• $ 5,7543
  • € 6,3461
  • 272.38
  • 103781
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ali Sami ALKIŞ

asalkis@stargazete.com

One Day in Europe Avrupa’da Bir Gün

18 Mayıs 2019 Cumartesi

Biliyorsunuz, G.Saray’ın Avrupa Kupası Şampiyonu olduğu büyük başarının yıldönümündeyiz... Sarı-kırmızılılar o dönemde, Süper Kupa’yı da kazanmalarının ekstra etkisiyle; dünyanın en gözde ekibi olmuştu.Hatta bir gezi için gittiğim bazı Afrika ülkelerinde, sarı-kırmızılı G.Saray formaları kapış kapış gidiyordu. 

Hele Tunus’ta; Fransa’nın Champ-Elysee caddesine benzesin diye yapılan bulvarında gezinirken, G.Saray formalı yığınla genci görünce, gözyaşlarımı tutamamıştım.

Arka arkaya gelen büyük başarılar o denli ses getirdi ki; konu G.Saray olan “One Day in Europe-Avrupa’da Bir Gün” adlı bir film çevrilmişti. Filmde, Galatasaray ve Deportivo La Coruna, Moskova’da  Şampiyonlar Ligi finalini oynuyordu.

***

Film; maçın oynandığı sırada Berlin, Moskova, Santiago ve İstanbul’da yaşanan 4 ayrı polisiye olayını işliyor... Bu kentlerde herkes final maçını televizyondan izlediği için; başka konulara yönelik dikkat dağınıklığından yararlananlar, fırsattan istifade çeşitli dolaplar çeviriyorlar.

Olaylar verilirken, G.Saray-La Coruna maçının Luzhniki Stadı’ndan nakli de sık sık ekrana geliyor, yaşanan büyük heyecan çok coşkulu bir anlatımla sunuluyordu.

Maç karşılıklı gollerle 1-1 bitiyor. Uzatmalarda da eşitlik bozulmayınca, iş penaltılara kalıyor. Penaltı atışları, tarihi bir rekorla 16-16 devam ederken; kupayı kimin kazandığı gösterilmiyor. 

***

Biz kendimizi, her fırsatta Şampiyonlar Ligi finalinde görürüz ama, yabancıların aynı konuyu sinemaya taşıması ve bir Türk takımını finalde göstermesi, gerçekten çok ilginçti...Filmin yönetmini Hannes Stöhr... İspanyol-Fransız-Arjantin ortak yapımıydı.

Bu film, Buenos Aires Üniversitesi tarafından geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde “Fest de Cine Turco” organizasyonu kapsamında bir kez daha (Üstelik 4 kentte birden) gösterildi. Bilin istedim. Tekrar gururlanmak için iyi bir fırsat...

TSK terör yuvasını böyle imha etti!

TSK terör yuvasını böyle imha etti!

Heyecan dorukta! Özel bölüm için çalışmalar başladı

Heyecan dorukta! Özel bölüm için çalışmalar başladı

Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran süper çözümler

Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran süper çözümler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları