• $ 5,5848
  • € 6,2105
  • 270.76
  • 95734.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Serdar AKBIYIK

sakbiyik@stargazete.com

Harry Potter’sız bir Harry Potter

19 Kasım 2016 Cumartesi

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling ‘Fantastik Canavarlar: Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’ kitabından uyarlanan aynı adlı filmle sinemalarda. Potter hayranları için hem bilindik hem de farklı bir dünya sizi bekliyor...

Harry Potter ile 2001 yılında tanıştık. ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı perdede seyrettiğimde romanlardan bihaberdim. Fakat benim gibi fantastik film sevenlerdenseniz seriyi beğenmemeniz imkansız. Film beni o kadar etkiledi ki uyarlandığı kitap serisini hemen takip etmeye başladım. Hem oğlumun ilgisi hem de kişisel beğenim beni Potter fanı yaptı diyebilirim. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapların çıkışını bekler olduk. Eve aldığımızda ilk önce ben okurdum, bizim çocukların sabırsızlıkları yüzünden huysuzlanmalarını çekerdik. Eh ne yapalım su küçüğün kitap büyüğün. Tabii Sevin Ablamızın (Okyay) tercümesi ve bu tercümedeki başarısı da Türkiye’de Harry Potter’ın bu kadar tutulmasının sebeplerinden. Çıkışı olmayan tren garı, büyücülerin okulu Hogwarts, uçan araba, postacı baykuş ve J.K. Rowling’in sihirli dünyası sona erdiğinde bir eksiklik hissettim. Çocuklarla birçok kez evde bütün seriyi tekrar tekrar seyrettik. Sonunda Rowling, Potter’ın sihirli dünyasının devamını getirdi: ‘Fantastik Canavarlar: Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’ Bu sefer çocuklardan çok büyükleri kahraman koltuğuna oturtmuş. Ama filmin o kendine has büyülü dünyası aynı şekilde devam etmiş. Harry Potter ve arkadaşlarının yerini Eddie Redmayne’nin canlandırdığı Newt Scamander ve arkadaş grubu almış. Newt zamanında Hogwarts’ta öğrenciyken insanlara zarar verebilecek büyülü hayvanlar bulundurduğu için okuldan atılır.

Rowling’in hikayesi Hollywood çizgi roman kahramanlarının basitliğinin İngiliz sinemasında bir dışavurumu gibi olmuş.

Macera ABD’ye taşındı

Okulun öğretmenlerinden Dumbledore onun yanında yer almış ve destek vermiştir. Yıllar sonra Newt hobisini devam ettirmiş bu hobi onun ABD’ye gitmesine sebep olmuştur. Newt elinde valiziyle gümrük görevlisinin sorularını cevaplar ve zar zor ABD’ye girer. Burada bir takım sakarlıklar sonucu valizinde sakladığı büyülü hayvanlar kaçar. Newt onları tekrar bulmak amacıyla çaba sarfederken Porpentina ile karşılaşır. Porpentina ABD büyü dünyasında görevli bir cadıdır. Porpentina, Newt’in sakarlıkları sonrasında büyü dünyasının kurallarını çiğnediği için onu tutuklar. Fakat bu sırada New York’ta başka, sebebi anlaşılamayan tuhaf olaylar meydana gelmeye başlar. ABD büyü dünyasının görevlileri bu tuhaf olaylarla uğraşırken Newt’e ayıracak vakitleri yoktur. Sonunda yaşanan olayların Newt ile bir bağlantısı olduğu inancı ortaya çıkar. Gerçekten Newt ve büyülü hayvanları mıdır bu tuhaflıkların sebebi yoksa Harry Potter’daki Voldemort kadar kötü bir büyücü müdür? Aslında filmin hikayesinin iskeleti Harry Potter’la aynı denklemlere sahip. Sadece buradaki kahramanlar büyük insanlar. O yüzden de duygusal ilişkiler veya düşmanlıklar daha ciddiye alınmış. Zaten filme gönderdiğim eleştiriler de burada başlıyor. Bu denklem çocukların dünyasında işe yarıyor ama olay büyüklere gelince Rowling bence hikayesini derinleştiremiyor.

Bu sefer Harry Potter ve arkadaşlarının yerini Eddie Redmayne’nin canlandırdığı Newt Scamander ve arkadaş grubu almış.

Rowling dehasından uzak

Özellikle filmin finalinde gereksiz diyaloglar ve seyircinin yüreğini bir şekilde burkmak isteyen kayıplar hiç gerçekçi durmuyor. İngiliz edebiyatında fantastik romanlara baktığımızda çocuk kitapları bile kendi içinde bir siyaset barındırır. Hele ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi serilere gelirsek bu siyaset ve göndermeler daha da ağırlaşır. J.K. Rowling’in hikayesi Hollywood çizgi roman kahramanlarının basitliğinin İngiliz sinemasında bir dışavurumu gibi olmuş. Harry Potter’ın yaşı büyüdükçe yaşadığı maceraların korku gerilim çizgisi artarak hikaye kendi içinde bir dönüşüm geçirirdi. Buradaysa film tamamıyla büyülü yaratıklar ve bilgisayar tekniğine odaklanmış. Yani bizim beklediğimiz Rowling dehası yerine onun fragmanı gibi olmuş film. Finale geldiğimizde hala bir şeyler olacak filmin ana hikayesi tekrar yazılacak gibi bir beklentide kaldık. Kısacası bu sefer zayıf bir J.K. Rowling dünyası ile karşılaştık.

