan 2019'da hangi kurumlar tatil olacak?

23 Nisan Salı günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türkiye’de coşku ile kutlanacak. Ülke genelinde hazırlıklar bitmek üzere. Öğrenciler ve kurumlar bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da 23 Nisan 2019 tatil mi? 23 Nisan Salı günü okullar tatil olacak mı? Hangi kurumlar tatil? Sorularına yanıt aramaya devam ediyor. 23 Nisan'ın Salı gününe denk gelmesi, hafta sonu tatiliyle birleştirerek 4 gün tatil yapmak isteyenler tarafından 23 Nisan tatili kaç gün? Sorusu da soruluyor. İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu haberde...

23 Nisan 2019 Salı  09:55 - Güncelleme: 23 Nisan 2019 Salı 09:55

23 Nisan 2019 tatil mi? 23 Nisan Salı günü okullar tatil olacak mı? Hangi kurumlar tatil? Tüm ülkede büyük bir coşkuyla ve sevinçle kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırlıklar bitmek üzere. Okullar, öğrenciler ve kurumlar hazırlıklarını sürdürmeye devam ederken bir yandan da 23 Nisan'ın Salı gününe denk gelmesi nedeniyle hafta sonu tatiliyle birleştirerek 4 gün tatil yapmak isteyenler tarafından 23 Nisan tatili kaç gün? Sorusu da soruluyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2019 yılında Salı gününe denk geliyor. 23 Nisan MEB'nin yayımladığı takvime göre resmi tatil günleri içerisinde yer alıyor. İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu haberde...

23 NİSAN RESMİ TATİL Mİ?

 
23 Nisan’ın resmi tatil olup olmadığı merak ediliyor. 23 Nisan resmi tatiller arasında yer almaktadır.
 
23 NİSAN'DA OKULLAR KAÇ GÜN TATİL?
 
23 Nisan’da eğitim öğretime 1 (bir) gün ara verilecek.

23 NİSAN’DA BANKALAR TATİL Mİ?
 
Resmi tatillerde bankalar da çalışmaya 1 (bir) gün ara veriyor.
 
23 NİSAN BAYRAMI ÖNEMİ
 
23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele, kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” çok büyük önem taşımaktadır. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak önemli bir yer işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yurtdışı temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.
 
Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.
 
Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.
 
Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
 
 
2019 YILINDAKİ RESMİ TATİLLER
 
İşte bu yıl yapılacak resmi tatiller:
 
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TATİLİ
 
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili salı gününe denk gelecek. Bu resmi tatili pazartesi ile birleştirenler hafta sonuyla birlikte toplamda 4 gün tatil yapmış olacak.
 
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ TATİLİ
 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çarşamba günü kutlanacak. Çalışanlar ve öğrenciler için bugün resmi tatil uygulanacak.
 
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
 
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı pazar gününe denk gelecek, ekstra tatil olmayacak.
 
RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ
 
Ramazan Bayramı tatili 4 Haziran Salı günü başlayacak. Hafta sonuyla birleştirenler toplamda 5 gün tatil yapacak. Ancak geçtiğimiz yıllara bakıldığında arife günü ile birlikte haftanın 4 iş gününün bayrama denk geliyor olması 10 günlük bayram tatili ihtimalini kuvvetlendiriyor. Aksi bir durum olmadığı taktirde Ramazan Bayramı tatilinin 10 güne çıkması bekleniyor
 
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ TATİLİ
 
Demokrasi ve Milli Birlik Günü pazartesi gününe denk gelecek hafta sonu ile birleştirenler toplamda 3 gün tatil yapacak.
 
KURBAN BAYRAMI TATİLİ
 
Kurban Bayramı tatili 11 Ağustos pazar günü başlayacak ve çalışanlar hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle 3 gün tatil yapabilecek.
 
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TATİLİ
 
Bayram cuma günü kutlanacak. Hafta sonuyla birleştirenler toplamda 3 gün tatil yapacak.
 
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
 
Bayram salı günü kutlanacak tatilini pazartesi ile birleştirenler hafta sonuyla birlikte toplamda 4 gün tatil yapmış olacak.