Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hakan ARSLAN
harslan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Beşiktaş gibi Beşiktaş

18 Aralık 2014 Perşembe

Beşiktaş’ın yakalamaya başladığı çizgiden son derece memnunum. Oyuncuların maç başı performansından bağımsız, genel bir verim ve üretkenlik hakim olmaya başladı oyun anlayışına. Biliç’in başarısı burada. Oyuncularda sezon boyu iniş çıkış olabilir. Bu durum zaman zaman skora da olumsuz yansıyabilir. Ama Beşiktaş bu oyun anlayışını korudukça, pek çok zorluğun üstesinden gelecektir.

Trabzon ve Tottenham maçlarında 13, G.Antep maçında 16 gol girişimi üretti Beşiktaş. Trabzon maçında orta üçlü Atiba-Veli-Sosa’dan oluşuyordu. Tottenham maçında K.Frei-Necip-Sosa vardı, G.Antep maçında ise Oğuzhan-Atiba-Sosa. Son iki maçın DembaBa’sız olduğunu da unutmayalım. Oyun anlayışı oturdukça, oyuncu tercihleri de başat ve belirleyici olmaktan çıkıyor. Çok olumlu bir gelişme.

G.Antep karşısında Oğuzhan-Atiba-Sosa üçlüsünü görmekten de ayrıca memnun oldum. Üretilen 16 gol girişimiönemli. Bunun 10 tanesi Oğuzhan ile Sosa’nın birlikte oynadığı dönemde, sonuncusu da Oğuzhan’ın golüyle sonuçlandı zaten. Oğuzhan’ın yerine Necip’in değil, K.Frei’ın girmesi de önemli. Sarıyer maçını bir yana koyalım, bu 16 rakamını daha önce sadece Asteras, Tottenham(D) ve Sivas maçlarında yakalamıştı Beşiktaş.

Bu köşeyi düzenli izleyenler skora aldırmadığımı bilir. G.Antep maçı 4-0 ya da 1-1 de sonuçlanabilirdi. Söyleyeceklerim değişmezdi. Beşiktaş’ın skordan bağımsız olarak yakaladığı hücum ve savunma kapasitesi çok değerli. Biliç’e düşen bunu korumak ve zenginleştirmek. O zaman oyuncu karşılaştırmaları da önemsizleşir. Örnekse, Oğuzhan ve Sosa. Hem yan yana, hem birbirinin yerine oynayabilecek iki ayrı değer, iki ayrı oyun karakteri.

Sosa’nın ligde 5 asisti var. Katkısı büyük. Oğuzhan’ın ligde 1 gol, 1 asisti, Avrupa’da 1 gol, 3 asisti, kupada da 1 asisti var. Toplam 2 gol, 5 asist. Onun katkısını da hafifsememek gerek. Sadece Oğuzhan-Sosa’da değil, başka mevkilerde de bu dengeli tablo süregiderse, bireysel iniş çıkışların önemi azalır. O zaman lig liderliğini korumak ve Liverpool’u elemek mümkün hale gelir. Şubat’ta karşımızda nasıl bir Liverpool olacağının önemi kalmaz. Çünkü Beşiktaş Beşiktaş gibi olur.