01 Aralık 2020 Salı / 15 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bu bir köpek balığı filmi değil

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Bu haftanın ağır topu Meg: Derinlerdeki Dehşet her ne kadar 23 metrelik bir köpek balığının saçtığı dehşeti anlatsa da, daha çok Jurassic Park veya Godzilla atmosferini oluşturuyor.

Sayfalarımızı takip edenler bilir, deniz mevsimi gelince mutlaka bir köpek balığı dosyası yaparım. Çünkü her sezon bir köpek balığı filmi çekilir. Ancak yapımcılar son 10 yıldır tarih öncesi yaşayan köpek balıklarının atababası dev Megalodonlar’ın hikayesini anlatmaya başladılar. Bu değişim gişede çok karşılık bulmamasına rağmen inatla bu tür filmler çekilmeye devam ediliyor. Magelodon filmlerinin şöyle bir dezavantajı var. Denizlerin acımasız avcısı yerine sanki bir dinozor filmi seyrediyoruz. Gelelim içerik farkı dışında bir de bu tür filmlerin kalite sorununa. Jaws, Orca, Open Sea gibi filmleri dışarıda tutarsak zaten köpek balığı filmlerinin bir kalite problemi vardır. Hele Megalodon filmlerine gelirsek kalite daha da düşer. 23 metrelik tarih öncesi bir köpek balığını yaratmak için iyice bilgisayara yüklenilir. Bunun iyisini yapmak ise çok büyük bütçeler ister. Bu hafta vizyona giren Meg: Derinlerdeki Dehşet bu bütçeyle çekilen ve teknik olarak çok üst düzey bir yapım. Bu sebepten dolayı da beni biraz iki arada bir derede bıraktı. Demin saydığım sebepler yüzünden klasik bir köpek balığı filmi kadar etkilemedi ama teknik özellikleriyle böyle bir canavar ancak bu kadar gerçek hale getirilebilirdi. Öyle çekimler var ki ilerlemiş sinema teknolojisi yüzünden ben artık hiç bir şeye şaşırmam diyenler bile bir şaşkınlığa uğrayacaklar. Filmin bu başarısının altında biraz da Hollywood endüstrisinin gücüyle Çin sinema sektörünün elele vermiş olması muhtemel. Zaten filmin başrolünde Jason Statham oynuyor ama diğer bir başrol de Çin sinemasının en ünlü kadın oyuncularından Li Bingbing’e ait. Filmin kısaca konusunu anlatayım, uluslararası bir sualtı gözlem programının parçası olan bir denizaltı, 23 metre uzunluğundaki bir köpek balığı türü Megalodon’un (Meg) saldırısına uğrar ve Pasifik Okyanusu’nun en derin kesiminde dibe oturur. Zaman daralırken, eski derin deniz kurtarıcısı Jonas Taylor, Çinli okyanus bilimci Dr. Zhang ve kızı Suyin biraraya gelir. Mürettebatın kurtulması için üçünün birlikte çaba göstermesi gerekecektir. Filmin çekimlerinin, bilgisayar çalışmalarının ne kadar gerçekçi olduğu söyledik ama genel itibariyle yönetmenin tutturduğu sinema dilinin bence fazlasıyla espriye kaçıyor olması bu gerçekliğe zarar veriyor. Yönetmen John Turteltaub, National Treasure-Büyük Hazine serisini de çeken isim. Büyük Hazine serisi eğlenceli bir filmdi ve bence yönetmenin diline de bu anlamda çok uygundu. Bu filmde ise beni korkutmaktan çok eğlendirdi ve köpek balığı hikayelerinden benim beklentim bu değildir. 

FİLMİN KÜNYESİ 

Filmin orijinal adı: The Meg Yönetmen: John Turteltaub Senarist: Dean Georgaris Oynayanlar: Jason Statham, Li Bingbing, Winston Chao, Rainn Wilson Yapım: 2018, Çin, ABD, 118 Dak.

