23 Eylül 2020 Çarşamba / 5 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muhittin BOŞAT
mbosat@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Metin Tokat’ı yedin sıra sende Namoğlu

02 Ağustos 2017 Çarşamba

Türkiye’de Futbol Federasyonları’nın oldum olası iki tane yumuşak karnı vardır, birisi Milli Takım, diğeri de MHK ve hakemler. TFF yönetimi, Milli Takım’da geçtiğimiz sene Temmuz ayından beri kangren haline gelmiş Fatih Terim ve Arda Turan krizinden, rüyasında bile görse inanamayacağı iki olay ile kurtuldu!

Arda Turan Milli Takım uçağında bir gazeteciye küfür edip saldırınca Milli Takım’dan gönderildi. Fatih Terim ise ancak filmlerde görebileceğimiz bir şekilde yanındaki adamları ile kebapçı baskını yaptı. Gelen tepkiler üzerine de TFF tarafından görevden alındı ve TFF’nin eli bu iki olay sonrasında son derece rahatladı. TFF yönetimi yeni sezon için kendilerini rahatlatacak bir diğer adımı atamadı ve ne yazık ki MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile devam etme kararı verdi.

Bunu yaparken de sanki geçen sezonun tüm başarısızlığının sebebi oymuş gibi, MHK Başkan Vekili FIFA kokartlı eski hakem Metin Tokat’ın istifa ettirilmesini MHK Başkanı’ndan istediler.

İstifası istenen Metin Tokat ise haklı olarak direndi, istifa etmedi ve “Almak istiyorsanız siz beni görevden alın” dedi. Bunun üzerine MHK Başkanı Yusuf Namoğlu kendi koltuğunu biraz daha koruma uğruna yardımcısı Metin Tokat’ı başkan vekilliği görevinden alarak pasifize etti.

Kurulunda Erol Ersoy, Murat Ilgaz, Serdar Tatlı, Ali Can Lakot ve Kadir Tozlu gibi üst düzey hakemlik yapmış kişiler varken hayatında Süper Lig’de bir kez bile görev yapmamış, kerameti kendinden menkul olan Bedri Dölkeleş’i başkan vekili yaparak aklınca geçen sezonun tüm suçunu Metin Tokat’ın üzerine yıkmış oldu.

Peki geçen sezon MHK’nin bu kadar kötü ve başarısız olmasının arkasında görevinden alınan Metin Tokat mı vardı?

MHK Başkanı sayın Yusuf Namoğlu, daha önce de sordum yine soruyorum!

-Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ın kendi evindeki maçların yarısını yöneten Barış Şimşek ve Serkan Çınar’ı bu maçlara sen atamadın mı Yusuf Namoğlu?

-Fenerbahçe’nin kendi evindeki ilk oniki maçının beş tanesini yönetsin diye Fırat Aydınus’u Kadıköy’e sen göndermedin mi Yusuf Namoğlu?

-Fethiye’de görevli olduğu maça 35 dakika geç gidip, çok kötü bir yönetim gösteren hakeme iyi not veren o gözlemciyi hayatında Süper Lig’de hiç düdük çalmamış olmasına rağmen Süper Lig’e alabilmek için özel olarak kurs düzenleyip alan şimdiki yardımcın Bedri Dölkeleş ve sen değil misin Yusuf Namoğlu?

-Başkan Vekilliği görevinden aldığın Tokat’ın, TFF yönetimi içinden bazı kişilere yüz vermemek, onların isteklerini yerine getirmemek haricinde başka bir suçu var mıdır?