KPSS’li KPSS’siz Nisan ayı kamuya binlerce memur ve personel alımı başvuru şartları nelerdir

Nisan ayı KPSS’li KPSS’siz en az lise memur alımı ilanları Nisan ayı 2018 personel alımı başvuruları nasıl yapılacak? 2018 KPSS’li KPSS’siz memur alımları detayları haberimizde yer alıyor. Nisan Kamuya memur ve personel alımı başvuru şartları merak ediliyor. Binlerce devlet memuru olmak isteyen adaylara müjde! Bilindiği üzere Nisan 2018 döneminde kamu kurum ve kuruluşlarına en az ilkokul mezunu adaylar arasından KPSS'li ve KPSS'siz on binlerce memur ve personel alımı yapılıyor. DPB ve kurum sitelerinde yayımlanan tüm memur alım ilanlarını tek başlık altında derledik. Başvurusu devam eden kamu kuruluşları hangileridir? Devlet bünyesinde veya özel sektörde hizmetlerine devam eden kurum veya kuruluşlar, 2018 yılı Nisan ayında çok sayıda ilan yayımlandı ve bu ilanlarda memur ve personel alımı yapaklarını duyurdular. Söz konusu duyuruların başında Askeri Personel Alımları, İŞKUR ilanları ve Kamu Kurumlarının yayımladıkları ilanlar gelmektedir. Devlet Personel Başkanlığı veya kendi resmi siteleri üzerinden yayımlanan ilanlara başvuru yapacak adayların ilanlara özel genel şartları taşımaları gerekmektedir. Aranan şartlar arasında Türk vatandaşı olmak, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımak yatıyor.

  • 15
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Nisan ayı kamuya memur alımı KPSS’li KPSS’siz Nisan ayı Kamuya memur ve personel alımı başvuru şartları nelerdir? KPSS’li ve KPSS’siz 2018 Nisan ayı kamuya memur alımı detaylarını haberimizde hazırladık. Bilindiği gibi Kamu kurum veya kuruluşları memur personel alım ilanlarını devamlı olarak yayımlamaya devam ediyorlar. Nisan Ayın'da kamuya binlerce memur ve personel alımları yapılacak ve adayların başvuru şartlarını taşımaları dahilinde başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Kamu kurumları bünyelerindeki memur personel eksikliğini tamamlamak amaçlı farklı alanlarda istihdam sağlamaktadırlar. İlgili ilanlar kurumların kendi resmi İnternet sitelerinde veya Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanmaktadırlar. Mart ayının bitmesi ile birlikte Kamu kurumları veya kamu kuruluşları bünyelerindeki çalışan memur personel eksikliğini karşılamak amaçlı yeni alım ilanları yayımlıyorlar.

 

 

NİSAN AYI ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Nisan ayı memur personel alımı için adayların bazı nitelikleri taşımaları zorunludur. Buna göre kamu kurumları adaylardan bazı genel nitelikleri yaş nitelikleri, KPSS şartı, YDS şartı, Eğitim şartı gibi başvuru şartları aramaktadır. Adayların bu nitelikleri taşımaları doğrultusunda başvuruları kabul edilecek ve eğer kurum Giriş sınavı yapacaksa adaylar sınava davet edilecektir. Buna göre adayların KPSS puan durumu esas alınarak sıralama yapılacak ve kadro sayısının kurumun belirlediği şeklinde kat sayısı alınarak KPSS sıralamasına göre adaylarda öncelikle yazılım ve sonra sözlü sınav yapılacaktır.

 

GENEL ŞARTLAR NELERDİR?

Nisan ayında yayımlanan söz konusu ilanlara başvuru yapacak adayların genel şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Söz konusu şartlar arasında

-Türk vatandaşı olmak,

-657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımak,

-Kurum tarafından belirlenen yaş aralığında olmak,

-Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

-Kurum tarafından belirtilen özel şartları taşımak,

-Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

-Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak gibi genel şartları taşımak gerekmektedir.