VİZYONDAKİLER

Gizem Treni

Filmde üç ayrı olay var: Biri Elvis, diğeri Perkins hayranı, ne yöne gideceklerine bir türlü karar veremeyen Japon turistler; aynı otel odasını paylaşmaya karar veren Romalı bir dul ve kaçak bir kadın; terk edilmiş bir koca ve onun kayınbiraderi. Bu üç öykünün kahramanları hiç karşılaşmasa da, hikâyeleri ustalıkla bağlanıyor ve film, bir trenin çektiği üç ayrı vagon misali aynı yöne gitmeyi başarıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Mystery Train

Yönetmen:Jim Jarmusch

Senarist:Jim Jarmusch

Oynayanlar: Masatoshi Nagase, Youki Kudoh, Screamin Jay Hawkins, Cinque Lee

Yapım: 1989, Japonya, ABD, 110 Dak.

Beni Satan Casus

Film, iki gün boyunca aksiyon dolu maceralara atılan Audrey ve Morgan’ın hikayesini anlatıyor. İki  yakın arkadaş Audrey ve Morgan’ın Los Angeles’ta sürdürdükleri hayat, sakin olsa da ikisini de tatmin etmemektedir. Hiçbir heyecanı olmayan hayatları, Audrey’in eski sevgilisinin evlerine gelmesiyle karışır.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Spy Who Dumped Me

Yönetmen: Susanna Fogel

Senarist: Susanna Fogel

Oynayanlar: Mila Kunis, Kate McKinnon, Justin Theroux, Sam Heughan

Yapım: 2018, ABD, 117 Dak.

Dovlatov

Ölümünden sonra ünlenecek Rus yazar Sergei Dovlatov, günlerini yazılarının yayımlanmasının koşulu olan Yazarlar Sendikası’na üyeliğini kovalayıp ufak yazı işleriyle geçirmektedir. Dünya prömiyerini Berlin’de yapan film, Dovlatov’un hayatından altı günü anlatıyor ve dönemin entelektüel çevresinin Sovyetler Birliği’yle olan ilişkisini anlatıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Aleksey German 

Senarist: Aleksey German 

Oynayanlar: Milan Maric, Danila Kozlovsky, Helena Sujecka, Artur Beschastny

Yapım: 2018, Rusya, Sırbistan, 126 Dak.

Ev Kadını

Holly’nin kardeşi ve babası, cinnet geçiren annesi tarafından öldürülmüştür. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen Holly hâlâ bu korkutucu kâbusları görmektedir. Eski bir arkadaşı Holly’yi ünlü bir medyumun lideri olduğu tarikat tarzında bir grup ile tanıştırır. Medyum Holly’ye özel bir ilgi gösterir ve Holly’nin tüm kâbusları gerçek olmaya başlar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Housewife

Yönetmen: Can Evrenol

Senarist: Can Evrenol, Cem Özüduru

Oynayanlar: Clementine Poidatz, David Sakurai, Alicia Kapudağ, Ali Aksöz

Yapım: 2018, Türkiye, 82 Dak.

Durumunu Güncelle

Kyle telefonuna sihirli bir uygulama yükler. Paylaştığı tüm gönderilerin gerçekleşmesini sağlayan bu uygulama Kyle’ın hep istediği “mükemmel” hayat için harika bir fırsattır. Ancak yaptığı güncellemeden sonra gerçek mutluluk için bir an önce kendi fabrika ayarlarına dönmesi gerektiğini anlar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Status Update

Yönetmen: Scott Speer

Senarist: Jason Filardi

Oynayanlar:Ross Lynch, Olivia Holt, Harvey Guillen, Courtney Eaton

Yapım: 2018, Çin, Kanada, 106 Dak.

Sera: Geçmişin Gizemi

Bir süredir kâbuslar gören 35 yaşlarındaki Doktor Oğuz, çalıştığı psikiyatri hastanesinde yatan Sera’yla benzer sorunları olduğunu fark eder. Elektro şok uygulanacak olan Sera’yı dinlemeye başlayan Doktor Oğuz, Sera anlattıkça kendini gizemli bir cinayet davasının içinde bulur. Sera’nın amcası Cevdet olayları çözmeye çalışır.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Adem Uğur

Senarist: Adem Uğur

Oynayanlar: Deniz Sarıbaş, Atılgan Gümüş, Cem Özer, Fırat Çöloğlu

Yapım: 2018, Türkiye