VİZYONDAKİLER

Ayı Kardeşler 2: Büyülü Kış

Kristal Tepeler, bembeyaz karla örtülmüştür. Fırtınadan sonra gizemli bir hayvan tepelerde dolaşmaya başlar. Çok geçmeden bu gizemli hayvanın peşine düşen ödül avcıları, Kristal Tepeler’in altını üstüne getirir. Ayı Kardeşler ve Oduncu Vick, kasabalarını tehdit edenlerden kurtulmak için iş birliği mi yapacaklardır, yoksa aralarındaki kavgayı sürdürecekler midir?

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Boonie Bears:

A Mystical Winter

Yönetmen: Din Liang, Fuyuan Liu

Senarist: Fuyuan Liu

Seslendirenler: Arda Kavaklıoğlu, Sinan Divrik

Yapım: 2015, Çin, 96 Dk.

Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı

Los Angeles’ta bekâr bir anne olan Alice Zander, sahte ruh çağırma işini desteklemek için seanslarına yeni bir numara ekler. Merhametsiz ruh, küçük kızı Doris’i ele geçirdiğinde bu küçük aile, kızı kurtarmak ve için akla gelmez korkularla yüzleşir. Kocasının ölümünden sonra, çıkmazda olan Alice, kendini 15 yaşındaki kızı Paulina ile 9 yaşındaki Doris’i tek başına yetiştirirken bulur.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Ouija: Origin of Evil

Yönetmen: Mike Flanagan

Senarist: Mike Flanagan

Oyuncular: Elizabeth Reaser, Lulu Wilson, Annalise Basso, Henry Thomas

Yapım: 2016, Japonya, ABD, 99 Dk.

Mezuniyet

Romeo Aldea, Romanya’da yaşayan bir doktor ve kızı Eliza 18 yaşına geldiğinde, onu yurt dışında okutma idealiyle büyütür. Eliza İngiltere’de psikoloji okumak için burs kazanır. Tek yapması gereken liseyi bitirmektir. Başarılı öğrenci Eliza için sınavlar yalnızca bir formaliteden ibarettir. İlk sınavından önceki gün, Eliza geleceğini riske atan bir saldırıya uğrar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Bacalaureat

Yönetmen: Cristian Mungiu

Senarist: Cristian Mungiu

Oyuncular: Adrian Titieni, Maria Victoria Dragus, Rares Andrici, Lia Bugnar

Yapım: 2016, Romanya, 128 Dk.

Bir Şey Değilim

Mahmut, genç bir tiyatro oyuncusudur. İkinci sınıf sinema filmine çağrılır. Kötü adam karakterini oynayacaktır. Acemi de olsa oyunculuğunu gösterir. Filmin Jön’ü Mahmut’un tiyatrocu olmasını kıskanır ve üstüne gider. Mahmut karnını doyurabilmek için istemeden tepkisiz kalır. Yapımcı Azmi, kötü adam karakterini iyi adama dönüşerek yarım kalan film tamamlayacaktır.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Muharrem Özabat

Senarist: Muharrem Özabat

Oyuncular: Münir Can Cindoruk, Bihter Dinçel, Ferzan Hekimoğlu, Ahmet Saraçoğlu

Yapım: 2016, Türkiye, 98 Dk.

İkinci Şans

Birbirinden taban tabana zıt iki yalnız insanın yolları kesişir. Biri matematik öğretmeni Yasemin, diğeri karizmatik gurme, Cemal. Cemal, ele avuca sığmayan, karizmatik bir adamdır. Yasemin ise geçmişte yaptığı yanlış bir seçimin yaralarını sarmaya çalışan, ürkek, korumacı bir kadındır. İkilinin ortak yanı her ikisinin de ikinci bir şansa ihtiyacı olduğudur.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Özcan Deniz

Senarist: Özcan Deniz

Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Özcan Deniz,

Mesut Can Tomay, Afra Saraçoğlu

Yapım: 2016, Türkiye

ABD´de gerginlik tırmanıyor! Sağ ve sol gruplar birbirine girdi

ABD´de gerginlik tırmanıyor! Sağ ve sol gruplar birbirine girdi

Sahilde korkutan görüntü! Vinç taşıyamadı

Sahilde korkutan görüntü! Vinç taşıyamadı

İnsansız Demirhan, gövde gösterisine hazırlanıyor

İnsansız Demirhan, gövde gösterisine hazırlanıyor

Afganistan'da düğün salonundaki patlama: 63 ölü, 182 kişi yaralı

Afganistan'da düğün salonundaki patlama: 63 ölü, 182 kişi yaralı