 

KPSS, EĞİTİM, YAŞ VE YDS NİTELİKLERİ:

Adayların ayrıca yukarıdaki niteliklerle beraber özel olarak belirtilen nitelikler olan, KPSS, YDS, Yaş ve Eğitim gibi nitelikleri'de taşımaları şarttır.

Buna göre adaylardan kamu kurumları genellikle 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekli. Ancak bazı askeri alımlar ve polis alımlarında yaş sınırı 27 veya 30 yaşını doldurmamış olmak gibi istenmektedir.

Eğitim açısından ise, adayların en az lise mezunu olmak şartı ile, Ön lisans veya Lisans programlarından mezun olmuş olmaları gereklidir. Yurt dışında eğitim almış olan adaylar için ise, YÖK tarafından onaylanmış ve denkliği kabul edilen ilgili birimlerden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

KPSS şartı olarak ise, bazı kurumlar KPSS şartı ile bazı kurumlar ise KPSS şartı olmadan alımlarını tamamlıyorlar. Ancak bir çok kamu kurumu adaylardan 2016 veya 2017 yıllarında yapılan Kamu Personeli seçme sınavından, Lise mezunları için KPSSP94, Ön lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSP3 pua türünden kurumun belirttiği şekilde en az 60 olmak üzere 70 veya 80 puan gibi puan almış olmaları istenmektedir. Ayrıca adayların yüksek puan almış olmaları kurumun yapacağı Giriş sınavına katılmak için bir avantaj olacaktır.

Bazı kamu kurumları ise adaylardan Yabancı Dil Sınavı ( YDS ) şartı arıyorlar. Buna göre KPSS şartı olmadan alım yapan bakanlıklar veya kurumlar genellikle YDS niteliği aramaktadır. Buna göre adayların geçerlilik süresi dolmamış olan ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavından geçerli dilde iyi puan almış olmaları şarttır.

 

KPSS Şartı Olmadan Alım Yapan Kurumlar:

Yukarıda da bilgisini verdiğimiz üzere bazı kurumlar Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı olmadan alım yapıyorlar. Buna göre Nisan ayında, Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri alımlar, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Bazı belediyeler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜBİTAK gibi kurumlar adaylardan Nisan ayında geçerli olan ilanları için KPSS Şartı aramayacaklardır.

 

BAŞVURULAR NASIL NE ZAMAN YAPILIR?

Başvuru yapacak adaylar başvurularını mutlaka başvuru tarihleri içerisinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Buna göre adayların mutlaka ilan için belirtilen başvuru tarihlerini incelemeleri ve son başvuru gününe kadar başvurularını yapmaları şarttır. Başvurular kurumların belirttiği şekilde, Şahsen, Posta, e-posta veya elektronik ortamda yapacaklardır. Kurumun belirttiği tarihler dışında yapan veya belirttiği şekilde yapmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 

NİSAN AYI ALIM YAPAN KAMU KURUMLARI:

Kamuya Memur Alımı ve Kamuya Personel Alımı ilanlarını Nisan ayında da sizlere sunuyoruz.  kurumların tamamını bir araya topladık ve sizlere sunuyoruz. Aşağıda sizler için hazırladığımız tablo yardımı ile alım yapan kurumlara ulaşabileceksiniz. Tabloda alım yapan kurum, başvuru tarihleri, KPSS şartı olup olmadığı, alım sayısı ve ilanın detaylarının bilgisi verilmektedir.

 

İLANLARI NASIL TAKİP EDERİM?

Nisan ayı memur personel alımı ilanlarını takip ederek hiç bir ilandan kalmayacak ve başvurularınızı zamanında yapacaksınız. Sizde bizleri çeşitli mecralarda takip ederek sürekli olarak Nisan ayı memur alımlardan haberdar kalacaksınız.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor