Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hakan ARSLAN
harslan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Enseyi karartmak yok

30 Ekim 2014 Perşembe

Beşiktaş iyi yolda, K. Erciyes yenilgisi bunu değiştirmez. Partizan maçında orta üçlüyle hücum hattı arasındaki mesafenin azalması ne sonuçlar doğurdu, hep birlikte gördük. Beşiktaş hücumda kolaylıkla çoğaldı. Kolay pozisyon üretti. Atiba ve Veli’nin ofansif katkısı yüksek oldu. Erciyes maçında göremediğimiz bu. Fiziksel ve zihinsel yorgunluk, Partizan maçının özgüven çıtasını gereksiz ölçüde yükseltmiş olması, Erciyes’in kanatları kullanarak hızlı hücum anlayışı ve bunu başarıyla uygulaması, vb. Bunların hiçbiri mazeret olamaz. Duran toplardaki zaaf için de aynısı geçerli.

Ya artılar? Beşiktaş’ın 10 kişi kaldıktan sonra verdiği tepkiyi çok önemsiyorum. K. Frei’ıntakıma kazandırılıyor oluşunu da. Beşiktaş hücum odaklı bir takım. Bunu sahaya yansıttığı anda oyunun seyrini değiştiriyor. Esasen savunma güvenliğini sağlayan şey de bu özelliği. Hep yazıp duruyoruz, Beşiktaş kontrollü futbola yatkın değil, bunu beceremiyor. 2-1’den sonraki top şişirmeler Beşiktaş’a yakışmaz. Yenilecekse de kendi oyun anlayışına sadık kalarak yenilmeli Beşiktaş. Başka türlü değil.

Kırmızı karttan sonra Beşiktaş 6, Erciyes 3 gol girişimi üretmiş. Sonuç karşılıklı 2’şer gol. Beşiktaş’ın yediği goller son oyuncu değişikliğinden sonra. Bazen oyuncu değiştirmemek de bir yöntemdir. Her değişiklik takıma verilmiş bir mesajdır. Sivok’un oyuna girmesiyle verilen mesaj ortada. Takım en beceremediği işi yapmaya yeltendi, yine beceremedi. İlla değişiklik gerekiyorsa, sağ beke İsmail alınıp Necip göbeğe çekilebilirdi.Biliç’in bu maçtan da gereken dersleri çıkaracağını düşünüyorum.

Fanatik bir hücum futbolu savunucusu olarak, yıllardır bu köşeden dile getirdiğim ilkelerin çoğunu Partizan maçında sahada gördüm, pek mutlu oldum. Ayrıntılı analiz için yer kalmadı, ama bu oyun anlayışının kalıcı hale geleceğinden eminim. Son iki şey: 1. Hakemlerin işi gerilimleri izlemek, sonra da yargıçlığa soyunup kalem kırmak değil. Maçın 11’e 11 bitmesi için elinden gelen her şeyi yapmak. Bir öğrenseler artık. 2. Tek tek oyuncu eleştirisi doğru değil. Beşiktaş şampiyon olacaksa, tek tek bu oyuncularla (ve ara transferde eklenecek birkaç takviyeyle) şampiyon olacak. Beşiktaş takım olarak kazanacak, takım olarak kaybedecek. Beşiktaş iyi takım olma yolunda. Kimse bunu bozmaya yeltenmesin.