Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Tarık Sipahi
tsipahi@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Güneş batarken dilek tutmak

20 Şubat 2016 Cumartesi

Günü batırırken tutacağımız dilekler belki gerçekleşir; kim bilir. İstanbul’da gün kızıllığıyla birlikte izlenecek bazı mekânlar ‘Top 10’ olarak şöyle...

-  Burundaki çay bahçelerindeki sahile inen yamaca yakın masalar. Çok uzakta karşı kıyıda. Yeşilköy civarından batan güneş. Denizin üzerine aydınlığın son renkleri. Moda.

-  İskeleden sağa doğru yürüdüğünüzde. Uzun bir sahil yolunun sonunda yer alan Kalpazan Kaya. Çok ilerde güneş kayboluyor. Uzaktaki ince kara parçası üzerinden. Burgazada.

-  Küçükçekmece’den Topkapı’ya giderken. Sağda levha var. Gürpınar, yazıyor. E100’ den - eski E5- ayrılıp denize doğru otomobilinizi sürdüğünüzde. Yokuş aşağı deniz kıyısına ulaşıyorsunuz. Sahil tamamen kumsal. Deniz ilerde sağ tarafınki buruna doğru; alçalıyor, batıyor. Gürpınar. Küçükçekmece.

-  Yeniköy’den gelen motorların yanaştığı iskeleden Paşabahçe yönüne ilerlediğinizde pek çok bank. Sahilde. Bu banklardan deniz geniş bir göl olarak görünüyor. Güneş karşı tepelerden kayboluyor; gölde sönüyormuş  gibi. Beykoz.

-  Yüzünüz denize dönükken iskelenin sol tarafında beş bank. Güneş tam karşıdaki tepenin arkasından batıyor. Battıktan sonra denizin yüzeyindeki renklere dikkat. Kanlıca

-  Fenerbahçe burnu mini bir yarım ada durumunda. Ana caddeden girdiğinizde ağaçlar arasından yürüyüşle sahile ulaşılabiliyor. En uçta sağ ileri kıyı var. Çok uzakta ilerde Yeşilköy kara parçası. O civardan güneş batıyor; denizi boyayıp. Kadıköy.

-  Eski antik kalenin iç avlusu. Yamaç olarak aşağıya meyilli. Bazı yerlerde yabani kekikler mevcut. Manzara  Boğaziçi.  Alt alta dizilmiş ‘S’ şeklinde, yılan gibi uzayıp kayboluyor. Tüm Boğaziçi karşınızda uzanıyor. Günbatımında suyun rengi değişik.  Yoros Kalesi. Anadolu Kavağı.

-  Küplüce’yi geçtikten sonra ilerde sola dönen geniş bir ana cadde var. Otobüslerin son duraklarının olduğu meydan. Boğaz manzaralı. Köprü ve uzaklarda batan güneş karşınızda. Kirazlıtepe. Beylerbeyi.

-  Eminönü-Karaköy köprüsünün Haliç’e bakan kısmı. Güneş çok ilerden Eyüp civarının sol tarafından batıyor. Tam batarken Haliç’in renginin değişmesini izleme imkânı. Karaköy.

-  Maltepe ile Dragos arasındaki sahil yolu. Tam karşınızda adalar. Güneş Heybeliada’nın arkasından batarken gökyüzü renklerine dikkat.  Dragos. Cevizli.

HAVADA DURMAK

Lodosta martılar kayalara çarpan dalgaların üstünde hem dalga kırıntıları ile ıslanıyor hem de rüzgârda kanat hareketleri ile uzun bir süre kımıltısız kalabiliyorlar. Fındıklı, Bostancı, Dragos ya da Adaların kıyılarında..

YAĞMUR VE GÜVERCİNLER

Yağmurda güvercinler yağmur yağmıyormuş gibi her zamanki mekânlarında dolaşıyor. Merkezdeki dört minareli caminin karşısındaki meydanda. Maltepe.

PEMBE DİZİ KİTAPLARI

Caminin yanındaki caddenin aşağısında. Solda bir pasaj. Girdiğinizde karşınızda bir sahaf. Etraf, koridor eski kitaplarla dolu. Harlequien pembe dizi kitaplarının tanesi bir lira. Adı: Fulya Kitabevi. Tel: (216) 441 1711 Maltepe.

Hayat Bilgisi

SALÇA Salçanızın bozulmasını istemiyorsanız kullandıktan sonra kavanozun üstünü düzeltin ve azıcık zeytinyağı dökün.

GÜNEŞİN SICAKLIĞI Emirgan-Tokmak Burnu arası. Sahilde pek çok bank. Güneş tam karşıdan doğuyor. Saat on civarı sabah güneşlenme, ısınma, güneşte gülümseme imkânı. Emirgan.

BULDAN KUMAŞI Balıkçılar Çarşısı’nın tam karşısında bir pasaj. Adı: Güzel Çarşı. Girdiğinizde ilerde  çok güzel çeşitli  buldan perdeler satan bir dükkân mevcut. Beşiktaş.

MUTLULUK Kitap: Don Quijote. Yazar: Cervantes. Çeviren: Roza Hakmen.  Sayfa 423.  Sancho Panza; İstediğimi yapınca da, mutlu olurum.