13 Ağustos 2020 Perşembe / 23 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

ASABİ ADAM
asabiadam@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Keşke herkes yapsa

09 Aralık 2014 Salı

TRT dizisi Aşkın Kanunu, dün gece ekrana gelen bölümünde yeni 
uyuşturucu belası Bonzai’nin tehlikelerine dikkat çekti. Diğer uyuşturucu türlerine oranla çok daha sıkıntılı bir madde Bonzai. 

Tek bir seferde içeni ölüme götürmesi değil farklılığı aynı zamanda mücadele etmesi de en zor narkotik ürünlerden birisi. Mücadele zor çünkü ucuz ve dolayısıyla büyük suç baronları yerine küçük küçük bir sürü alanı takibi gerektiriyor.

Hem bu zehir hem de diğer zehirlerle sadece polisiye tedbirlerle başa çıkamayız. Doğru olan kamuoyunu bilinçlendirmek ve zehrin kullanılmasının önüne geçmek. Haber kanalları saatlerce yayınla görevlerini yaptılar ama haber kanallarının izlenme payları düşük.

İşte bu noktada dizilerin devreye girmesi son derece önemli. Keşke Aşkın Kanunu değil aklımıza gelen tüm popüler dizilerde bu sosyal soruna dikkat çekilebilse. Sadece polisiye diziler olmasına gerek yok, istendiğinde normal bir aşk dizisinin senaryosuna da monte edilebilir bu bela. Aşkın Kanunu doğru bir tercih yaptı, umarım diğer diziler de benzer bir tercih yaparlar...

Güle güle Alex...

Alex De Souza, Türkiye’ye gelmiş geçmiş en iyi yabancı futbolcuların başında geliyordu. Pazar gecesi futbola veda etti, bir sürü insan hayatında ilk kez bir Brezilya Ligi maçını Alex yüzünden seyretti. Eğer Türkiye’ye dönmeye karar verirse tüm kanallar yorumcu koltuğuna Alex’i oturtmak isterler yani burada işi hazır. 

Hatta antrenör kurslarını tamamladığı an Türkiye’de bir takımın başına geçmesi de sürpriz olmaz. Sadece futbolcu olarak değil saha dışında da başka bir adamdı Alex. Profesyonel yaşamına dikkat etti, siyaseti çoğu kulüp başkanından daha iyi bildiğini de gösterdi.

Bunca yıllık başkanlığı döneminde bir sürü teknik adam ve futbolcuyu kapının önüne koyan Aziz Yıldırım en çok Alex meselesinde zorlandı, prestij kaybetti. Düşünün ki Alex meselesinde kendisini aklamak için tercüman Samet’in şahitliğine muhtaç kaldı Aziz Yıldırım.

Türkiye’ye siyaseti bu kadar iyi bilen bir başka futbolcu bir daha ne zaman gelir bilmem ama Alex yorumcu olarak Türkiye’deki kanallara gelirse bundan mutsuz olacak çok isim olur...

Roman Havası...

Show Tv’nin yeni dizisi Roman Havası, Yalova’da Roman vatandaşların oturduğu mahallede protesto edildi. Bu diziyi yayınlayan kanal yöneticilerine, yapımcı firma ve oyunculara tavsiyem National Geographic’te Roman ABD vatandaşlarının hayatını anlatan belgeseli seyretmeleri.

Gırgır olsun diye kimse kapı gıcırtısına oynamıyor aksine kendi yapısını korurken uyum sağlama çabası ve zorluklarını anlatıyor. Kafalardaki Roman tiplemesi fazlasıyla değişti ama diziler daha o noktaya gelemedi maalesef...