Muhittin BOŞAT

mbosat@stargazete.com

MHK’ yı hakemler yönetiyor

30 Kasım 2016 Çarşamba

F enerbahçe’nin iyi oyunlar ile üst üste aldığı galibiyetler ve Beşiktaş ile Başakşehirspor maçının berabere bitmesi, Sarı- Lacivertli takımı zirve için iddialı duruma getirirken cumartesi günkü Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin de önemini iyice artırdı. Bu önemli derbi maçı yönetmek için de tek aday olarak Hüseyin Göçek görünüyor.

Geçtiğimiz haftanın hakem kararlarına baktığımız zaman yine önemli hatalar olduğunu görüyoruz. Galatasaray -Bursaspor maçını yöneten Barış Şimşek her zamanki gibi yine çok önemli hatalar yaptı. Bursasporlu Kubilay’ın kendi ceza alanı içinde kolları açık bir şekilde top ile oynamasındaki net penaltıyı vermedi. Podolski’nin dirseği ile rakibi Sivok’un suratına vurup kan içinde bıraktığı darbeyi es geçip Podolski’ye kırmızı kart gösteremedi. Yardımcı hakem Samet Çavuş ise Bursaspor’un golündeki ofsayt pozisyonunu atlayarak hata yaptı. Gençlerbirliği-Trabzonspor maçında ise hakem Fırat Aydınus ,Trabzonspor’un net iki penaltısını vermeyerek Bordo-Mavili ekibi ligin dibine doğru iteledi.

UEFA Hakem Kurulu üyesi Jaap Uilenberg’in en beğendiği diş hekimi olan Tolga Özkalfa, iki ay önce verdiği kararlar ile karma karışık ettiği ve Bursaspor’un fişini çektiği Gaziantep-Bursaspor maçı sonrasında görev aldığı ilk Süper Lig mücadelesinde bu kez de yardımcı hakemi ile birlikte Kasımpaşa’nın dişini çekti. Tolga Özkalfa’dan iyi bir hakem olmayacağı açıkça belli. MHK ve Tolga Özkalfa’nın oturup konuşmaları, akılcı bir karar almaları ve daha fazla takımın canı yanmadan Tolga’nın insanlığa çok faydalı olacabileceği diş hekimliği mesleğine geri dönmesini sağlamaları gerekir.

Fenerbahçe-Galatasaray maçını onbironbir tamamlayabilmek için hakemliğinin tüm hünerlerini sergileyip imkansızı başaran Cüneyt Çakır, hafta arasında düdük çaldığı Şampiyonlar Ligi maçında ise orası kendi ülkesinin ligi olmadığı için ikinci sarı kartlardan dolayı iki kırmızı kart birden göstermek zorunda kaldı. Hafta sonu yönettiği Beşiktaş- Medipol Başakşehirspor maçında ise iyi götürdüğü oyunun sonlarında Beşiktaşlı Quaresma’nın kayarak ve kontrolsüz bir şekilde yaptığı Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve tüm kıtalardaki hakemlerin gözü kapalı bir şekilde sarı kart göstereceği pozisyona ne yazık ki sarı kart çıkarmaktan kaçındı. Eğer ki Quaresma o pozisyonda sarı kart görmüş olsaydı, sarı kart ceza sınırında olduğu için cumartesi günkü Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde forma giyemeyecekti.

İşte en büyük sorun da burada ortaya çıkıyor. Anadolu takımlarının oyuncularına rahatlıkla kırmızı kart gösterilebilen hakemler, lobisi olan güçlü takımların oyuncularına ise benzer pozisyonlarda sarı kart bile çıkaramıyor. Hakemlerimizin görevi durumdan vazife çıkartmak değil, oyun kurallarını uygulamak olmalı. MHK de bu durumlara çanak tutmamalıdır. Zaten hakemlerin bu türlü yönetimler göstermesinin tek nedeni de MHK’nin hakemleri değil, hakemlerin MHK’yi yönetiyor olmasıdır 

Stadyumu 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganıyla inlettiler

Stadyumu 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganıyla inlettiler

Hayretler içinde bırakan ağaçlar

Hayretler içinde bırakan ağaçlar

2017 Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması'nın en iyileri belli oldu

2017 Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması'nın en iyileri belli oldu

Türkiye'de iPhone X,  iPhone 8 Plus ve iPhone 8 fiyatı ne kadar?

Türkiye'de iPhone X, iPhone 8 Plus ve iPhone 8 fiyatı ne kadar?