Ersoy DEDE

ersoydede@stargazete.com

Olay yeri görüntüleri nasıl pazarlandı?

03 Eylül 2017 Pazar

Vatan Şaşmaz cinayetine dair olay yeri görüntülerinin, bir polis memuru tarafından eşine yollanarak yayıldığı ortaya çıktı.. İddiaya göre, hanımefendi, Beşiktaş emniyette polis memuru olan eşine, ‘nerede kaldın?’ diye mesaj atmış..

Eşi de ‘iş çıktı, biraz gecikeceğim’ deyince septik abla inanmamış.. Eşini inandırmak isteyen polis memuru da olay yerinde çektiği görüntüleri yollamış eşine telefondan.. İşte böyle yayılmış.. Yani bu iddiaya inanmamız halinde şu denklemi kabul etmemiz gerekiyor; polisin, eşini aldatmadığına ikna etmek için yolladığı görüntü, elden ele İHA’ya kadar ulaşmış.. İHA da, basmış ‘özel haber’ logosunu abonelerine servis etmiş.. Biri bizim zekamızla dalga geçiyor olmalı.. Bakın o polis arkadaş ne anlattıysa anlattı.. Fakat arz edeyim olayın esası öyle değil..

Görüntüler olay yeri incelemede çekilen yasal görüntüler..  Açığa alınan polis memuru, muhtemelen o gece birlikte çalıştığı bir iki arkadaşının da bilgisiyle, bu işten nasıl para kazanacağını hesaplamış.. Televizyon editörleriyle pazarlığa oturmuş.. Ve görüldüğü gibi birinden de istediği neticeyi almış.. İHA satın almış görüntüyü yayınlamış.. Eğer İHA, bu görüntüyü kimden kaç TL karşılığında satın aldığını söylediyse savcılara, düğüm çözülmüştür bile belki de..

Game of Thrones'ta Menzil sürprizi!

Fotoğraf hangi vakitte nerede çekildi belli değil.. Belki de hayatının rutini bu. Yani gün içinde bir koltuk, kanepe ya da sandalyeye oturmak yerine buraya oturmayı tercih ediyor.. Adı Galip Erol.. Menzil Şeyhi Abdülbaki Erol’un torunu.. Bu tahttaki pozları görünce Galip Erol’un büyük amcası, Menzil’in namı hâlâ daha dillerden dillere anlatılan Şeyhi Seyda Muhammed Raşit Erol’u hatırladım.. Ya bir sedirde, ya bir taburede ya da seccade otururdu.. Türkiye’nin dört bir tarafından içkiyi sigarayı bırakmak için Adıyaman yollarını aşındıran binlerce kişi anlattı.. Bir sapığın iğneli saldırısıyla felç olan, iki sene sonra da 63 yaşında hayatını kaybeden Seyda Muhammed Raşit Erol, zenginlik belirtisi sayılabilecek bir görüntü hiç vermedi.. Hıncal Uluç bir defasında darbeci Kenan Evren’in hakaretlerle dolu hatıratına cevaben, “.. isteseydi kapısını çalan herkesten para alabilir, inanılmaz bir servete sahip olabilirdi (…) ama kimseden bir kuruş para almıyordu..” diye yazmıştı.. Şimdi onun mirasına sahip çıktığını söyleyen çocuklar, Game Of Thrones tahtında pozlar veriyor.. Üstünlüğün takvada olduğunu bilmiyorsan, Serdar Abin anlatsın sana Galip Erol kardeş.. Dinlersen tabi..

Dünya değil ama kafalar düz

New York Times Başyazarı Thomas Friedman’ın ‘Dünya Düzdür’ diye bir kitabı vardı.. Bizim küreselleşme olarak algıladığımız bir takım gelişmelerin, dünyanın düzleşmesine yol açtığını savunuyordu.. Bir tür metafordu yani aslında Friedman’ın kitabı.. AK Parti Fatih Gençlik Kolları yöneticisi Tolgay Demir’in, ‘Dünya Düzdür Teorisi’ başlıklı makalesini görünce öyle bir şey zannettim.. Dedim herhalde  ironi yapıyor.. Belki de engizisyon falan göndermesi yaparak adalet-hakkaniyet üzerine yazı yazmıştır falan diye düşündüm.. Öyle başladım yani okumaya.. Yoo.. Değilmiş.. Bildiğin düpedüz saçmalamış arkadaş.. Bu saçmalamasını da partinin etkinlikleri duyurulsun diye açılmış hesaplardan kamuoyuyla paylaşmış.. Üzerine kalem oynattığı alanda hiçbir eğitimi olmayan bu genç arkadaşın, vikipedi apartması bir takım laflarla dünyanın düz olduğuna dair teoriler yazmasının nedeni nedir peki?.. Eğer zeki/kafalı bir adam olmasa Fatih gibi çok önemli bir teşkilatta böyle önemli görevler vermezlerdi.. Peki o halde ne?.. Bir izahı var mıdır bu tezviratın?.. Yoksa AK Parti’ye dönük bir operasyon mudur?.. Biz de öğrenelim işin esası neymiş?..

Ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı

Ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı