11 Ağustos 2020 Salı / 21 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Geleceğin varsa göreceğin de var

25 Haziran 2016 Cumartesi

Uzay-felaket filmlerinin en ünlülerinden biri sayılabilecek ‘Independence Day-Kurtuluş Günü’ 20 yıl sonra yeniden beyezperdede! Will Smith eksik olsa da kadro yine sağlam.

‘Independence Day-Kurtuluş Günü’ tam 20 yıl sonra devam filmiyle karşımızda. İlk filmin başrol oyuncusu Will Smith olmasa da yönetmen Roland Emmerich çok geniş bir kadro ile yeni filmi kotarmaya çalışmış. Uzay-felaket filmlerinin en ünlülerinden sayabileceğimiz ‘Independence Day’, 1996 yılında büyük ses getirmişti. Yönetmen Roland Emmerich bu film sayesinde 2012 ‘The Day After Tomorrow’ ve ‘Godzilla’ gibi büyük bütçeli filmleri çekip yerini sağlamlaştırdı. Emmerich’in filmleri aslında felsefi derinlik adına 2001 ‘Bir Uzay Macerası’ veya ‘Dune’ gibi filmlerle aynı ligde değil. Onun ürettiği filmler popüler bilimkurgu olarak adlandırılabilir.

Şifresi çözülüyor

Olabildiği kadar basit bir anlatım dili, uzaylıların dünyayı istila etmesi veya doğal felaketlerin dünyadaki insan yaşamını sona erdirmesi gibi genel izleyicinin kendini zorlamadan tüketebileceği konuları işler. Yani aslında tam bir Blockbuster filmi üreticisidir. Bir de bütün bu basitliğin yanına en kaba haliyle Amerikan milliyetçiliğini eklediğinizde işte Emmerich’in şifresi çözülmüş olur. Bütün bu söylediklerimizin en saf hali 1996 yapımı ‘Independence Day’ filminde vardı. Hatta izleyicinin gözüne sokuyordu yönetmen. Yani ABD Başkanı’nın istilacı uzaylılara savaş uçağıyla saldırması, katliamdan kurtulan halkına yaptığı ajitasyon yüklü söylev unutulmazlardandır. Ve tabii ABD’nin dünyanın lideri olma iddiası satır satır işlenmişti o filmde. Uzaylılar dünyanın önde gelen şehirlerini mahvetmiş, müthiş gemilerinden açtıkları ateşle insan kıyımı yaratmışlardı. Alman, Rus, Fransız, Çin ve Arap ülkelerinin liderleri ABD Başkanı’nın verdiği mücadeleden umut bekler olmuş, ABD Başkanı savaş jetiyle uzaylı gemilerini imha ederken onlar bilgisayar başında ona duacı olmuşlardı. Hele öyle bir din propagandası vardı ki ilk ‘Independence Day’ filminde izleyiciye yuh dedirtmişti. Efendim İtalyan Başbakanı Vatikanı terk etmeyi reddetmiş ve halkıyla beraber şehit olmuştu.

“Film, hiçbir sürprize yer bırakmayan final ve tekrar  karakterlerle fanlarını hayal kırıklığına uğratıyor.”

Smith’in eksikliği hissediliyor

Filmin bu basit mesajlarını tek tek düşündüğümde hep kızdım ama filmin o kendine has popüler yapısının beni de etkilemediğini söylemek yanlış olur. Bütün bu mesajlara rağmen benim en sevdiğim bilim kurgulardandır. Will Smith’in canlandırdığı Yüzbaşı Hiller karakterinin sabahleyin uyanıp gazeteyi almak için bahçeye çıktığında kafasını kaldırıp da o muhteşem uzay gemisini gördüğü an unutulmaz sahnelerdendir. Uzaylı yaratığın sisler içinde bilim adamını yakalayıp boğazını sıkarak onun sesinden konuştuğu sahnede insanın tüylerini diken diken eder.  Aradan geçen 20 yıl sonunda bu sahneler artık izleyici için ezberlenmiş olsa da o dönemde gerçekten etkileyiciydi. Onun için devam filmini çok merak ettim. Özellikle ilk filmdeki başrol oyuncusu Will Smith’in devam filminde yer almak için 50 milyon dolar istemesi sonucu kadrodan çıkarılması ve senaryonun tekrar yazılması takip ettiğimiz haberlerdendi. Will Smith dışında neredeyse bütün kadro korunmuş. ABD Başkanı’nı canlandıran Bill Pullman biraz akli dengesini yitirmiş eski başkan olarak, isyankar ve uyumsuz Jeff Goldblum yeni başkanın danışmanı olarak filmdeki yerlerini almışlar. Goldblum’un canlandırdığı karakterin babası rolünde Judd Hirsch dışında ilk filmdeki Genel Kurmay Başkanı Robert Loggia bile filmde birkaç saniye de olsa yer almış. Bütün bu eski kadroya gencecik ünlü isimler de eklenmiş. Smith’in canlandırdığı karakterin oğlu rolünde Jessie T. Usher, Liam Hemsworth, Maika Monroe gibi genç ekip maceranın daha başka devam filmlerinin de geleceğinin garantisi gibi. ‘Independence Day: Resurgence’ın’ konusuna gelince ilk istilada ana düşman gemisi yok edilince bir yardım çağrısı göndermiştir. Bu yardım çağrısını alan düşman uzaylılar bizim için 20 yıl onlar içinse karadelikleri kullandıkları için birkaç günde dünyayı tekrar istila etmeye gelirler. Bu sefer çok daha büyük uzay gemileri ve başlarında kötü ana kraliçe de vardır. Eski dostlar ve yeni genç kahramanlar dünyayı kurtarmak için yine imkansız bir göreve soyunurlar. Aslında aynı konu, hiçbir sürprize yer bırakmayan bir final ve tekrar karakterlerle filmin fanlarını hayal kırıklığına uğratmayacak yapım, Will Smith’in eksikliğini bize hissettirdi. Bir karakterin boşluğunu kapatmak için o kadar çok karakter yaratmışlar ki hiçbiri olgunlaşamamış. Yine de seyretmekten zevk aldım.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Independence Day: Resurgence

Yönetmen: Roland Emmerich

Senarist: Nicolas Wright

Oyuncular: Liam Hemsworth,

Jeff Goldblum, Bill Pullman,

Judd Hirsch

Yapım: 2016, ABD, 120Dk.

VİZYONDAKİLER

Ninja Kaplumbağalar Gölgelerin İçinden

Süper kötü Shredder hapishaneden kaçar ve dünyayı ele geçirmek için bir plan üzerinde çalışan çılgın bilimadamı Baxter Stockman ve iki ahmak fedai Bebo ve Rocksteady ile güçlerini birleştirir. Kaplumbağalar, Shredder ile başa çıkmaya hazırlanırken kendilerini Shredder gibi daha da büyük bir düşmanla, kötülüğüyle nam salmış Krang’le karşı karşıya bulurlar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Yönetmen: Dave Green

Oyuncular: Megan Fox, Stephen Amell, Will Arnett, Alessandra Ambrosio

Bekleyiş

Anna, ıssız bir yaşam sürmektedir. Bir gün, oğlu Guiseppe’nin sevgilisi olduğunu söyleyen Jeanne adlı bir kız çıkagelir. Jeanne hakkında hiçbir şey bilmeyen Anna, tüm eşyaları odasında duran oğlunun kısa sürede döneceğini söyler ancak paylaşmadığı bir gerçek vardır.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Wait

Yönetmen: Piero Messina

Senarist: Giacomo Bendotti

Oyuncular: Juliette Binoche, Lou de Laage, Giorgio Colangeli, Domenico Diele

Kördüğüm

Aşkta aradığını bulamayan Maggie Hardin, 30’lu yaşlarının ortası gelmişken artık tek başına da olsa çocuk sahibi olma zamanının geldiğini düşünmektedir. Ancak tam zamanlı antropolog, yarı zamanlı yazar olan John’la karşılaşınca ilk kez aşık olur ve böylece annelikle ilgili düşünceleri de yön değiştirir.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Maggie’s Plan

Yönetmen: Rebecca Miller Senarist: Rebecca Miller

Oyuncular: Greta Gerwig, Ethan Hawke, Julianne Moore, Bill Hader Yapım: 2015, ABD, 98 Dk.

Süper Papağan Filmi

Cuco, aile sirkindeki işlere yardım etmektense, TV’de gördüğü papağan El Americano’nun numaralarını taklit etmeyi tercih eder. Ancak sirk yöneticisi olan babasını bir grup kabadayı kuş tehdit edip sirkin denetimini ele geçirince Cuco, Hollywood’a doğru eğlenceli ve tehlikeli bir yolculuğa çıkar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: El Americano: The Movie

Yönetmen:  Ricardo Arnaiz, Mike Kunkel

Seslendirenler:  Rico Rodriguez, Cheech Marin, Kate Del Castillo, Gabriel Iglesias

Muna

Gazze’de yaşayan altı yaşındaki Muna ve ailesinin evi, bir gece İsrailli askerler tarafından basılır. Mutfak dolabına saklanan Muna, sabah olduğunda tek başına kaldığını fark eder ve sokaklarda ailesini aramaya başlar. Kısa bir süre önce çocuğunu kaybeden Ela ile Muna’nın yolları Gazze sokaklarında kesişecektir.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Serdar Gözelekli

Senarist: Serdar Gözelekli

Oyuncular:  Leyla Göksun, Turgay Aydın, Kaan Çakır, Pınar Balkış

Yapım: 2016, Türkiye