Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Tarık Sipahi
tsipahi@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Ekmek yiyen martılar ve bozacı ...

30 Ocak 2016 Cumartesi

Kuşyemi, bozacı, ekmek yiyen martılar, ‘yaşattığını yaşarsın’ duvar yazısı, kedi seven amcadan mektup, demli çay bir lira ilanı, kedi evi kutuları, kar çiçekleri, köprülü park... Sokaklardan yansıyan bazı manzaralar.

MARTIDAN TELEFON KULÜBESİ

Dokuz Palmiye otobüs durağı karşısında. Köfteci Ramiz’in çaprazında. Büyük bir martı olarak ankesörlü telefon kulübesi. Yolun kenarında. Kartal.

KÖPRÜLÜ PARK

Özgürlük Parkı çok geniş bir alanda. Sahildeki ana caddenin bitişiğinde. Bu parkla Dokuz Palmiye Siteleri arasında yeni bir çocuk parkı var. Yerde mavi zeminde beyaz yunuslar ve beyaz martılar. Kalın tellerden, kablolardan yapılma büyükçe bir boğaz köprüsü maket olarak yer alıyor. Kartal.

YAŞATMAK

Koçtaş mağazasının yanındaki duvarda bir yazı. Arkadaki binalara çıkan yolda. Oya Sokak’ta. İki kelime: “Yaşattığını yaşarsın.” Kartal.

KUŞ YEMİ

İstanbul Deniz Otobüsleri ile sıra sıra çayhanelerin bulunduğu sokak arasında. Büyük bir park. Geniş bir alan. Pek çok güvercin. Kuşyemi dolu plastik bardaklar bir lira. Kartal

DEMLİ ÇAY

Minibüslerin kalktığı yerin karşısında. Kartal Baba büfesi. Duvarında ilan: Demli Çay Bir Lira. Kartal.

KEDİ EVİ

Sahil boyunca. Kayalar arasına serpiştirilmiş pek çok karton, mukavva kutu. Mavi naylonla örtülü. Üzerindeki yazı şöyle: “Kedi Yuvası Sakın Atmayın.” Dragos - Kartal arası.

NURDA YATMAK

Kartal Merkez Mezarlık. Duvarında iki kapı var. Ana caddeye bakan. Bu iki kapı arasında bir mezar taşı. Son iki kelimesi şöyle: “Nurda Yatıyor”. Kartal.

KAR ÇİÇEKLERİ

Koçtaş’ın karşısında. Deniz tarafındaki Mazı ağaçlarının dalları arasında eriyen karlar uzaktan beyaz çiçekler görünümünde. Kartal.

Hayat Bilgisi

TEBESSÜM

Özgürlük Parkı’nda ki havuzda yedi gün yirmi dört saat gülümseyen tebessüm eder hallerinde iki yunus heykeli bulunuyor. Selamiçeşme. Kadıköy.

MANOLYA AĞACI

Doğancılar Parkı’nda yokuş aşağı yamaçta yer alan manolya ağacı kar beyazı ile çok görkemli görünüyor. Üsküdar.

CHET BAKER

Hafta sonu alışveriş merkezlerinde yürüyen merdivenleri kullanırken dinlemek için Chet Baker’da Cool Cat.

YENİ GÖZLÜK

Kitap: Yıldızların Zamanı. Yazar: Alan Lightman. Sayfa 13. Eski olaylara yeni gözlüklerle bakınca değişik şeyler görünüyor; bunun en iyi örneği Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi.