• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA

eyesilada@yeditepe.edu.tr

Melisa (Oğul Otu) bitkisi göğüs ağrısı şikayetlerinde olumlu katkı sağlayabiliyor

29 Temmuz 2018 Pazar

Halk arasında “Göğüs ağrısı” olarak adlandırılan, tıp literatüründeki adı ile “Angina pektoris” terimi kalp kasına yeterli kan sağlanamaması durumuna bağlı olarak ortaya çıkan belirtileri tanımlamaktadır. Angina her yaş grubunda ortaya çıkabilmekle beraber, daha ziyade ileri yaşlarda görülmektedir. Göğüs ağrısının şiddeti, sıklığı ve süresinde belirgin değişiklik olmadan haftalarca tekrarlaması durumu “stabil angina = kararlı angina” olarak isimlendirilir. Bu durum atardamarlarda muhtemel bir sertleşme veya tıkanmanın bir işareti olarak kabul edilmektedir. 

Melisa (Bilimsel adı Melissa Officinalis) ya da Oğul Otu yaprakları benim için en değerli bitkisel ilaçlar arasında yer alır. Yazılarımda melisa çayının ya da uçucu yağının sağlığımızla ilgili çeşitli etkilerine yönelik yeni bilimsel bulgular yayımlandıkça sizlere iletmeye çalışırım. Yeni yayımlanan bir insan çalışmasında Melisanın “kararlı göğüs ağrısı” şikayetlerinde etkileri araştırılmış. 50-65 yaşları arasında 80 gönüllü iki eşit gruba ayrılarak bir gruba etkisiz kapsül (mısır nişastası), diğer gruba ise 3 gram melisa yaprak tozu içeren kapsül verilmiş. Uygulama iki ay boyunca her gün sürdürülmüş. Melisa kapsülü şu şekilde hazırlanmış; kurutulmuş yapraklar toz edilip 0,5 gramlık kapsüllere doldurulmuş. Yani günde 3 gram melisa yaprak tozu alabilmesi için her bireyin 6 kapsül yutması gerekiyor. 

Sonuçların değerlendirilmesi amacıyla ekokardiyografi (kalp-damar lezyonların teşhisinde kullanılan ultrasonik bir yöntem) ve eforlu egzersiz testi uygulanmış. Melisa kapsülü verilen grupta her iki parametrede de etkisiz kapsül verilen (kontrol grubu) gruba göre değerlerde belirgin bir düzelme sağlanmasının yanı sıra, kötü huylu kolesterol (LDL) seviyesinin belirgin şekilde düşürülebildiği, nitrik oksit seviyesinin arttığı (kan damarlarında genişleme sağlar), sistolik ve diastolik kan basıncının (küçük ve büyük değerlerinin) yine belirgin şekilde düşürülebildiği gözlemlenmiş. Daha önce yapılan çalışmalarda rozmarinik asidin ACE (anjiotensin dönüştürücü enzim) inhibitörü etkisi tespit edildiğinden, araştırıcılar Melisa yapraklarının bu etkisinin içerisinde bulunan temel bileşen olan rozmarinik asit ile ilişkili olabileceğini tartışıyor (tansiyon hastalarının kullandığı bazı tansiyon hapları ACE inhibitörü etkisi göstermektedir; yani rozmarinik asit doğal bir tansiyon ilacıdır). Çünkü bu insan çalışması daha önce yapılan deneysel çalışma bulgularını da destekliyor. 

Önemli bir husus, bu çalışmada geçen doğru Melisa bitkisini nasıl bulacağınız! Çünkü piyasada “Melisa” ya da “Gerçek Melisa” diye limon kokulu bir başka bitki olan Limon Otu’nu (Aloysia triphylla) satıyorlar. Bu bakımdan doğru bitkinin hangi olduğunu internette Latince bitki isimlerini girerek resimlerine bakın. Birbirinden ayırt etmek çok kolay. 

Benim önerim, kalp sorununuz olmasa bile her akşam yemekten sonra şekersiz olarak Melisa çayı içmeniz. Doğru markaların poşet çayını kullanmanız önemli; neden mi? tarım ilacı, ağır metal gibi toksinlerin sağlığınıza yarar yerine zarar vermemesi için. Bu suretle hem tüm gün etkilendiğiniz radyasyonun etkilerini silebilirsiniz hem yemeğin sindirimi kolaylaşır hem de stresinizi alarak rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bu bahsettiğim sağlık beyanlarının hepsi bilimsel klinik ve deneysel çalışmalar ile ispatlanmıştır.

 

Başkan Erdoğan Necip Fazıl´ı ´Canım İstanbul´la andı

Başkan Erdoğan Necip Fazıl´ı ´Canım İstanbul´la andı

Görenler hayran kaldı... Böyle görüntülendiler

Görenler hayran kaldı... Böyle görüntülendiler

S-400 rahatsızlığının nedeni belli oldu

S-400 rahatsızlığının nedeni belli oldu

Yazı müjdeleyen meyveler

Yazı müjdeleyen meyveler