Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

ASABİ ADAM
asabiadam@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Davul-tokmak, Özdemir

17 Ekim 2014 Cuma

Kanal D Haber’i bundan böyle Cüneyt Özdemir sunacakmış. Serdar Cebe, Birand’ın hastalandığı günden beri ekrandaydı, şimdi o çekiliyor yerine Özdemir geliyor. Tutar tutmaz diye tartışmadan önce biraz gerilere gidelim. Kuvvetli sunucu, ayrı haber merkezi formülü daha önce denenmişti Kanal D’de... Rahmetli Birand, CNN-Türk’ten sadece haberleri sunması formülüyle Kanal D’ye çekilmişti. O dönem davul benim boynumda tokmak başkasının elinde diye Birand’ın haklı itirazı olmuş sonra da haber genel yayın yönetmenliğine de getirilmişti. 

Şimdi Cüneyt Özdemir Kanal D ana haber ekranına hangi şartlarla çıkacak, soru bu. Haberin genel yayın yönetmeni Süleyman Sarılar, hemen altında Deniz Arman, Salih Selçuk gibi isimler var.Ana haber 5N 1K formatıyla gitmez, buna karşın Cüneyt Özdemir de sadece sunuculuk kısmını kabul etmez gibi duruyor.

Bu noktadan bakınca davul-tokmak meselesinde taşların yerine oturmasını beklemek lazım. Değişim ekran önünde tutar mı sorusunun yanıtı da aslında taşlar yerine oturduktan sonra konuşulabilecek bir başlık.

Ekonomi Bakanlığı 
doğruyu yapıyor...

Ekonomi Bakanlığı televizyonculuk sektörüne el atar mı? Elbette atar...

Türkiye katma değeri yüksek ihracat peşinde uzun zamandır. Televizyon dizileri de bunun için biçilmiş kaftan.

Eskiden neredeyse kiloyla 300-500 dolara satılan Türk dizileri şimdi bölüm başına binlerce dolar değere ulaştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bu durumu görmüş ve son derece akıllı bir işe imza atmış.Lost ve Prison Break gibi tüm dünyayı kasıp kavuran dizilerin yönetmeni Boby Roth’u Türkiye’ye getiriyor ve yerli dizi-sinema sektörüyle buluşturuyor.

Lost deyip geçmeyen dizide kullanılan eşyalar bile yüz binlerce dolara satılmıştı, dizinin final bölümü Türkiye ve bir sürü ülkede canlı yayınlandı. Prison Break belki Lost kadar efsane olmadı ama yayınlandığı sezonlar boyunca çok konuşuldu.Bu işin daha ciddi ve bilinçli yapılması sadece yapımcılara değil Türkiye’nin tamamına kazandırır.

Mekanları görmek için yaşanacak turizm hareketi, gelmek ve dönmek için THY ya da diğer firmalardan alınacak uçak bileti, otellere ödenecek para, dizide yer alan ürünlerin tüketiminde yaşanan artış, Türk oyuncuların marka haline gelmesi, onların geliri ve ödedikleri vergideki artış, daha bir sürü kültürel yan fayda da cabası.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, katma değeri en yüksek sektörlerden birine yol haritası vererek çok doğru bir giriş yapıyor, tüm sektörün teşekkür etmesi gerek...