Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Tarık Sipahi
tsipahi@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Güneş sahile çağırınca

16 Ocak 2016 Cumartesi

Hava güzel olduğunda, biraz da olsa ısınmış havada güneş sanki “Haydi herkes deniz kıyısına” diye anons yapıyor. Pek çoğumuz tatil günlerinde sahile gideriz gezmeye, güneşlenmeye. Bazı adresler şöyle...

-  Güzel havada kıpırdamadan durup fotoğraf çekmek keyif. Köprü ayağındaki insanlar. Eminönü.

-  Aşiyan otobüs durağının karşısı ile eski Rumeli Hisarı iskelesi arasındaki sahil yolu. Öğleden sonra güneşli. Bebek.

-  Arnavutköy ile Kuruçeşme arası sahil yolu. Bol ağaçlı, bol banklı bir mekân. Eski Kuruçeşme iskelesini geçtikten sonra kıyıda çay bahçesi de mevcut. Kuruçeşme.

-  Yeniköy-Beykoz motorlarının iskelesinden Paşabahçe yönüne doğru. Kıyı boyu pek çok bank ve ağaç bulunuyor. Beykoz.

-  Üsküdar İskelesi ve Fethipaşa Korusu arasındaki sahil yolu. Çocuk parkları ve banklar dolu. Üsküdar.

-  Kireçburnu Fırını karşındaki sahilde yer alan park. Sarıyer yönüne doğru, ağaçlar altında yürüyüş yolu var. Kireçburnu.

-  Kanlıca-Çubuklu arası, sahil yolu. Öğleden sonra da güneşli. Kanlıca.

-  Caddebostan Migros’un arkası. Açıklıkta kaykay yapma imkânı var.

-  Güneşli Dragos’ta yürüyüş keyfi. Ayrıca belediyenin sahildeki sosyal tesislerinde kızarmış patates yeme ve çay içme olanağı. Cevizli.

-  Kız Kulesi karşısındaki merdivenlerde, minderlerin üzerinde tavla oynamak ve çay içmek. Salacak.

-  Moda İskelesi ile Kurbağalı Dere arasındaki sahil yolu. Bisiklet yolu var. Köpek gezdirenlere de rastlanıyor. Uzun, rüzgârsız. Kadıköy.

-  Cumaları pazarın kurulduğu sokak. Sait Faik’in evi bu sokakta. Şimdi müze olan evin önünde pazar tezgâhları oluyor. Oradan sahile indiğinizde iskele civarı bol banklı. Su Ürünleri Kooperatifi’nin bahçesinde çay içmek mümkün. Burgazada.

-  Cami ile Mısır Konsolosluğu arası. İskele çaprazında banklar mevcut. Parkın kendisinde piknik bile yapılabilir, ağaçlar altında. Bebek.

KAYADAKİ YAZI

Beltur’un Atalar Sahil Cafe’si ile ilerideki Palmiye Cafe arasında. Sahil yolunun deniz tarafında. Kayalardan birinin üzerine bir kelime yazılmış: Bem. Atalar. Kartal.

ZEYTİN AĞACI

Kardelen Parkı. Yamaçta. Civardaki okul öğrencileri ya da pazara giden-dönenlerin ağırlıkla değerlendirdiği bir mekân. Bu parkın bir özelliği;  ondan fazla yaşlı zeytin ağacının bu parkta yer alıyor olması. Rahmanlar. Kartal.

MUTLU KEDİ

Sokak kedilerine bazen iyi bakıyorlar. Kuru mukavva kutulardan bir çatı kulübe. Kuru bir bez. Biraz kuru mama, sokak kedilerini mutlu kılmaya yetiyor. Mine Sokak, Atalar’da olduğu gibi. Kartal.

Hayat Bilgisi

ÇİÇEKÇİ PAZARI

Çarşambaları kurulan Çiçekçi semt pazarına  girişte hemen sağda patates-soğancı yer alıyor. Üsküdar.

MARTILAR

Martılar deniz yüzeyine yakın, daireler halinde uçtuklarında arada suya indiklerinde, denizde içerde balık akını var demektir.

TUZ

Sürahilerinizin dibi kir tutmuş ise içine bir avuç tuz ve biraz sirke koyup çalkalayın.

KOLLARI SIVAMAK

Amerika. Yazar: Kafka. Çeviri: Kamuran Şipal. Sayfa 340: “Karl bir yere gelince, ortada çeki-düzen verilecek neler olduğunu ve bunun yol açacağı sonsuz işi umursamadan kolları sıvamanın ne büyük bir haz sağlayacağını seve seve düşünmüştü hep.”

UYKU

Cumartesi geceleri uyumadan önce Pergolesi’den G Major Flüt Konçertosu’nu dinleyiniz.