Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor 2018 Kış lastiği takmayanlara ceza artıyor

Kış lastiği fiyatları ne kadar? Kış lastiği takmak zorunlu mu? Kış lastiği uygulaması için alınan son bilgilere göre Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere uygulanan 625 liralık ceza fiyatı artacak. Kış lastiği cezası 2018 fiyatı ne kadar? Kış lastiği zorunluluğu 2018 uygulaması nasıl olacak? Kurala uymayanlara uygulanan cezanın, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14.47'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Kış lastiği fiyatları lastik boyutuna ve ebatına göre değişiklik gösteriyor. Kış lastiği takmak için kar yağmasını beklemeyin. Kış lastiği cezasının yanında trafik ceza fiyatlarının da artacağı açıklandı. Kış lastiği takmak zorunlu mudur? Kış lastiği cezası ne kadar olacak? Şahsi ve ticari taşıt aracı olanların 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni idari para cezası miktarıyla birlikte araçların kış lastiği takmalarının sağlanması amaçlanıyor. Petlas kış lastiği boyutu nasıl? Otomobillere kış lastiği zorunlu mu? Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? İşte kış lastiği uygulaması hakkındaki son gelişmeler ve kış lastiği fiyatları haberimizde…

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Kış lastiğini her araba takacak mı? Peki yeni kış lastiği 2018 cezası ne kadar? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek. Şahsi ve ticari araçları yakından ilgilendiren bu süreç 1 Aralık-1 Nisan arasında uygulanacak. Kış lastiği takma kuralında cezalar da artırıldı. 625 TL'lik ceza yılbaşında 715 TL'ye yükselecek. Kimler kış lastiği takmalıdır? Kış lastiği takmak zorunlu mu? Soğuk havaların yaklaşmasıyla beraber kış lastiği uygulaması da kapıda! Ekipler sıkı denetimle kış lastiği uygulamasını getirecekler ve kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecekler. İşte kış lastiği cezası ne kadar ve kış lastiği uygulaması zorunlu mu? gibi soruların cevapları haberimizde…

 

Kış lastiği 2012 yılından bu yana ülkemizde zorunlu. Bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar için geçerli bu zorunluluk. 1 Aralık-1 Nisan arasında uygulanacak kış lastiği takma kuralında cezalar da artırıldı. 625 TL'lik ceza yılbaşında 715 TL'ye yükselecek.

 

 

KIŞ LASTİĞİ CEZASI 2018 NE KADAR?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere kesilen 625 liralık cezanın, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 lira olması öngörülüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

 

 

Özel araçlara kış lastiği zorunlu mu?

Binek otomobillerde şehirlerarası yollar için mecburi hale getirilen kış lastiği uygulamasına bu sene de 1 Aralık'ta başlanacak. Aracın ve trafiğin sıhhati için elzem olan kış lastiğini alırken, yapısının yumuşak, kauçuk miktarının fazla ve lastiğin desenleri üzerindeki izlerin kolay ayrılabilir olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Aracınızın lastik ebatları çok büyük değilse, uygun fiyata da kış lastiği bulabilirsiniz. Bildiğimiz büyük lastik markalarının, bir de gelişmekte olan ülkeler ve üçüncü dünya için üretim yaptıkları alt markaları var. İstediğiniz e-ticaret sitesinden bilmem kaç taksit ile kapınıza kadar getirtebilirsiniz. Sürüş güvenliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır.

 

KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.

 

KIŞ LASTİĞİ FİYATLARI NASIL?

Lastik ebatına göre fiyatlar değişiyor. Ancak otomobillerde çoğunlukla 16 ve 17” jantlar kullanılıyor. Fiyatları ortalama 250-400 TL arasında değişiyor. Jant boyutu büyüdükçe fiyatlar da büyüyor. Mesela 19” bir jant için alabileceğiniz bir kış lastiğinin tanesi 1.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

 

 

LASTİK ÖLÇÜLERİ NASIL SEÇİLMELİDİR?

Aracınızın üreticisinin fabrika detaylarına göre belirlemiş olduğu ölçülerde lastik modelleri satın alırsanız, sürüş güvenliğinizi ve konforunuzu etkili bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız lastiklerin kullanım ömürleri olduğunu da unutmayın. Bu yüzden lastik alışverişinizi yaparken mutlaka lastiğin üretildiği tarihe bakın. Üretim tarihinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra hiç kullanılmamış lastikler bile özelliklerini yitirebilir. Dolayısıyla her zaman son 12 aylık dönem içinde üretilmiş lastikleri tercih edin. Aracınızın marka ve modeline göre yedek kış lastikleri de alabilirsiniz.

 

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 aralık 2017 - 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek. Kış lastiği uygulaması, eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kapsar. Sadece lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar kapsam dışında tutulmuş.

 

Zorunlu olarak kış lastiği kullanacak araçlar hangileri?

Kış lastiği uygulaması, eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kapsar. Sadece lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar kapsam dışında tutulmuş.

 

Kış lastikleri nasıl ayırt edilir?

Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranır. Bu işaretler bulunamazsa trafik polisinin elinde bulunan “kış lastiği deseni” dökümanındaki desenler lastiklerinizde aranır. Dingil üzerinde bulunan içteki lastikler için de aynı durum söz konusu.

 

Kış lastiği takmamamın cezası ne kadar?

Kış lastiği yükümlülüğüne uymayan aracın işletenine 625 TL idari para cezası verilecek ve aracın lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek. Para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Her yıl kış ayları gelmeden önce yayınlanan genelgeyle ticari faaliyet gösteren araçlarda kış lastiği takılması zorunlu hale geliyor. Ancak bu konuda tam bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Çünkü özel araç sahiplerinin de kış lastiği kullanıp kullanmayacağı net bir şekilde ifade edilmiyor.

 

CEZAYI ÖDEDİKTEN SONRA NE OLACAK?

Size cezayı kesen memur en yakın lastikçiye veya aracınızı bırakabileceğiniz bir yere gidebilmeniz için bir izin kağıdı veriyor. Eğer belli bir süre için geçerli bu izin kağıdı ile gerekli önlemleri almaz ve yola devam ederseniz tekrar ceza yiyebilirsiniz.

 

KIŞ LASTİĞİNE DENETİM NE ZAMAN GELİYOR?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan tebliğ gereği yapılan yeni düzenleme uyarınca; tescil edilmiş olsun veya olmasın karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve otomobillerde (hususi otomobiller hariç) kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirildiği belirtilen açıklamada, "Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması, kamyonet, minibüs ve otomobillerin (hususi otomobiller hariç) tüm lastiklerinin kış lastiği olması, Eskişehir il sınırları içerisinde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dönemde kış lastiği kullanılmasının zorunlu hale getirilmesi hususunda valiliğimiz tarafından 23 Mayıs 2017 tarihinde karar alınmıştır.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti

Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti

FETÖ firarisi Hakan Şükür’ün ABD’deki lüks yaşamı görüntülendi

FETÖ firarisi Hakan Şükür’ün ABD’deki lüks yaşamı görüntülendi