11 Ağustos 2020 Salı / 21 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hakan ARSLAN
harslan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bir cesaret çağrısı daha

06 Kasım 2014 Perşembe

Cesaret Biliç, Cesaret! Hücum Beşiktaş, Hücum! Kaç sezondur bunları yazmaktan gına geldi artık. Carvalhal ve Aybaba’ya da benzer çağrılarda bulundum, ama Biliç’i hep başka bir yere koydum. Geçen sezon ligi tanıma ve deneyim kazanma dönemiydi. Eleştirilerimin yapıcı olmasına özen gösterdim. Bugün de tutumum farklı değil. Biliç’in ağır eleştirilere uğramasını doğru bulmuyorum. Bu yıl özellikle Avrupa maçlarında sahaya yansıyan oyun karakterini çok önemsiyorum.

Biliç’in temel sorunu, ligimizdeki negatif futbol anlayışına karşı bir panzehir geliştirememiş olması. Taktik açıdan daha cesur ve yaratıcı olması gerekiyor. Sayısız ayak oyununa, masa başı hesabına sahne olan, teknik adam ve oyuncular üzerinde çok çabuk baskı kurulan bir ligde engeller ancak bu yolla aşılır. Biliç’in bunu başarabileceğine inanıyorum. Yeter ki ligin kötü alışkanlıklarına ayak uydurmaktan vazgeçsin ve Beşiktaş’a kendi yapısına uygun, kalıcı bir oyun karakteri kazandırsın.

K. Erciyes maçının son anlarındaki tedbirli hamle 3 puana mal oldu. Derbideki kontrollü anlayış ve sahadaki diziliş daha dk.3’te gelen golle anlamını yitirdi. Beşiktaş, özellikle de derbilerde şok başlangıçların takımı olmalı. Agresif başlamalı, oyuna hakim olmalı. Sosa oynayacak durumdaysa, sahaya Oğuzhan-Sosa ikilisiyle çıkılmalı. Bu bile rakibin oyun anlayışını etkileyecek bir mesajdır. “Sosa 90 dk oynayacak hale gelmemişti” denebilir. Sen onunla başla, oyun anlayışını dikte etmek, skor avantajını elde etmek için gerekenleri baştan yap. Sosa tükendiğinde oyundan al, Sosa’yı hamle oyuncusu olarak saklama.Kaybetsen de böyle kaybet.

Beşiktaş’ın bu akşam Partizan’ı rahatlıkla geçeceğinden kuşkum yok. 3 puanı cebine koymalı, Avrupa ayağında kafasını rahatlatmalı. Benim önemsediğim Pazar günkü Başakşehir maçı. Eksikler malum, ama ben bunu büyük bir fırsat olarak da görüyorum. Beşiktaş rakibi karşısında Oğuzhan-Atiba-Sosa orta üçlüsüyle ve Pektemek-DembaBa-K.Frei hücum hattıyla çok iyi işler yapabilir. Kadro yeterliği konusunda özgüven tazeleyebilir. Yukarıda sözünü ettiğim oyun anlayışını sahaya kolaylıkla yansıtabilir. Sağ bek sorunu ara transferde çözülene kadar bir çıkış yakalamak şart. Pazar günü sahada sözünü ettiğim dizilişi görmeyi umuyor ve bir kez daha ekliyorum: Cesaret Biliç, Cesaret!