Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Her zevke uygun bir yapım var

06 Aralık 2015 Pazar

Komedi sevenler Düğün Dernek 2: Sünnet’i iyi bir dram tercih edenler Marion Cotillard’ın başrolde olduğu Macbeth veya Türk yapımı Dolanma’yı izleyebilir. Alacakaranlık filminin yıldızı Robert Pattinson ise LIfe adlı yapımda tüm hünerlerini sergiliyor.

Düğün Dernek 2: Sünnet

İlk filmde oğlunun düğününü yapan İsmail bu kez torununun sünnet düğünü için kolları sıvarken ekip tekrar bir araya gelir ve işler iyice karışır! Eski takım bir araya geliyor, başını olmadık belalara sokuyor, sünnet düğünü şehir çapında bir hadise halini alıyor. İşler karışacak, acele düğüne aşk bile karışacak ve o sünnet illa ki yapılacak!

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen ve Senarist: Selçuk Aydemir

Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut

Yapım: 2015, Türkiye

Dolanma

Batı Karadeniz’in bir köyünde umutsuzluk içinde sıkışıp kalan,  mevsimlik orman işçisi iki kardeş ve oradan oraya savrulan bir kadının öyküsü. Kaçak odun keserek yaşamlarını sürdüren iki erkek kardeş ve bir kadının hikâyesini anlatan film, doğaya ve kendilerine yabancılaşan, ilişkileri birbirine dolanan bu üç kişinin umutsuzluklarını sorguluyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen ve Senarist: Tunç Davut

Oyuncular:  Muhammet Uzuner, Defne Halman, Baran Şükrü Babacan

 Yapım: 2015, Türkiye

Life

Life, 1955’te Dennis Stock’un ünlü Life Dergisi için yeni ünlenmeye başlayan oyuncu James Dean’in fotoğraflarını çekmekle görevlendirilmesini ve aralarında gelişen dostluklarının hikâyesini anlatıyor. 26 yaşında olmasına rağmen yaşıtlarına göre kendisini çok daha yıpranmış hisseden Dennis Stock’un muhafazakâr hayatına, popüler kültürü değiştirecek ve gençlerin kalbini hızla attıracak James Dean girer.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Anton CorbIjn

Senarist: Luke DavIes

Oyuncular: Robert PattInson, Dane Dehaan, Joel Edgerton, Alessandra MastronardI

Yapım: 2015, ABD, 111 Dk.

Macbeth

Gösterime girdiği ülkelerde övgülere boğulan Macbeth, korkusuz bir savaşçının hırs, ihanet ve ihtiras dolu hikâyesini anlatıyor. Shakespeare’in en önemli eserlerinden birinin başkahramanı olan Macbeth, karısının ihtirasları ve engelleyemediği hırsının etkisiyle, Kral Duncan’ı öldürerek tahta geçer. Eline geçen güçle gitgide yalnızlaşan kral, iktidarına engel gördüğü herkesi ortadan kaldırmaya kararlıdır.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: JustIn Kurzel

Senarist: Jacob Koskoff

Oyuncular: MIchael Fassbender, MarIon CotIllard

Yapım: : 2015,  İngiltere, 113 Dk.

Aşka Özgürlük

Film, Laurel Hester ve Stacie Andree’nin gerçek aşk hikâyesiyle eşitlik, adalet ve medeni haklar mücadelesini anlatıyor. Bir kadın komiser olan Laurel, kendisine kanser teşhisi konduğunda tazminatını eşi Stacie’ye devretmek ister. Ne var ki yetkililer bu talebi reddeder. Bir dedektifle bir aktivist, Laurel ile Stacie’nin yanında yer alarak hem emniyet mensuplarını hem de vatandaşları harekete geçirecektir.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Peter Sollett

Senarist: Ron Nyswaner

Oyuncular: JulIanne Moore, Ellen Page, MIchael Shannon, Steve Carell

Yapım: : 2015, ABD, 103 Dk.