Ersoy DEDE

ersoydede@stargazete.com

Bu bir operasyon mu silah tanıtımı mı?

15 Nisan 2018 Pazar

ABD Başkanı Trump açıkladı, ardından bir defaya mahsus Suriye’de önceden tespit edilmiş olan hedefler tam isabet vuruldu.. Elbette bu harekat, 7 Nisan’daki Duma saldırısına misilleme olarak geçecek kayıtlara.. Fakat daha dikkatlice bakacak olursanız ortada, adına ‘operasyon’ denebilecek ciddi bir tablo olmadığını göreceksiniz.. Trump bir haftadır ne diyor?.. “Geldik geliyoruz, vurduk, vuruyoruz..” doğru mu?..  Twit attı önce?.. Ne dedi?.. “Hayvan Esad’ı cezalandıracağız”.. Sonra?.. “Çok güzel ve yeni akıllı bombalarımız var..” dedi, hatırlıyor musunuz?..  İşte anahtar cümle bu.. O çok güzel ve yeni akıllı bombaları, New York 5. Cadde’de bir mağazanın vitrininde sergileyecek değil ya Trump.. Bir ‘Show Room’ lazımdı. Orası da elbette insan canının kıymetinin olmadığı Suriye olacaktı.. Ne oldu.. Yüzlerce füzeyi fırlattı ABD, gidiyor mu bu gece Esad?.. O füzeler kimlerin tepesine indi?.. Esad’ın tepesine mi?.. Bir tek ne oldu biliyor musunuz? Yeni silahlar görücüye çıktı, silah tüccarları sipariş listesini güncelledi, herkes hayatına devam etti.. Şam önemli hedefleri tahliye etti. Rusya, askerine mermi değmeyeceğinin garantisini aldı. ABD tahliye edilmiş hedefleri vurdu. İş bitti.. Son not.. Kimse kusura bakmasın ama ABD’nin, Esad’ın hamisi olarak gördüğü Rusya’nın Suriye’deki varlığına hiç dokunmayan bu saldırısı başkaca bir ince bir hesabın üzerine oturuyor.. Ve akıllara şu çılgınca soru geliyor.. Putin ile Trump arasında ‘twit dalaşı’ yaşandığı sırada yoksa herkes her şeyin farkında mıydı?.. Yani bu ABD-İngiltere-Fransa ortak harekatı, Rusya’nın müsadesiyle mi yapıldı?.. Anlarız yakında.. 

 

Hiç değilse yurt dışı çıkış yasağı koydular

21 sene bekledikten sonra buz gibi darbe için mahkemenin verdiği karar bir acayip. Generaller için ‘darbeci’ diyor.. Suçu sabit buluyor. Ama cezaevine atmaya gerek görmüyor. Yaşlı oldukları için. FETÖ davalarından suçlu bulunmuş, 28 Şubat’çılardan daha yaşlı insanlar var cezaevinde.  Dahası 28 Şubat brifingli yargısının verdiği hapis kararları biliyorsunuz hâlâ yürürlükte.. Ve o kararlarla ölüm döşeğinde hasta olduğu halde tahliye edilmeyen mazlumlar var.. Dedim ya acayip.. Ama buna da şükür.. En azından yurt dışı çıkış yasağı koymuş..  14. Ağır Ceza, Can Dündar hakkında hapis kararı verdiği gün yurtdışı çıkış yasağını kaldırmıştı. Yavaş yavaş öğreniyoruz.. 

 

Marketlerin haftada bir gün kapalı kalması mümkün mü?

Zincir marketlerin haftada bir gün kapalı kalması yönünde bir tasarı tartışılıyor bugünlerde.. Hepsi aynı anda kapalı olmalı ki bir haksız rekabet ortamı doğmamalı deniyor. Bu arayış, liberal ekonomiyi içselleştirememenin bir neticesi.. Daha doğrusu anlayamamış olmanın.. Neden tatil olsun isteniyor?. Çalışanlar için mi?. Sen düzenle çalışanların çalışma koşullarını insan gibi. Planlamanı da ona göre yap. Neden kapatıyorsun dükkanı?.. Ne saçma.. Zaten halen piyasayı diri tutan en önemli kalem perakende.. Bir de bu gereksiz tasarruflarla bu sektöre darbe mi vurmaya çalışıyorsunuz, anlamıyorum.. 

 

Üniversitedeki bölümlerin koku olarak karşılıkları

İlk kim yazdı bilmiyorum. Benim karşıma Ekşi Sözlük’te çıktı.. 

Bayıldım.. Bakalım o kokuları siz de duyacak mısınız? 

-Tiyatro / Pipo kokusu

- Makine mühendisliği / Tornada işlenmiş pirinç kokusu 

- Eski yunan dili ve edebiyatı / deniz kokusu 

- Matematik - Ter kokusu

- İnşaat mühendisliği / rutubet kokusu 

- Elektrik mühendisliği / kısa devre dumanı kokusu

- Hukuk / deri çanta kokusu

- Tıp / formaldehit kokusu